Başkan Bozdoğan: 'Muhtarlarımız devletin gören gözü, işiten kulağıdır'

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Muhtarlar Günü dolayısı ile mahalle muhtarıyla bir araya geldi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Muhtarlar Günü dolayısı ile mahalle muhtarıyla bir araya geldi.

Belediye yemekhanesinde muhtarları misafir eden Başkan Bozdoğan’a, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Jandarma Komutanı Binbaşı İnanç Marım, İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Latif Tufan ile ilçe sözleşmesi eşlik etti. Burada konuşan Bozdoğan, 10 gün sonra 29 Ekim’in kutlanacağını hatırlattı. Cumhuriyetin en önemli kazanımının demokrasi olduğunu vurgulayan Bozdoğan, "Demokrasinin de senelerden beri devam etmekte olan en önemli yapı taşı muhtarlarımızdır. 1829 senesinden beri devam etmekte olan bu müessesenin en önemli olan özelliği devlet ve millet odasında bir noktadır. Öyle bir köprü ki devletin gören gözü, işiten kulağı, muhtarlardır. Tarsus’un toplamda yüz seksen tane mahallesi var. Yani esasında olaya baktığınızda ben belediye başkanı olarak bu kente neyim diye Düşündüğümde ben de Tarsus’un muhtarıyım. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Evet sizler mahallelerin, köylerin, beldelerin muhtarısınız. Ama ben de Tarsus’un muhtarıyım. Buradaki en önemli olan özelliğimiz de halkla bütünleşip, öyle bir müessese haline geldi ki muhtarlık vizyoner yapıyı geleceğe taşıyacak yine sizlersiniz. Mahallelerin yaşam niteliğini mikroekonomisini düzenleyecek olan ve bunu arttırmaya çalışacak olanlar da muhtarlarımızdır. Yani olaya ayrı bir açıdan baktığımız zaman her bir muhtarımızın üzerine düşen görevin ne kadar kutsal, ne kadar değerli olduğunu çok iyi biliyorum. Ve burda da en önemli olan özelliğiniz hiçbiriniz atanmış değil, seçilmiş insanlarsınız. Mustafa Kemal Atatürk’ün ’Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ sözünde o milletin vermiş olduğu oylarla muhtar seçilen insanlarsınız. Gününüzü kutluyorum. Bu yalnızca bir günde sınırlı kalacak bir gün olsun istemiyorum. Keşke ileride bunun hafta bazında da düzenli ilaçlanma çalıştay şekline dönüştürülmesi bunların ilçe bazında, il bazında bu biçimde ortaya konulması tabi ki kent adına büyük bir fayda sağlar. Hepinizi saygı ile, sevgiyle selamlıyorum" dedi.

Tarsus-Çamlıyayla Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Naci Güllü ise "Türk demokrasisinin gerçekten temel taşı olup seçimle iş başına gelen ve mahallesine hizmet etmek üzere tek kişilik idareler muhtarlardır. Dolayısıyla bu bağlamda vazifemiz ağır. Biz devletle millet arasında köprüyüz. Çünkü kapılarımız hiçbir zaman için kimseye kapanmaz. Yirmi dört saat telefonlarımız açık şekilde halkımıza hizmet etmenin gururunu yaşıyoruz. Muhtarlar günümüzün hepinize hayırlı uğurlu olmasını, daha sağlıklı mutlu günler geçirmenizi temenni ediyorum" biçiminde konuştu.

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu da muhtarlara önem ve değer verdiklerini vurgulayarak, "Çünkü muhtarlarımız bizim halkla en önemli köprümüz yani yurtdaşın sorununu, sıkıntısını bir biçimde bizlere aktaran o sorunun sıkıntının çözümü için ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının kapılarını çalan bir biçimde o problemlerinin çözülmesi için gece gündüz çalışan arkadaşlarımız. Devlete yardımcı olan, hemde vatandaşa da yardımcı olan, iki yönü olan bir müessese. O yüzden bizler için gerçekten muhtarlık müessesesi önemli. Demokrasi adına, sizin karakaşınız, kara gözünüz için de değil. Yani neticede siz halkı temsil ediyorsunuz. Halkın seçtiği insanlarsınız. Size verilecek yeni görevler, yetkiler, sorumluluklar demokrasi adına da gerçekten güzel olacaktır. İyi olacaktır diye şahsen düşünüyorum. Bu duygularla, düşüncelerle biz daima sizin yanınızdayız. Belediye başkanımıza, belediyemize, bizi burda konuk ettiği için, sizleri burda konuk ettiği için teşekkür ediyorum. İnşallah Tarsus için hep beraber elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Gününüz kutlu olsun. Nice günlerde, güzel günlerde buluşmak dileğiyle" ifadelerini kullandı.

Muhtarlar Günü dolayısı ile düzenlenen kahvaltı sonrasında sözleşme üyeleri mahalle muhtarlarına çiçek takdim ederek, günlerini kutladılar.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN