Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Fiyat İndirimi Açıklaması Geldi

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi'nde ekonomist ve akademisyenlerle bir araya geldiği toplantıda konuştu. Faiz indirimine ilişkin açıklamalar yapan Erdoğan, 'Kendi arkadaşlarımız arasında bile, açık konuşuyorum, aynı yönde değerlendirmeler (faiz indirme) yapanlar olduğunu söylemek istiyorum. Biz kendi programımızı uygulamakta ısrar ettik' ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Youtube Kanalı VİDEO
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde ekonomist ve akademisyenlerle bir araya geldiği toplantıda konuştu Erdoğan, burada bulunan konuşmasında, "Şu anda IMF'ye borcumuz olmadığı gibi IMF ile herhangi bir kontağımız da yok" dedi.

Merkez Bankası'nın döviz rezervine ilişkin, "Bugün itibarıyla 115 milyar doların üzerindeyiz" açıklamasını yapan Erdoğan, faiz indirimine ilişkin ise "Kendi arkadaşlarımız arasında bile, açık konuşuyorum, aynı yönde değerlendirmeler (faiz indirme) yapanlar olduğunu söylemek istiyorum. Biz kendi programımızı uygulamakta ısrar ettik" açıklamasında bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından ön plana çıkan satır başları şu biçimde:

"Mayıs 2013 faiz yüzde 4.5’a kadar indirmiştik, arkadan patlayan ne oldu Gezi olayları. Manevramızı hazmedemeyen güçler bu adımı attılar. Ana muhalefet, yanında birileriyle, otellerin arka kapılarında bazı çalışmaları IMF ile yaptılar. Ana muhalefetin sözcüsü eski işte hazineci midir nedir, o da o kulislerin içinde bizzat bulundu. Bunlar bizlere de ara sıra IMF’yi öneri edenlerdir. Kendileri IMF ile bankaların ya da otellerin arka kapılarında ya da kulislerinde kendilerine göre bazı çalışmaları yürüttüler."

MERKEZ BANKASI REZERVİ
"Merkez Bankası rezervi bugün itibarıyla 115 milyar doların üstündeyiz. Bu aradaki gidişle bu daha iyi bir konuma gelecektir. Bugün artık Türkiye eğitimden insan sağlığına, güvenlikten hukuka, sanayiden turizme her alanda ihtiyacı olan altyapıya sahiptir. Sizlere dağıttığımız bilgi notunda da göreceğiniz gibi veriler artık altyapını hazır olduğuna işaret ediyor."

YENİ EKONOMİ POLİTİKASI
"Ekonomi politikasında tarihi bir değişim başlattık. Bu değişim uzunca bir süredir devam etmektedir. Klasik ekonomi anlayışının yüksek faizle enflasyonu kontrol altında tutma yaklaşımını bir kenara bıraktık. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yolu ile büyüme temelli ekonomi politikasına yöneldik. Böyle çok büyük bir değişim öyle kolay olmuyor. Pek çok risk, soru işareti var."

"Maalesef içimizde de kirli senaryoya figüranlığa gönüllü epeyce bir siyasetçi, akademisyen ve medya mensubu çıkmıştır. Bu risklerin hepsini de göze almaya değdiğine inanıyoruz. Döviz kuru dalgalanmaları risklerden birisi olarak kapımıza dayanmıştır. Kendi arkadaşlarımız arasında bile, açık konuşuyorum, aynı yönde değerlendirmeler (faiz indirme) yapanlar olduğunu söylemek istiyorum. Biz kendi programımızı uygulamakta ısrar ettik. Tedbir paketi ile kurun üstünde köpüğün bir gün üstünde ortadan kalktığını gördük. Estirilmeye çalışılan fırtınaların, kara bulutların tam tersine, ekonomimizin üretim ve istihdam tarafında işler mükemmel denecek düzeyde iyi gitmektedir. En çok tedirginliğe yol açan finans üstündeki dengeyi oturttuğumuzda önümüzdeki yaz mevsiminde bambaşka iklime girdiğimize şahitlik edeceğiz."

FİYAT İNDİRİMİ AÇIKLAMASI
"Kurdaki ve emtia fiyatlarındaki yükselişi bahane ederek, maliyetlerindeki gerçek değişimle orantısız fiyat artışı yapanlar oldu. Milletime sesleniyorum, esnafa, sanayicilere sesleniyorum. Günde birkaç defa fiyat listesi düzenleyenlerin, etiket değiştirenlerin, kusura bakmasınlar, millet adına takipçisi olacağımızı söylüyorum. Bakınız artışı hangi oranlar yükseltiyorsa aynı şekilde şimdi de geri indirmelerini bekliyoruz. Ufak yollu başlayanlar var. Konut ve ikinci el otomobil gibi piyasalar da buna dahildir. Fiyat indirimi gerçekleşmezse Hazine ve Maliye ile Ticaret Bakanlığımız ısrar edenlerin üzerine gideceklerdir. Vatandaşlarımızı huzursuz eden hiçbir gelişmeye, hiç kimseye göz yumamayız."

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN