9 bin yıllık Yumuktepe'de çalışmalar sürüyor

Mersin'in Toroslar ilçesinde yer alan ve 9 bin senelik geçmişiyle çok büyük bir arkeolojik öneme sahip bulunan Yumuktepe Höyüğü'nde kazı çalışmaları sürüyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
9 bin yıllık Yumuktepe'de çalışmalar sürüyor
Mersin’in Toroslar ilçesinde yer alan ve 9 bin senelik geçmişiyle çok büyük bir arkeolojik öneme sahip bulunan Yumuktepe Höyüğü’nde kazı çalışmaları sürüyor.
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Mersin’in Toroslar ilçesinde yer alan ve 9 bin senelik geçmişiyle çok büyük bir arkeolojik öneme sahip bulunan Yumuktepe Höyüğü’nde kazı çalışmaları sürüyor.

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Yumuktepe’deki kazı çalışmalarının başkanlığını yürüten İtalya’nın Lecce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Isabella Caneva, kazı başkan yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Eric Luc Jean ve Dr. Orkun Hamza Kaycı, Üniversitemiz Mimarlık Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi İpek Durukan ve arkeolog Tülay Özaydın ile beraber Yumuktepe’yi gezerek bilgi aldı. Yumuktepe’nin kendine has yönleri olan ve arkeolojik olarak çok ciddi bir öneme sahip olduğunu dile getiren Rektör Çamsarı, “Buradaki kazı çalışmaları hakkında çok kıymetli hocalarımızdan bilgiler aldık ve Yumuktepe’nin kendisine has pek çok yönünün olduğunu gördük. Yumuktepe, 9 000 senelik süreç içerisinde pek çok değişim yaşanmış ve bize gerek ekonomik gerekse de yaşam tarzlarına kadar pek çok konu da bilimsel bilgiler sağlamakta olan çok önemli bir yer.” dedi.

Mersin’in hem ilçelerinde hem de merkezindeki kazı alanlarının kent için önemli bir fırsat olduğunu dile getiren Çamsarı, Mersin Üniversitesi olarak eldeki tüm imkanlar dahilinde yürütülen kazı çalışmalarını desteklemeye devam edeceklerini aktardı. Çamsarı, 28 senedir Yumuktepe’deki kazı çalışmalarının başında olan ve yıl sonu itibarıyla emekli olacak olan Prof. Dr. Isabella Caneva’veya emekleri sebebiyle teşekkürlerini sundu.

Yumuktepe’nin arkeolojik olarak dünyada nadir bulunan bir yer olduğunu dile getiren Prof. Dr. Caneva ise “Yumuktepe’nin özelliği çok uzun zaman boyunca bir yerleşim alanı olması. Burada yaşam, milattan önce 7 000 senesinden itibaren ve kesintisiz olarak orta çağa kadar devam ediyor. Neolitik, kalkolitik, tunç çağı, demir çağı ve orta çağ buluntuları burda yer almakta. Böyle bir örnek dünyada nadir bulunuyor. Kazı çalışmaları neticesinde belki daha eski dönemlere de ulaşılabilir” ifadelerini kullandı.

Üniversiteyi temsilen projede danışman olarak yer alan Dr. Öğr. Üyesi İpek Durukan ile beraber arkeopark projesi için çalıştıklarını da dile getiren Caneva, projedeki desteklerinden ötürü Durukan’a teşekkürlerini iletti.

İpek Durukan da Yumuktepe’nin bölgede çok önemli bir höyük ve sit alanı olduğunu vurgulayarak, "Daha öncesinde pek çok kez projelendirme çalışması yapılmış ama uygulama aşamasına gelememiş. 2018 senesinde, Üniversitemiz ve Mersin Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan sözleşme kapsamında gerçekleştirmiş olan bir proje çalışması başlatıldı. Projenin mimarı benim ve ekibimizde Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, Prof. Dr. Tamer Gök, Doç. Dr. Burak Belge, Doç. Dr. Zeynep Eres Özdoğan Dr. Öğr. Üyesi Sinan Burat yer almakta" diye konuştu.

Arkeopark projesi ile Yumuktepe’nin günümüz şartlarına uygun olarak ziyaretçilere açılacağını dile getiren Durukan, çalışmaların en kısa süre içerisinde tamamlanacağını söyledi.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN