Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TL mevduatıyla ilgili açıklaması sonrası dolar 18 TL'den 12 TL'ye geriledi

Son dönemdeki kurdaki hareketlilik sonucu gün içerisinde tarihi rekor kırarak TL karşısında 18.43'e kadar yükselen dolar, akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TL mevduatıyla ilgili açıklaması sonrası yüzde 21.70 düşerek 12.91 TL seviyesine kadar geriledi. Dolardaki sert düşüş devam ediyor...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Youtube Kanalı VİDEO
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Son dönemdeki kurdaki hareketlilik sonucu gün içerisinde tarihi rekor kırarak TL karşısında 18.43'e kadar yükselen dolar, akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TL mevduatıyla ilgili açıklaması sonrası yüzde 21.70 düşerek 12.91 seviyesine kadar geriledi. Dolardaki sert düşüş devam ediyor...

Merkez Bankası'nın faiz indirimleri sonrası yükselişe geçerek üst üste tarihi rekorlar kıran Dolar, TL karşısında bugün itibariyle 18,43'e kadar yükselmişti. 2021 senesinin son kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TL mevduatıyla ilgili açıklaması sonrası Dolar, yaklaşık 6 TL yüzde 21.70 düşerek 12.91 TL seviyesine kadar geriledi. Euro ise 15 TL'ye düştü. Sert düşüş şuanda devam ediyor..

Dolar düştü 12.91 TL

8 MADDELİK TEDBİR AÇIKLANDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, senenin son Kabine toplantısı sonrası kurdaki dalgalanmaları durdurmak için alınacak 8 maddelik tedbiri açıkladı. Erdoğan, "Hiçbir vatandaşımızın 'kur daha yüksek olacak' diye mevduatını Türk lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak. Türk lirası mevduat geliri kur altında kalırsa aradaki fark ödenecek." dedi.

İhracatçılara da müjde veren Erdoğan, "Döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle ihracatçılara ileri vadeli kur rakamı verilecek." diye konuştu.

"VATANDAŞLARIMIZA YENİ FİNANSAL ALTERNATİFLER SUNUYORUZ"
Kurdaki dalgalanmaları durdurmak için alınacak yeni tedbirleri açıklayan Erdoğan, "Üretimi ve istihdamı desteklemek için çok sayıda paketi hayata geçiriyoruz. Kurdaki dalgalanmayı durdurarak serbest piyasa ekonomisi kuralları çerçevesinde yeni araçları devreye alıyoruz. Tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen yurttaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz." diyerek yeni tedbirleri şöyle sıraladı:

  • İnsanlarımızın bankadaki TL varlığını, mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek. Kur getirisi mevduat kazancının üzerinde ise aradaki fark direk olarak vatandaşımıza ödenecek. Bu kazanç stopaj vergisinden muaf tutulacak.
  • Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın kur daha yüksek olacak diye mevduatını TL'den dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak.
  • Döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalarımıza Merkez Bankası ileri vadeli kur rakamı verilecek. Kur farkı TL olarak ihracatçı firmamıza ödenecek.
  • Bireysel emeklilik sistemimizin cazibesini çoğaltmak için devlet katkısını yüzde 30'u çıkarıyoruz. Devlet iç borçlanma senetlerine burada bulunan stopajı yüzde 0'a indiriyoruz. Vergi yükünü azaltarak global rekabeti desteklemek amacı ile ihracat ve sanayi şirketleri için kurumlar vergisinde 1 puanlık indirim planlamaktayız.
  • Katma değer vergisini yeniden düzenliyoruz. Amacımız kayıt dışı ekonomiyi azaltmak, iş ve yatırım ortamını iyileştirmek, ihracatı özendirmek, firmalarımızın KDV iadesi yolu ile finansmana hızla erişimini sağlamaktır.
  • Şirketler tarafından yapılacak temettü ödemeleri üstündeki stopajı yüzde 10'a indiriyoruz. Yatırım ve fon kazançları kurumlar vergisinden istisna olmasına karşılık diğer fon kar payları istisna dışındaydı. Bu farklılığı ortadan kaldırıyoruz.
  • Ülkemizde yastık altında 280 milyar dolar değere sahip 5 000 top altın bulunduğu bilinmektedir. Bu altınların finansal sisteme dahil edilerek ülke ekonomisine kazandırılması için piyasa paydaşlarıyla beraber yeni araçlar geliştirilecektir.
  • Kredi garanti fonu desteği ile uzun süreli istihdamı koruma ve destekleme işletme kredileri verilecektir. Ülkemizdeki istikrar ve güven iklimini güçlendirecek tüm tedbirleri ilgili kurum ve meclisimizle süratle hayata geçireceğiz.
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN