Büyük Avrupa Ülkesi E-Ticareti Yasaklayacak... Büyük Tartışma Alevlendi

Belçika'da hükümeti oluşturan koalisyonda yer alan Sosyalist Parti'nin lideri Paul Magnette'nin söylemi üstüne e-ticaretin yasaklanıp yasaklanmaması tartışması alevlendi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Belçika'da hükümeti oluşturan koalisyonda yer alan Sosyalist Parti'nin lideri Paul Magnette'nin söylemi üstüne e-ticaretin yasaklanıp yasaklanmaması tartışması alevlendi.

Aynı zamanda Charleroi Belediye Başkanı olan Magnette, bir röportajında "Belçika'nın e-ticaretsiz bir ülke bulunmasına izin verin" ifadelerini kullandı.

"NEDEN GECELERİ BU DEPOLARDA İŞÇİLERİN ÇALIŞMASINA İZİN VERMEK ZORUNDAYIZ?"

E-ticaretin ilerleme değil, toplumsal ve ekolojik bozulma bulunduğunu korumak için çaba sarfeden Magnette, "Neden geceleri bu depolarda işçilerin çalışmasına izin vermek zorundayız? Çünkü insanoğlu günün her saatinde satın almak ve kolilerinin 24 saat arasında evlerine gelmesini istiyorlar" diye konuştu.

Magnette, bu lafları web alışverişlerinin gece işçileri üstünde oluşturduğu yüke dikkati çekmek için kullandığını vurgulasa da siyasi rakiplerinden çokça tenkit aldı.

"100 YIL ÖNCEKİ EKONOMİYE GERİ DÖNMEK BİZE YARDIMCI OLMAYACAK"

Flaman tutucu-liberal bir parti olan Open VLD'nin Başkanı Egbert Lachaert, attığı tweette "100 sene önceki ekonomiye geri dönmek bizlere yardımcı olmayacak. E-tecim artık binlerce kişiye iş sağlayabilir. Bunun peşini bırakmayacağız, değil mi?" değerlendirmesini yaptı.

"19. YÜZYIL BİR TOPLUM MODELİ OLAMAZ, İLERLEME BİR FIRSATTIR"

Liberal Frankofon Reformist Hareket partisinde senatör olan Georges-Louis Bouchez de "19. Asır bir toplum modeli olması imkansız. İlerleme bir fırsattır. Daha fazla refah için toplumumuzda açık bir zihne ve uyarlanabilirliğe ihtiyacımız var" tespitini yapmış oldu.

Eurostat'a nazaran, 16 ila 74 yaştaki Belçikalıların yüzde 75'i 2021'de çevrimiçi alışveriş yaptı. Avrupa Birliği içerisinde bu tür alışverişi yüzde 91 ile en fazlaca Danimarka yaparken, Bulgaristan yüzde 33 ile en düşük sırada yer aldı.

TÜİK'e nazaran Türkiye'de internet üstünden özel kullanım amacıyla mal veya hizmet siparişi veren veya alan kişi 16-74 yaş grubundaki bireylerin payı 2021 senesinde yüzde 44,3 olarak gözlemlendi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN