Başkan Seçer, Mersin Cemevinde aşure etkinliğine katıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Mersin Cemevinde gerçekleştirilmiş olan aşure etkinliğine, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer ve eşi Meral Seçer, kent sözleşmesi ve inanç grubu temsilcileri katıldı. Gülbengin okunduğu ve semahların dönüldüğü program, Cemevi Şube Başkanı Hasan Kılavuz'un konuşmasıyla başladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Başkan Seçer, Mersin Cemevinde aşure etkinliğine katıldı
Mersin Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Mersin Cemevinde gerçekleştirilmiş olan aşure etkinliğine, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer ve eşi Meral Seçer, kent sözleşmesi ve inanç grubu temsilcileri katıldı. Gülbengin okunduğu ve semahların dönüldüğü program, Cemevi Şube Başkanı Hasan Kılavuz’un konuşmasıyla başladı.
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, eşi Meral Seçer ile beraber Mersin Cemevinde gerçekleştirilmiş olan 21’nci gelenekse aşure etkinliğine katıldı. Muharrem ayının tüm insanlığa barış, huzur, kardeşlik ve refah getirmesini dileyen Başkan Seçer, “Tüm Alevi canların yas-ı matemi hak katında kabul olsun” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Mersin Cemevinde gerçekleştirilmiş olan aşure etkinliğine, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer ve eşi Meral Seçer, kent sözleşmesi ve inanç grubu temsilcileri katıldı. Gülbengin okunduğu ve semahların dönüldüğü program, Cemevi Şube Başkanı Hasan Kılavuz’un konuşmasıyla başladı.

“Bu vatana hizmet etmiş bütün değerlerimizin önünde saygı ile eğiliyorum”

Başkan Seçer, etkinlikte yapmış olduğu konuşmada, katılımcıların 30 Ağustos Zafer Bayramını da kutlayarak, “99 sene önce bu kadim topraklar üstünde laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kilometre taşları döşenmeye başladı. Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk dahil olmak üzere bu vatana hizmet etmiş, değer katmış, katkı sunmuş bütün değerlilerimizin önünde saygı ile eğiliyorum; şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

“Muharrem ayı, tüm insanlığa barış, huzur, kardeşlik getirsin”

Muharrem ayının tüm insanlığa barış, huzur, kardeşlik ve refah getirmesini dileyen Seçer, “Tüm Alevi canların yas-ı matemi hak katında kabul olsun. Dünya tarihinde önemli olaylar vardır. Üzerinden onlarca, yüzlerce asır da geçse o olayların gelecek kuşaklara aktardığı siyasi, kültürel, toplumsal bir takım mesajlar vardır. Kerbela, elbette İslam toprakları üstünde her ne kadar İslam dinine mensup alt kimliklerin, mezheplerin, meşreplerin oluşmasına sebep olan bir iktidar mücadelesi, kavgası gibi görünse de esasında tüm insanlığı, dinleri, öğretileri ilgilendiren önemli mesajlar taşır. Yalnızca bir dini temsiliyetin saltanat peşinde koşma veya saltanat oluşturma arzusunun bir neticesi olarak Kerbela değerlendirilmemeli” ifadelerini kullandı.

Kerbela gibi olayların çağımızda de bitmediğini vurgulayan Seçer, “Hemen karşıda, karşı coğrafyada yaşananları bütün dünya gibi bizler de yakından takip ediyoruz” diye konuştu.

“Benim görevim Mersin’de yaşamakta olan her canlıya hizmet etmek”

Mersin’in çok güzel bir kent olduğunu vurgulayan Seçer, şöyle devam etti: “Böyle bir kentte belediye başkanı olduğum için önce Allah’ıma şükrediyorum, sonra da milletimiz bu desteği vermiş olduğu için bu güveni vermiş olduğu için onlara sonsuz teşekkür ederim ediyorum. Onlara minnettarım. Bu nedenle de gecemizi gündüzümüze katarak bu insanlara layık olmaya çalışmaktayız. Mersin, tüm Anadolu coğrafyasının bütün kültürlerini, birikimlerini, değerlerini, renklerini bir potada eritmiş bir kent; Türkiye’nin izdüşümü. Burada yönetici olmak çok zengin bir görev ama sorumluluğu ağır bir görev. Burada her şeyden önce bu kültürlerin, bu insanların huzur ve barış içinde yaşamalarını sağlamanız gerekmektedir. Ama her toplumda, her ülkede, her şehirde olduğu gibi muhakkak Mersinimizde de bu birliği, bu huzuru bozmaya yeltenen bazı anlayışlar yok değil. Şu anda da hüküm sürüyor; sokaklarda dolaşıyor. Siyasi gelecek uğruna, makam uğruna, mevki uğruna, ekonomik rant uğruna bu ülkenin, bu şehrin huzurunu kaçıranları bu mübarek günde lanetliyorum. Ben belediye başkanınız olarak doğudan batıya, kuzeyden güneye, etnik yapısı, mezhebi, meşrebi, siyasi görüşü ne olursa olsun bütün insanlığı, bütün hemşehrilerimi, hatta hemşehri olmayan, hatta vatandaşımız olmayan herkesi kucaklıyorum. Benim görevim Mersin’de yaşamakta olan her canlıya hizmet etmek. Bu bilinçle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Aşure lokmalarının dağıtıldığı programda, konuşmaların ardından Grup Abdal bir dinleti sundu.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN