41 yıldır talaş tozları arasında çocuklar için topaç üretiyor

Türkiye'de unutulmaya yüz tutmuş alışılmış çocuk oyuncağı topacın ustalarından Ekrem Demirbaş (60), gelişen teknolojiye inat 41 senedir talaş tozları arasında çocuklar için topaç üretiyor. Ürettiği topaçları Türkiye'nin her yanına gönderen Demirbaş, katılmış olduğu festivallerde de topaç kültürünü yaşatmak için çaba harcıyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Youtube Kanalı VİDEO
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Türkiye’de unutulmaya yüz tutmuş alışılmış çocuk oyuncağı topacın ustalarından Ekrem Demirbaş (60), gelişen teknolojiye inat 41 senedir talaş tozları arasında çocuklar için topaç üretiyor. Ürettiği topaçları Türkiye’nin her yanına gönderen Demirbaş, katılmış olduğu festivallerde de topaç kültürünü yaşatmak için çaba harcıyor.

Osmaniye merkez Kurtuluş Mahallesi’ndeki evinin alt katında bulunan atölyesinde çam, zeytin ve portakal gibi ağaçları kullanarak torna makinesinde şekil veren Ekrem Demirbaş, gelişen teknolojiye inat 41 senedir talaş tozları arasında çocuk oyuncağı topaç üretiyor. Torna makinesinden çıkan topaçları boyayıp iple bütünleştirdikten sonra kullanılmaya hazır hale getiren Demirbaş, festivallere de katılarak unutulmaya yüz tutmuş topacı gelecek nesillere aktarmak için çaba harcıyor. Ürettiği topaçları Türkiye’nin her yanına da gönderen Demirbaş, topacın 4 farklı çeşidini ürettiğini halende farklı modeller arayışında olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin her yanına topaç gönderdiğini belirten Ekrem Demirbaş, “41 senedir topaç yapmaktayım. Bir çeşit topaçla başladım şuanda 4 çeşit topaç yapmaktayım. Topacın yapılışı da şöyle. Odunları daha önce alıyoruz. Daha sonra kurutuyoruz. Dikkat etmemiz gerekli olan şey çivisinin doğru olmasıdır. Doğru delip doğru çakmamız gerekmektedir. 41 senedir yapmaktayım halen farklı modeller arayışı içerisindeyim. Yaptığım topaçları Türkiye’nin her yerine gönderiyorum. Kültür Bakanlığı sanatçısı olarak gittiğimiz yerlerde hem çocuklara hem de yetişkinlere de döndürüyoruz. Davet edildiğimiz yerlerde tornada topaç yaparken yetkililer usta sen topacını yap diyerek motive ediyorlar. Festivallere gittiğimiz zaman çocukların mutluluk çığlıklarını yetişkinlerde de görüyoruz. Topaç için Türkiye’de 100’e yakın isim var. Topaç, kiriştek, fol, vız vız gibi isimlerle adlandırılıyor” ifadelerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN