Akdeniz Belediyesi 7 Bin Öğrenciye Ücretsiz Eğitim Desteği Verecek

Akdeniz Belediyesinin geçen yıl hayata geçirdiği 'Akdeniz Belediyesi Eğitim Akademisi Programı', bu sene ortalama 7 bin öğrencinin katılımıyla devam edecek. Ücretsiz sunulan tahsil programı kapsamında ortaokul ve lise öğrencileri, lise ve üniversite imtihanlarına parasız hazırlanabilecek.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Akdeniz Belediyesinin geçen yıl hayata geçirdiği ‘Akdeniz Belediyesi Eğitim Akademisi Programı’, bu sene ortalama 7 bin öğrencinin katılımıyla devam edecek. Ücretsiz sunulan tahsil programı kapsamında ortaokul ve lise öğrencileri, lise ve üniversite imtihanlarına parasız hazırlanabilecek.

Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünce geçen yıl başlatılan ve bu yılda da devam edecek olan ‘Akdeniz Belediyesi Eğitim Akademisi’nin tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk, Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, meclis üyeleri, birim ve okul müdürleri, eğitimciler ve veliler katıldı.

“Gelecek nesli hazırlamazsak bir geleceğimiz de olmaz”

Tanıtım videosunun izlenmesinin peşinden konuşan Başkan Gültak, projeyi geçen sene başlattıklarını belirterek, Akdeniz’de yaşayan vatandaşların, öteki merkez ilçelere nazaran ekonomik, toplumsal ve kültürel anlamda dezavantajlı olduğunun vurguladı. Akdenizli öğrencilere sağlanan öğrenim programının içeriğindeki zenginliğe dikkat çeken Gültak, “Gelecek neslimizi geleceğe hazırlamazsak bir geleceğimiz de olmaz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi çağdaş medeniyetler seviyesine çıkmak istiyorsak geleceğe emin adımlarla ilerleyen gençler, güçlü nesiller yetiştirmeliyiz” diye konuştu.

“Akdenizli hanımlara, gençlere ve küçüklere hususi ehemmiyet veriyoruz”

Zeki ve üstün kabiliyetli çocukları tespit ederek Mersin Üniversitesi Bilim ve Sanat Merkezine yönlendirdiklerini, eğitim materyallerini de karşıladıklarını anlatan Gültak, “Bu çocuklarımızın evlerine gittik, onları üniversiteden hocalarımızla görüştürdük. Zeki çocuklarımıza burs bağlanmasını sağladık. Bilabedel kiraladığımız Metropol gökdelen binasının 29’uncu katını da etüt merkezi haline getirip 180 gencimize ücretsiz üniversite hazırlık kursu veriyoruz. Ailelerimizi, gençlerimizi ve çocuklarımızı, ücretsiz yaz kampları ve gezilere götürüyoruz” dedi.

“Akdeniz’de fazlaca parlak zeka çocuklarımız var”

Eğitim programının; öğrenciler için hazırlanmış oldukca profesyonel bir proje olduğuna dikkat çeken Başkan Gültak, öğrencilerin dilediği her yerde ders çalışıp, on binlerce soruya ulaşabileceğini, zorlandığı soruların çözümünü tek tıkla izleyebileceğini söylemiş oldu. Geçen sene sunulan program sayesinde özel ders almadan, sadece hediye edilen YKS öğrenim seti ile çalışarak üniversiteye hazırlanan İclal Kurt örneğini hatırlatan Gültak, “İclal kızımız bizim kahramanımız. Tabi filmlerdeki benzer biçimde değil, gerçek bir kahraman. İclal kızımızın ailesinin maddi durumu iyi değil. Annesi ile yaşıyor. İclal, Anne-Kız projemiz ile yaz kampına gitti, ilk kez denize girdi, ilk kez değişik bir ortamda bulundu. Yaşadıklarından etkilenip, ‘Okuyup iyi bir yer kazanacağım’ dedi. Geçen sene sağladığımız eğitim akademisi programı sayesinde İclal kızımız, Amasya Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanmıştır. Bugünden itibaren yeni İclalleri, Ayşeleri, Fatmaları, Ahmetleri bulalım. Akdeniz’de fazlaca akıllı çocuklarımız var, yeter ki onlara eğitimde fırsat eşitliği ve imkan sağlayalım. Seneye yeni İclal hikayelerini anlatmak dileğiyle, toplantıya katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Bu tür programlar, eğitimde fırsat eşitliğini sağlıyor”

Kaymakam Pamuk ise Akdeniz’in; dezavantajlı kesimlerin yoğun yaşadığı bir ilçe bulunduğunu belirterek, “Ne yazık ki, eğitimde fırsat eşitliğinde de makas giderek açılıyor. İşte bu tür programlar, eğitimdeki fırsat eşitliğini sağlayacak mühim programlar. Son 3-4 senedir Akdeniz’de, eğitimde okullarımızın fiziki koşullarının iyileştirilmesi noktasında belediyemizin oldukca büyük desteğini gördük. Belediye başkanımız, hiç bir şeyi esirgemeden öğrenim kurumlarımıza destek oldu. Eğitimde başarı için, fiziki altyapının düzgün olması önemli. Şimdi de eğitimin kalitesi ve başarının artması noktasında projeler tek tek hayata geçiyor. Bugün başlamış olacak olan proje, bu anlamda fazlaca büyük önem taşıyor. Projenin büyük bir katılım ve başarıyla gerçekleşmesi için de hepimize sorumluluk düşüyor. Etüt merkezinin de devreye girmesi, ilçemizde büyük bir boşluğu giderdi” şeklinde konuştu.

Akdeniz Eğitim Akademisinden binlerce talebe faydalanacak

Program ile alakalı detaylı malumat veren Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ali Uçar da “Özellikle ailesinin maddi durumu iyi olmayan, lise ve üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerimize eğitimde fırsat eşitliği sağlayacak proje kapsamında; LGS’ye hazırlanan Akdenizli 4 bin 800 ortaokul öğrencisine; 10, 11 ve 12’nci derslik öğrencisi 2 bin öğrenciye de 2 bin adet tahsil kartı armağan edilecek” dedi.

Uçar; Tam Öğrenme Modeline bakılırsa hazırlanan interaktif eğitim periyodu, canlı ders ve konu anlatımları, 150 bin soru, Türkiye geneli tecrübe etme sınavları ile tüm soruların detaylı çözümlerinin yer aldığı varlıklı bir içeriğe haiz bulunduğunu belirtti. Programda tercih danışmanlığı ve rehberlik hizmeti verileceğini de kaydeden Uçar, üniversiteye hazırlanan gençlere 6 AYT, 6 TYT olmak suretiyle 12 adet tecrübe etme imtihanı kitabı; 8’inci sınıf öğrencilerine soru bankası ile 6 adet LGS hazırlık imtihan kitabı dağıtılacağını da laflarına ekledi.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN