Didim nerede ? Didim Gezilecek Yerler Nelerdir? Didim'in Tarihi Ve Doğal Güzellikleri...

Aydın ilinin bir ilçesi olan Didim, Ege bölgesinde bulunan en iyi plajlara sahip gerek tarihi gerekse doğal güzellikleri ile ön planda yer alan bir bölgedir. Tarihi mekanları ile dikkat çeken Didim bölgesi kültür turizmi açısından da tatilcilerin öncelikle tercih ettiği yerlerden biri olarak değerlendirilmektedir. Didim, hem doğal güzellikleri hem de tarihi kalıntıları olan bir yerde tatil yapmak isteyenlerin ziyaret edebileceği yerler arasında gösterilmektedir.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Aydın ilinin bir ilçesi olan Didim, Ege bölgesinde bulunan en iyi plajlara sahip gerek tarihi gerekse doğal güzellikleri ile ön planda yer alan bir bölgedir. Tarihi mekanları ile dikkat çeken Didim bölgesi kültür turizmi açısından da tatilcilerin öncelikle tercih ettiği yerlerden biri olarak değerlendirilmektedir. Didim, hem doğal güzellikleri hem de tarihi kalıntıları olan bir yerde tatil yapmak isteyenlerin ziyaret edebileceği yerler arasında gösterilmektedir.

Didim Gezilecek Yerler Nelerdir?

Didim, Ege bölgesi sınırları içinde yer alan uzun, ödüllü sahilleri ve pek çok doğal güzelliği bir arada bulunduran tatil mekanlarından biridir. Aydın'a bağlı olan Didim'de tatil yapmak isteyenler için gezilecek yerler listesi şu şekilde sıralanabilir:

  - Saplı ada

 - Faustina Hamamı

 - Milet Tiyatrosu 

 - Büyük Menderes Dalyanları

 - Milet Müzesi

 - Altınkum plajı

 - Didyma Antik Kenti

 - Apollon Tapınağı

 - Milet İlyas Bey Külliyesi

 - Priene Antik Kenti

 - Akbük plajı

 Didim'in Tarihi Ve Doğal Güzellikleri

Didim antik kenti eski bir yerleşim merkezi olduğundan tarih boyunca pek çok medeniyeti ağırlamıştır. Bu nedenle Didim bölgesi tarihi kalıntıların çoğunlukta olduğu ve eski medeniyetlere dair izlerin bulunduğu bir bölgedir. Didim bölgesi hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle tatilcilerin ilgi odağı konumundadır. Didim'de bulunan tarihi ve doğal güzelliklere aşağıda yer verilmiştir:

Altınkum Plajı 

Didim sınırları içinde bulunan Altınkum plajı Ege bölgesinin olduğu kadar Türkiye'nin de en önemli sahillerinden biri olmaktadır. Altınkum plajının en önemli özelliği sahilden geriye doğru atan dalgalar sayesinde suyunun temiz olması ve pırıl pırıl görünmesidir. Su sporları ile ilgilenenlerin tercih edebileceği bir yerdir. Didim'de bulunan otellerin birçoğu Altınkum plajının olduğu bölgede yer almaktadır.

Milet Antik Kenti

Milet antik kenti, pek çok tarihi medeniyete ev sahipliği yapan bir kalıntı olmaktadır. Bu bölge hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler için Milet antik kenti yakınlarında Milet müzesi yer almaktadır. Geçmişte pek çok filozof Miletli olduğu için bu kente 'filozoflar kenti' de denilmektedir. Milet antik kentinde tiyatro, hamamlar ve hipodrom da bulunmaktadır.

Didyma Antik Kent

Didyma, Apollon Tapınağının ve Medusa adı verilen figürün yer aldığı bir antik kenttir. Apollon Tapınağından dolayı dini bir merkez konumundadır. Apollon tapınağında yılın belirli günlerinde ayinler düzenlenerek şenlikler ve bayramlar yapılmaktadır.

Apollon Tapınağı Anadolu'da bulunan tapınaklar içinde en zengin ve en büyük tapınak olarak kabul edilmektedir. Didyma antik kentinin Milet antik kenti ile deniz yolu bağlantısı bulunmaktadır. Faustina Hamamı da Milet Antik Kenti sınırları içerisinde bulunan ve yürüyerek gidilebilecek kadar yakın olan Roma İmparatorluğu tarafından inşa ettirilmiş özel bir yapı olarak belirtilmektedir.

Akbük Plajı

Akbük plajı Altınkum plajından sonra Didim'de bulunan en önemli plajlardan biri konumundadır. Akbük plajının çukur, yavan ve yarık isimli üç tane koyu bulunmaktadır. Denizden gelen iyotlu hava sayesinde astım hastası olan insanlar Akbük plajını tercih etmektedirler. Akbük plajı sağlık turizmi açısından da önemli olmaktadır.

Saplı Ada

Saplı ada doğal güzellikler bakımından zengin olan volkanik bir ada olmaktadır. Saplı adaya denizin çekildiği dönemlerde araçla geçmek mümkün olmaktadır. Saplı ada Altınkum ve Akbük plajlarının arasında bulunmaktadır.

 Bafa Gölü Tabiat Parkı

 Bafa gölü tabiat parkı, beş küçük adaya sahiptir. Bu adalar arasında tekne gezileri yapılmaktadır. Bafa gölünde iki yüzden fazla kuş çeşidi yaşamaktadır.

 Prienne Antik Kenti

 Prienne antik kenti, Büyük menderes akarsuyunun taşıdığı alüvyonların içinde kalmış bir yerleşim yeri olmaktadır. Bu antik kentte; Demeter Tapınağı, Athena Tapınağı, Zeus Tapınağı, Nekrapol ve Büyük İskender'in evi gibi önemli yapılar yer almaktadır.

 Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

 Büyük menderes deltası Söke ve Kuşadası ilçe sınırları içinde kalmaktadır. Büyük menderes deltası nesli tükenmek üzere olan ve Akdeniz ülkelerinde de koruma altına alınmış bir tür olan Akdeniz foku ve deniz kaplumbağalarının üreme alanı olmaktadır. Dilek yarımadası ve Büyük menderes deltası kumlu ve killi kıyı şekilleri ile dikkat çeken plajlara sahip olmaktadır.

Herakleia Antik Kenti

Herakleia antik kenti, Büyük menderes akarsuyunun taşıdığı alüvyonlar sonucunda bugünkü Bafa Gölü'ne dönüşmüştür. Athena Tapınağı Herakleia kenti sınırları içinde kalmaktadır. Bu antik kentte çok sayıda manastır kalıntısına rastlanılmaktadır.

 Myus Antik Kenti

 Myus Antik kenti, Bafa gölünün kıyısında ve Milet antik kenti yakınlarında yer almaktadır. Atina kralının oğlu tarafından kurulmuş önemli bir kıyı kenti olarak ifade edilmektedir. Tarihi kaynaklarda beyaz mermerden yapıldığı belirtilen Dionysos Tapınağı Myus Antik kentinde yer almaktadır. Tapınağa ait kalıntılar, arkaik döneme ait olan sur duvarları ve Bizans kalesi parçaları bu antik kenti gezmeye gelenlerin görecekleri arasında yer almaktadır.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN