Antik kent Anemurium'da bir mezarda 2 bin yıllık 4 insan iskeleti bulundu

Mersin'de  antik liman kenti 'Anemurium' da ki  kazı çalışmalarında 2 000 yıl öncesine ait bir mezarda ilk kez aynı anda 4 insan iskeleti bir arada bulundu. Karşılaştıkları tablo karşısında şaşırdıklarını belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tekocak, 4 farklı bireye ait iskeletlerin 2 000 yıl öncesine  ait olduğunu, bunlardan 2'sinin erkek 1'erininde ise kadın ve çocuk olduğunu düşündüklerini aktardı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Youtube Kanalı VİDEO
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Mersin’de  antik liman kenti "Anemurium" da ki  kazı çalışmalarında 2 000 yıl öncesine ait bir mezarda ilk kez aynı anda 4 insan iskeleti bir arada bulundu. Karşılaştıkları tablo karşısında şaşırdıklarını belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tekocak, 4 farklı bireye ait iskeletlerin 2 000 yıl öncesine  ait olduğunu, bunlardan 2’sinin erkek 1’erininde ise kadın ve çocuk olduğunu düşündüklerini aktardı.

Anamur ilçesinde Akdeniz kenarında yaklaşık 600 dönümlük bir arazide yer alan  Anemurium Antik kentinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Selçuk Üniversitesi adına Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tekocak başkanlığında pek çok farklı disiplin ve üniversitelerden akademisyen ile öğrencilerinden oluşan  ekip tarafından kazı, araştırma ve restorasyon çalışmaları sene boyunca aralıksız sürüyor. Bu çalışmalar başta T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Türk Tarih Kurumu, Konya Selçuk Üniversitesi, belediyeler ve özel sponsorların desteği ile yürütülüyor. Çalışmaların başladığı 2016 ile 2018 seneleri arasında daha çok yüzey taraması yapılan antik kentte son 4 senede ise hem kazı hem de konservasyon, restorasyon çalışmalarının beraberinde su altında da taramalar yapılıyor. Hamamlar, kiliseler, palestra, tiyatro, odeion gibi binaların beraberinde dünyanın en zengin nekropol (mezarlık) alanına sahip olan antik kentte kazı ekibini de şaşırtan buluntu ortaya çıkartıldı. Nekropol alanındaki kaya oygu yeraltı oda mezarlarından birinde çalışma yapan ekip, aynı mezarda gömülü 4 bireye ait iskelet buldu. 2 000 yıl öncesine ait olduğu değerlendirilen iskeletlerin, bozulmadan gömülmüş olması dikkat çekti. Ekip tarafından titizlikle sürdürülen çalışmalar sonrası bütünüyle mezardan çıkarılacak olan iskeletlerin, yaş, cinsiyet ve ölüm nedenleri ile alakalı antropologlarca laboratuvar incelemesi yapılacağı bildirildi.

"Karşılaştığımız tablo bizi çok şaşırttı, çok enteresan bir örnek"

Çalışma ile alakalı İHA muhabirine bilgi veren Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tekocak, "Gördüğümüz mezar, Anemurium Antik Kenti’nde kaya oygu yeraltı oda mezar tipinde. Zengin bir nekropole sahip olan antik kentte yeraltı oda mezarları çok az sayıdaki örneklerden oluşmaktadır. Bu mezarı da ilk defa bu sene açmaya başladık ve karşılaştığımız tablo bizi çok şaşırttı. Çünkü 4 farklı bireye ait iskelet olduğunu gördük. Adeta bir toplu gömü şeklindeler. Henüz elimizde bunları tarihleyecek bir veri yok ama çıkan bir kaç seramik parçasından net olmamakla beraber yaklaşık 2 000 yıl öncesine ait olduğunu düşünüyoruz. Bunlardan iki birey erkek, bir birey kadın, bir tanesi de çocuk ya da 12-15 yaş arasında bir bireye ait olabilir. Bu tip mezarlarda bir sonraki gömüde bir önceki gömüye ait iskelet kenara alınır, ondan sonra yenisi gömülür. Burada öyle değil, adeta toplu bir gömü gibi. Ya da öncekini hiç rahatsız etmeden tekrar üstüne gömü yapmaya devam edilmiş gibi. Şu anki durum sanki aynı anda 4 birey vefat etmiş de aynı anda mezara konulmuş gibi. Bu çok enteresan bir örnek. Tabi bunu bizim antropolog arkadaşlarımız araştıracaklar, hem yaş tayinlerini hem de ölüm nedenleriyle ilgili bize kesin bilgi verecekler. Bu bizler için önemli keşiflerimizden bir tanesi oldu” dedi.

"Ölüm nedenleri ve yaşları tespit edilmeye çalışılacak"

Geçtiğimiz senede benzer bir mezarda kazı yaptıklarını fakat boş çıktığını anımsatan Prof. Dr. Tekocak, "Bu bizler için çok büyük bir şans oldu. Antik kentteki bu tip bir mezara ne şekilde gömü yapıldığı ile alakalı bilgi sahibi olduk. Buradaki iskeletleri antropolog arkadaşlarımız çok büyük bir titizlikle toplayacak daha sonra Çorum Hitit Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mustafa Tolga Çırak hocamıza göndereceğiz. Onlar laboratuvar ortamında incelemelerini yapacaklar. Varsa bir hastalıkları, ölüm nedenlerini belirlemeye çalışacaklar. Yaşlarını tespit edecekler, yanılmışsak cinsiyetleriyle ilgili kesin neticelerini verecekler. Daha sonra bizler de bunları bilimsel bir makale olarak yayımlayacağız" ifadelerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN