Bunu da Gördük: Türkiye'de Yalnızca 12 Adet Bulunan Trafik Radarından Birini Çaldılar...

Edirne'de halk arasında Radar Kule olarak bilinen ve kısa ismi TEDES olan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi cihazı iki kişi tarafından çalındı. 90 bin Euro değerindeki radarı çalan 2 kişi kısa bir süre içinde yakalandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Kentin genelinde 12 adet bulunan ve 2016 senesinde faaliyete alınan fakat şirketin zarar ettiği gerekçesiyle tek taraflı protokolü feshedilen radar kuleler, yaklaşık 3 senedir çalışmıyor.

Trafikte hız ihlali yapan sürücülerin tespitini yapan TEDES cihazını akşam saatlerinde bulunduğu yerden alarak, motosikletlerinin arkasında bulunan çekiciye koyan iki kişi bir yurttaş tarafından polise bildirildi. İki kişi, yaklaşık 2,5 metre uzunluğunda 150 kilo ağırlığındaki TEDES cihazını taşırken yakalandı.

Cihazı çalmadıklarını, yerde boşta durduğu gerekçesiyle aldıklarını belirten olayın şüphelisi iki kişi ifadeleri alınmak üzere karakola götürülürken, motosiklet ve arkasında bulunan römork ile TEDES cihazı emanete alındı.

Çalınan cihazın, yaklaşık 90 bin euro değerinde olduğu belirtildi.

TEDES (Trafik Elektronik Denetleme Sistemi) Nedir?

Karayollarında can ve mal güvenliğini sağlamak, düzenli ve güvenli trafik akışını temin etmek amaçlarına hizmet etmek üzere kurulmuş veya kurulacak sistemlerle trafik kural ihlallerinin izlenerek görüntülendiği ve tespit edildiği, bilgilerin toplandığı, trafik idari para cezası karar tutanağına dönüştürüldüğü ve “TEDES (Trafik Elektronik Denetleme Sistemi)” olarak adlandırılan ana izleme ve görüntüleme sistemidir.

TEDES (Trafik Elektronik Denetleme Sistemi);

  • Hız İhlal Tespit Sistemi
  • Hız Koridoru
  • Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi
  • Akıllı Kavşak Sistemleri
  • Araç Sayım Sistemi
  • Emniyet Şeridi İhlal Tespit Sistem
  • Park İhlal Tespit Sistemi gibi pek çok farklı sistemi bünyesinde barındırabilmektedir.

Ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlanan TEDES (Trafik Elektronik Denetleme Sistemi), kurulumu yapılan mevkiye göre birden fazla ihlal tespit sistemini bünyesinde barındırabilmektedir. Aynı kavşakta hem hız ihlal hem de kırmızı ışık ihlal tespit sistemi kurulabilmektedir.

Belediyelerce kendi bütçe kaynakları kullanılarak, karayollarında can ve mal güvenliğini sağlamak, düzenli ve güvenli trafik akışını temin etmek amaçlarına hizmet etmek üzere kurulmuş veya kurulacak elektronik sistemlerinin Emniyet Genel Müdürlüğü'nce trafik ihlallerinin tespiti amacıyla kullanılması durumunda, bu kapsamda hizmetinden yararlanılacak elektronik sistemlerin taşıması gereken teknik özellikler, kurulması gereken yerler ve Belediyelerle yapılacak protokollere ilişkin diğer şartlar ile maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'nca (Emniyet Genel Müdürlüğü) müştereken belirlenir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN