Mersin 19. Uluslararası Müzik Festivali başlıyor

Geçen yıl korona virüs salgını sebebiyle iptal edilen Mersin Uluslararası Müzik Festivali, bu sene 8 etkinlikle dev sanatçıları Mersin'de buluşturacak. 11 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında 19'uncusu gerçekleştirilecek festivalde, Balkan müziğinin efsane ismi Goran Bregoviç'ten Ezginin Günlüğü'ne, Hüsnü Şenlendirici'den Bulgar piyano virtüözü Ludmil Angelov ve Mersin'in yetiştirdiği opera sanatçısı Bülent Bezdüz'e kadar pek çok sanatçı, sanatseverleri müziğe doyuracak.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Geçen yıl korona virüs salgını sebebiyle iptal edilen Mersin Uluslararası Müzik Festivali, bu sene 8 etkinlikle dev sanatçıları Mersin’de buluşturacak. 11 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında 19’uncusu gerçekleştirilecek festivalde, Balkan müziğinin efsane ismi Goran Bregoviç’ten Ezginin Günlüğü’ne, Hüsnü Şenlendirici’den Bulgar piyano virtüözü Ludmil Angelov ve Mersin’in yetiştirdiği opera sanatçısı Bülent Bezdüz’e kadar pek çok sanatçı, sanatseverleri müziğe doyuracak.

Mersin’in sesini global alanda duyuran Mersin Uluslararası Müzik Festivali (Merfest), bir yıl aradan sonra perdelerini bir kez daha açıyor. Azerbaycan, Hollanda, Sırbistan, İtalya, Bulgaristan ve Türkiye’den dünyaca ünlü solist ve müzik topluluklarını Mersinli sanatseverlerle buluşturacak olan festival, bu sene pandemi sebebiyle sınırlı etkinliklerle 22 gün boyunca müzik dolu günler yaşatacak.

8 etkinlikten 7’si kamuya açık ve ücretsiz olacak

Bu seneki festivalin önemli bir değişikliği de pandemiden bunalan insanları biraz rahatlatmak adına 8 etkinlikten 7’sinin kamuya açık ve ücretsiz düzenlenecek olması. Ayrıca, etkinliklerin biri dışında tamamı açık alanlarda gerçekleştirilecek. Festival bu sene, Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatrosu, Mersin Millet Bahçesi sahil etabı, Tarsus Baca Meydanı, Tarsus St. Paul Müzesi, Toroslar Belediyesi Amfi Tiyatrosu, Çamlıbel Aşıklar Parkı, Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Macit Özcan Spor Tesislerinde pandemi önlemleri çerçevesinde yapılacak.

“Festival, parmağı dokunan herkes için bir onur ve gurur kaynağıdır”

Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu, düzenlemiş olduğu basın toplantısında festivalin ayrıntılarını paylaştı. Mersin Kültür Merkezinde gerçekleştirilmiş olan toplantıda konuşan Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, festivalin 19 senedir sürdürüldüğünü, 2007’de Avrupa Festivaller Birliğine kabul edildiğini söyledi. Bu festivalin Mersin’in vazgeçilmezi olduğunu vurgulayan Yağcı, “Festival, parmağı dokunan herkes için bir onur ve gurur kaynağıdır. Bu pandemi maalesef hepimizi çok zorladı ama programımızdan ve çalışmaktan asla vazgeçmedik” dedi.

“Sanat iyileştirir, müzik iyileştirir”

Bu yıl programı biraz azalttıklarını, fakat her birinin ayrı ayrı çok güzel olduğunu belirten Yağcı, “Sanat iyileştirir, müzik iyileştirir. Biz, ülke olarak da kent olarak da çok kötü günler yaşadık. Büyük yangınlar, sel felaketleri, depremler. Pekçok insan evinden, eşinden, kardeşinden oldu, canları yandı, içleri acıdı ve hala acıyor. Müzik iyileştirir ve bu konu da katkı sağlamak için bu seneki festivalimizden vazgeçmedik. Bir değişiklik yaptık; gelsinler, buluşsunlar, belki acıları biraz hafifler diye düşünerek bir etkinliğin dışında tüm etkinlikleri halkımıza açık yaptık” ifadelerini kullandı.

Dev sanatçılar Mersin’de buluşacak

Festivalin Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal ise 19. Mersin Uluslararası Müzik Festivalinin programını ayrıntılarıyla anlattı. Bir etkinliğin dışında tüm etkinliklerin kamuya açık ve ücretsiz olacağını söyleyen Şanal, yine bir etkinlik dışında bütün etkinliklerin açık alanlarda olacağını söyledi. Açılış konserinin, 11 Eylül’de Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatrosunda son senelerde yetişen inanılmaz keman sanatçısı Ceyla Ganiyeva’nın, Azerbaycanlı Şef Rustam Rahmedov idaresinde vereceği konserle başlayacağını kaydeden Şanal, bir çok dilden seslendirdiği şarkılarıyla ünlenen Barbaros ve konuk sanatçı Efruze’nin ise 14 Eylül’de Mersin Millet Bahçesi sahil etabında ücretsiz konser vereceğini ifade etti.

Şanal’ın açıkladığı programa göre, hafızalardan silinmeyen şarkılarıyla Ezginin Günlüğü 17 Eylül’de Tarsus Baca Meydanında hayranlarıyla buluşacak. Avrupa festivallerinin vazgeçilmez akapella topluluğu Damask Vocal Quartet ise 21 Eylül’de Tarsus St. Paul Müzesinde konser verecek.

19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici ve Şef Bülent Yüksel idaresinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Yıldızları Caz Orkestrasını Mersinli sanatseverlerle buluşturacak. 24 Eylül’de Toroslar Belediyesi Amfi Tiyatrosunda gerçekleştirilecek konserde, Başak Kalkan ve Volkan Canşe de vokal solist olarak yer alacak.

Grammy ödüllü dünyaca ünlü opera sanatçısı Bülent Bezdüz, sanatçı çocukları Sesim Bezdüz (keman), Doğaç Bezdüz (piyano) ve İtalyan bandoneon ustası Davide Vendramin ile beraber Astor Piazzolla’nın 100. Doğum yılı anısına aynı sahnede yer alacak. Tangoların seslendirileceği konser, 28 Eylül’de Çamlıbel Aşıklar Parkında verilecek.

Bulgaristanlı piyano virtüözü Ludmil Angelov, Rapsody in Blue to Bolero ile Gershwin ve Ravel’in eserlerini 30 Eylül’de Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde seslendirecek. Bu konser, kapalı alanda gerçekleştirilecek tek etkinlik olacak ve sınırlı sayıda sanatsever izleyebilecek.

Festival, Balkan müziğinin efsane ismi Goran Bregoviç ile kapanacak

Besteleri ve Çingeneler Zamanı gibi ünlü film müzikleriyle bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de efsaneleşen Goran Bregoviç, 2 Ekim’de Yenişehir Macit Özcan Spor Tesislerinde Mersinli sanatseverlerle buluşacak. Konser, festivalin tek ücretli etkinliği olacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mersin Valiliği, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı, Mersin Üniversitesi, Mersin Devlet Opera ve Balesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi ile 4 merkez ilçe belediyesi ve odalardan derneklere pek çok kurumun desteği ile gerçekleştirilecek festivalde, Merfest, Festival Sanat Ödülü, Festival Kent Ödülü ve Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülü dahil olmak üzere üç dalda ödül de verilecek.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN