Aralık ayında Dünya'ya giden Eyfel Kulesi'nin büyüklüğündeki Asteroit

4660 Nereus veya 1982 DB olarak adlandırılan bu belirsiz yumurta şeklindeki asteroit yaklaşık 330 metrelik bir boyuta sahiptir. Ancak potansiyel olarak tehlikeli olduğu düşünülse de, keşif potansiyeline de sahiptir.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Aralık ayında Dünya'ya giden Eyfel Kulesi'nin büyüklüğündeki Asteroit
4660 Nereus veya 1982 DB olarak adlandırılan bu belirsiz yumurta şeklindeki asteroit yaklaşık 330 metrelik bir boyuta sahiptir. Ancak potansiyel olarak tehlikeli olduğu düşünülse de, keşif potansiyeline de sahiptir.
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

4660 Nereus veya 1982 DB olarak adlandırılan bu belirsiz yumurta şeklindeki asteroit yaklaşık 330 metrelik bir boyuta sahiptir. Ancak potansiyel olarak tehlikeli olduğu düşünülse de, keşif potansiyeline de sahiptir.

NASA'nın asteroit izleyicisine göre, yaklaşık 330 metre uzunluğunda büyük bir asteroit Aralık ayı başlarında Dünya'ya gidiyor.
4660 Nereus veya 1982 DB olarak adlandırılan bu belirsiz yumurta şeklindeki asteroit, Eyfel Kulesi'nden daha uzun ve Washington Anıtı'nın neredeyse iki katı kadar uzun bir boyuta sahiptir. Gezegen tarafından 11 Aralık'ta yaklaşık 3.9 milyon kilometre mesafede ve 6.578 km / s hızla geçecek.


Karşılaştırma için, Dünya ile Ay arasındaki mesafe bunun yaklaşık binde biri kadardır – yaklaşık 385.000 km. Bu nedenle, büyüklüğü ve Dünya'ya yakınlığı nedeniyle Potansiyel Olarak Tehlikeli bir Asteroit (PHA) olarak sınıflandırılmasına rağmen, gezegen için bir tehdit oluşturması muhtemel görünmemektedir.


Bu büyüklükteki bir asteroitin etkisi yıkıcı olabileceğinden, bu şanslıdır.


Fakat Nereus'u diğer asteroitler arasında öne çıkaran şey, büyüklüğü ya da gezegensel bir etkiye neden olma olasılığı değil, keşif potansiyelidir.
Apollo sınıfı bir asteroit olan Nereus'un yörüngesi onu sık sık Dünya'ya yaklaştırır. Aslında, yörünge rezonansı yaklaşık 2: 1'dir, yani Dünya'nın her yörüngesi için neredeyse iki kez yörüngede olduğu anlamına gelir. Bu, asteroidi keşfetme görevini çok uygulanabilir kılar.

Eyfel Kulesi büyüklüğündeki Asteroit

Bilim insanları Betimleyen bir delta üzerinde araştırma varsayımsal bir görev vermiş-yaklaşık 5 km/s zor düzgün kalkış ve/veya iniş sırasında bir uzay aracı manevra olacağını belirleyen çeşitli değerleri ve faktörlerin (bir ölçü) v. Ay için delta-v 6 km/s civarında olduğu için bu önemlidir. Aslında, 2000 yılında, NASA en düşük delta biri olarak Betimleyen sırada yer aldı-v yakın Dünya nesneleri değerleri.
Delta-v, bir görev için ne kadar kuvvet ve iticinin gerekli olduğunu belirlerken bir tür bütçe olarak kullanılabileceğinden, daha düşük bir delta-v değeri soğuk, daha az ihtiyaç duyulduğu anlamına gelebileceğinden daha ucuz ve daha kolay bir görevi gösterir.

Şu anda Nereus'u keşfetmeye hazır hiçbir misyonun olmadığı biliniyor, ancak daha önce düşünülmüştü. Hem NASA'nın Dünya'ya Yakın Asteroit Buluşma Ayakkabıcı (YAKIN) robotik misyonu hem de Japon Hayabusa misyonu Nereus'u hedef olarak görüyordu, ancak her ikisi de sonunda başka seçenekler seçti.


Yine de, birçokları için hala çekici bir hedef. 


Asteroit önümüzdeki on yıllarda 12 kez daha geri dönecek, ancak en yakın yaklaşımının 14 Şubat 2060 için 1.2 milyon kilometreden biraz daha az olacağı planlanıyor. 
NASA'ya göre, eğer bu yıl bir görev başlatılacak olsaydı, 426-146 gün arasında herhangi bir yerde olacaktı, ancak bu sefer delta-v, bir roketin düşük yörüngeye fırlatılmasından biraz daha yüksek olan 10.37 km / s civarında olacaktı.
Asteroit araştırması astronomide önemli bir alandır ve birçok uzay ajansı güneş sistemindeki birçok büyük nesneyi keşfetmeye ilgi duyduğunu ifade etmiştir. 
Ekim ayında Birleşik Arap Emirlikleri, asteroitleri keşfetmek ve bir uzay aracını bir asteroide başarıyla indiren ilk Arap ülkesi olmak için yeni bir görev planlarını açıkladı.
Geçici olarak 2028'de uzay aracı için yedi yıllık bir geliştirme süresiyle piyasaya sürülecek olan misyon, BAE'nin Venüs gezegenini ve yedi asteroidi keşfetmesini sağlayacak ve beş yıllık bir yolculuktan sonra 2033'te bir asteroitin kendisine planlı bir iniş ile sonuçlanacak.


Geçmişte üç ülke asteroitlere indi ve birçoğu onları gelecekteki madencilik operasyonları için olası kaynaklar olarak görüyor, çünkü bu asteroitler hammadde bakımından zengin olabilir.
Gerçekten de, Nereus istisna değildir, spektral tipi muhtemelen kobalt, nikel ve demir içerdiğini gösterir.
Bununla birlikte, potansiyel ne olursa olsun, birçoğu, Dünya'ya yakın asteroitlerin tehlikeleri konusunda haklı olarak endişe duymaktadır, çünkü etkiler yıkıcı olabilir ve insanlık şu anda onlara karşı savunmak için yeterli bir araçtan yoksundur.
Bir asteroidin etkisini durdurmak için muhtemelen bir yöntem, sapmanın kullanılmasıdır, bu da yolunu hafifçe değiştirecek bir şeyin başlatılması anlamına gelir.
Meslekten olmayanlar açısından, bir asteroidi, yönünü yüzde bir oranında değiştirmek için yeterli hıza sahip bir roketle delmek anlamına gelir.


Bu çabalardan en önemlisi, NASA ve Uygulamalı Fizik Laboratuvarı'nın çabalarının sonucu olarak Kasım ayında başlatılacak olan Çift Asteroit Yönlendirme Testi (DART) Görevidir.
Bununla birlikte, diğer önlemler de göz önünde bulundurulmuştur – bozulma, yani asteroidi yok etme gibi, ancak şu anda – bunlar varsayımsal olmaya devam etmektedir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN