Apple'da ekranı yakan açık buldu

Mersin'de Apple, Google ve Youtube gibi dünya devlerinde bulduğu açıklarla tanınan teknoloji meraklısı 21 yaşındaki Çayan Temel, İphone telefonlarda ekranı yakma noktasına getiren yeni bir açık keşfetti. Temel, açığı paylaştığını fakat açığın kapatılması noktasında Apple'ın herhangi bir sonuca henüz ulaşamadığını ileri sürdü. Temel ayrıca bilerek veya bilmeyerek yapılabilecek bu hatanın kullanıcıya zarar verebileceğini, ekonomik manada ise ortaya çıkacak zararın garanti kapsamında olmayacağını, zararı tüketicinin kendi cebinden karşılayacağını söyledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Youtube Kanalı VİDEO
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Mersin’de Apple, Google ve Youtube gibi dünya devlerinde bulduğu açıklarla tanınan teknoloji meraklısı 21 yaşındaki Çayan Temel, İphone telefonlarda ekranı yakma noktasına getiren yeni bir açık keşfetti. Temel, açığı paylaştığını fakat açığın kapatılması noktasında Apple’ın herhangi bir sonuca henüz ulaşamadığını ileri sürdü. Temel ayrıca bilerek veya bilmeyerek yapılabilecek bu hatanın kullanıcıya zarar verebileceğini, ekonomik manada ise ortaya çıkacak zararın garanti kapsamında olmayacağını, zararı tüketicinin kendi cebinden karşılayacağını söyledi.

Teknoloji meraklısı 21 yaşındaki Çayan Temel Apple, Google ve Youtube gibi dünyaca tanınan teknoloji devlerinde keşfettiği açıklarla pek çok kez gündeme geldi. Temel, Apple’de keşfettiği açık sayısını 14’e çıkardı. Temel’in keşfettiği 14’üncü açık ise kullanıcılara garanti kapsamına girmeyen ciddi ekonomik zarar verebilecek türden olması dikkat çekti.

"3 ay oldu açık kapatılamadı"

Bu güne kadar Apple’da toplam 13, Google’da 12 ve Youtube’da 1 dahil olmak üzere pek çok kez açık bulduğunu belirten Çayan Temel, "Apple da bulduğum 14. Açık ise tüm İphone modellerinin şu anda en güncel sürümü dahil tüm mobil cihazlarda ekranları yakıyor, patlatıyor. Ekranları işlevsiz hale getiriyor. Böyle bir açık keşfettim, Apple ile görüşmelerimi gerçekleştirdim. Apple ile yaklaşık 3 aylık görüşmelerim neticesinde açığı henüz kapatamadılar. Sürekli iletişim halindeyiz, özellikle son 1,5 ay içerisinde açığı devamlı erteliyorlar" dedi.

"Kullanıcıların zarar görmesine neden olabilir"

Bu açık nedeniyle kullanıcıların çok büyük derecede etkilenmesine sebep olabileceğini dile getiren Temel, "Bu açık kullanıcıların zarar görmesine sebep olabilir. Bunu Apple’a bildirmeme rağmen henüz böyle bir hatayı kapatamadılar. İpod, İphone, İpad’lerde gerçekleşen bu açık, halen aktif durumda çalışıyor. Bu tüm kullanıcıların karşılaşabileceği, erişim sağlayabileceği ekran ayarları ile alakalı bir açık. Yanlışlıkla yapmış oldukları bu işlem yüzünden telefonlarını yakabilirler. Bu garanti kapsamı içerisinde de değil. Eğer ki böyle bir hata ile karşılaşırsanız, bunun ücretini kendi cebinizden ödemeniz gerekmektedir. Bu da gerçekten istemediğimiz bir durum. Bu hatayı yaptığınızda belirli bir süre sonra monitörünız kararıyor, sonrasında ’çıt’ diye küçük bir ses gelerek monitörünız işlevsiz hale geliyor. Sebebi pek çok defa sistem tarafından ekrana zıt komutlar gönderiliyor, ekran zıt komutları aynı anda karşılayamıyor ve aynı anda milyonlarca komut gönderdiği için ekran bunu desteklemiyor ve ekranı yakıyor" ifadelerini kullandı.

Temel, açık nedeniyle kendi ekranın yandığını ve anlaşmalı olduğu bir telefoncudaki test cihazlarında da aynı işlemi yaptığında aynı sonuca ulaştığını ileri sürdü.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN