Bakan Pakdemirli'den koyun keçi üreticilerine müjde

Mersin'in Silifke ilçesinde Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından hayata geçirilen, 'Makine Ekipman Parkı Projesi' ekipman ve yem dağıtım merasimine katılan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 'Destek bizden yetiştirmek sizden' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Bakan Pakdemirli'den koyun keçi üreticilerine müjde
Mersin'in Silifke ilçesinde Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından hayata geçirilen, 'Makine Ekipman Parkı Projesi' ekipman ve yem dağıtım merasimine katılan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 'Destek bizden yetiştirmek sizden' dedi.
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Mersin'in Silifke ilçesinde Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından hayata geçirilen, 'Makine Ekipman Parkı Projesi' ekipman ve yem dağıtım merasimine katılan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 'Destek bizden yetiştirmek sizden' dedi.

 

Bakan Pakdemirli Silifke İlçesine bağlı Atayurt Mahallesi halinde Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından hayata geçirilen, “Makine Ekipman Parkı Projesi” ekipman ve yem dağıtım merasimine katıldı.

Helikopterle Atayurt Mahallesine gelen Bakan Pakdemirli tören alanında ki çiftçileri ziyaret edip buradaki ekipmanları inceledi.

Daha sonra Pakdemirli tören alanına kurulmuş olan yörük kıl çadırına geçerek burda sıkma yiyip ayran içti. Kıl çadırda sıkma yapan kadınlarla bir süre sohbet etti.

Kırsal kalkınmayı sağlamak amacı ile IPARD kapsamında tarım piyasasına pek çok alanda hibe imkanları sunduklarını belirten Bakan Pakdemirli, “Özellikle altını çizmek isterim ki, bunlar kredi değil, hibe. Bu hibeler, milyar liraları bulan çok ciddi rakamlar. Örneğin, 2021 senesinin geçtiğimiz ilk 9 ayında kırsalda hayata geçirilen toplam yatırım bütçesi 1,6 Milyar Liralık 3 000 271 proje için girişimcilerimize 1,1 milyar lira hibe ödedik. Türkiye ekonomisine kazandırılan Avrupa standartlarındaki bu projelerle, yalnızca bu sene içerisinde ülkemizde 6 000 364 vatandaşımızın daha istihdamına vesile olduk” dedi.

Proje ile 7 bin 600 üyenin makine ekipman ihtiyacı karşılanacak

“Bugün de yine Mersin’e kazandırılan güzel bir proje dolayısı ile sizlerle bir aradayız” diyen Bakan Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Mersin İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştirici Birliğinin, IPARD kapsamında makine parkları projesini destekliyoruz. Proje ile 7 000 600 üyenin makine ekipman ihtiyacı karşılanacak. Özellikle küçük iş yerleri makine ve ekipmanları kiralayarak büyük yatırımlar yapmaktan kurtulacak ve ekipman ihtiyacını kısa bir süre içinde karşılayabilecekler. Bu sayede birlik ve üyelerin karlılığı da artırılmış olacak. Proje kapsamda 20 adet su depolamaya uygun tanker ve 20 adet römork alınmıştır. Bugün TKDK destek vermiş olduğumuz pek çok işletmemizin ürünleri, dünya pazarında global markalarla aynı raflarda satılıyor. O yüzden, gelecekteki evlatlarımıza kuvvetli bir Türkiye bırakmak için gece gündüz demeden var gücümüzle çalışmaktayız. Bu yatırımın, çiftçimize, Mersinimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

"Girdi maliyetlerinin ne kadar değerli olduğunu çok iyi biliyoruz"

“Çiftçi ve üreticilerimiz için girdi maliyetlerinin ne kadar değerli olduğunu çok iyi biliyoruz” diyen Bakan Pakdemirli, “Bu nedenle girdi maliyetleri içerisinde önemli bir paya sahip olan yem fiyatlarındaki aşırı artışa müsaade etmeyeceğimizin altını özellikle çizmek istiyorum. Et, süt ve yem üreticilerimizin bu durumdan olumsuz etkilenmemesi ve maliyetlerinin azaltılmasını sağlamak amacı ile Toprak Mahsulleri Ofisimiz “Yem Regülasyon Çalışması” başlattık. TMO, hasat sebebiyle Haziran ayında ara vermiş olduğu uygun maliyetli arpa ve buğday gibi yem hammaddesi satışına, Temmuz ayında yeniden başladı. Bu kapsamda; Ekim ayı sonuna kadar 2,6 000 000 ton hububatı piyasaya arz etmiş olacağız. Yine, hayvancılık piyasasının kaba yem ihtiyacını karşılamak amacı ile, yem bitkileri desteğimiz de devam ediyor. Son 19 senede yaklaşık 8 Milyar Lira yem bitkileri desteği ödedik. Sağladığımız destekler ve sürdürülen çalışmalarla yem bitkileri ekim alanımız 758 bin hektardan, 2,5 Milyon hektara yükseldi. Besicimiz ve süt üreticimiz rahat olsun. Tedbirlerimizi aldık, almaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

2021 yılı rekorlarla dolu bir hamle yılı olacak

Koyun ve Keçi üreticilerine Mersin’den müjde veren Bakan Pakdemirli, “Bir müjdemizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bildiğiniz üzere geçen sene anaç koyun desteğini yüzde 20 artışla 30 Liraya, anaç keçi desteğini de yüzde 40 artışla 35 Liraya yükselttiğimizin müjdesini küçükbaş hayvancılığın merkezi konumunda olan Mersin’den vermiştik. Bugün yine Mersin’den; sürü büyütme ve yenileme desteğini yüzde 25 artırarak 125 tl'ye, sürü yöneticisi (çoban) istihdamı desteğini yüzde 20 artırarak 6 000 tl'ye yükselttiğimizin müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Son 19 senedir tarımı siyaset üstü bir mesele olarak gören, “Ülkelerin çöküşü de, yükselişi de tarımla başlar” diyerek bize ilham veren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a burdan sizlerin huzurunda şükranlarımı sunuyorum. Kendisi her zaman bizlerin, tarım ve orman piyasasının yanında oldu. İnşallah onun liderliğinde Ülkemiz, tarım-orman piyasasında, dünyada söz sahibi ülkeler arasında yer almaya devam edecektir. İnanıyorum ki; 2021 yılı küçükbaş hayvancılıkta rekorlarla dolu bir hamle yılı olacak. Biz Bakanlık olarak yanınızda, sağınızda, solunuzda, arkanızdayız. İnşallah bu yıl de; destek bizden, yetiştirmek sizden. Bu duygu ve düşüncelerle sizleri sevgiyle, saygı ile selamlıyorum!2021’in verimli ve bereketli bir yıl olmasını diliyorum” dedi.

Tören sonrası üreticilere su tankeri, römork ve yem dağıtıldı

Bakan Pakdemirli, Mersin’in Tarsus ilçesinde yapılan Pamuklu Barajını helikopterle havadan inceledi.

Törene Mersin Valisi Ali İhsan Su, AK Parti Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın, MHP Mersin Milletvekilleri Olcay Kılavuz ve Baki Şimşek, Silifke Kaymakamı Abdullah Aslener, Silifke Belediye Başkanı Sadık Altunok, daire müdürleri, oda, kooperatif başkanları, siyasi parti temsilcileri, üreticiler ve yurttaşlar katıldı.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN