Dolar An itibariyle 17 TL'yi Aştı! Merkez Bankası'nın Müdahalesi Devam Ediyor...

17.12.2021 Cuma günü itibariyle Dolar 17 TL'yi aşarak günlük rekoru tamamladı. Merkez Bankası'nın Dolarla Savaşı devam ediyor.. Doların ateşi sönmüyor. Tüm piyasa durdu...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

DOLAR 17 TL'Yİ GÖRDÜ, MERKEZ BANKASI 5. KEZ MÜDAHALE ETTİ...

Dolar/TL, TCMB'nin devam etmekte olan faiz indirimleri ve ucu açık yönlendirmeleri sonrası 17 TL'yi aşarak yeni tarihi zirvesini gördü. TCMM, dolar/TL'nin 17 seviyesini aşmasının ardından piyasaya satım yönünde beşinci kez müdahale etti.

TCMB’nin 1 Aralık tarihindeki ilk müdahalesi yaklaşık 650 milyon dolar, 3 Aralık’taki ikinci müdahalesi yaklaşık 400 milyon dolar, 10 Aralık’taki üçüncü müdahalesi ise yaklaşık 500 milyon dolar seviyesindeydi. TCMB’nin dördüncü ve 2,5 milyar dolarlık son müdahalesi ile beraber toplam tutar yaklaşık 4 milyar seviyesine yükseldi.

TCMB'DEN AÇIKLAMA
Piyasaya müdahalenin ardından TCMB'den yapılan yazılı açıklamada, ''Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları sebebiyle piyasaya satım yönünde direk olarak müdahale edilmektedir'' söylendi.

DOLARDA SON DURUM
TCMB'nin müdahalesi sonrası dolar/TL 16,60 seviyelerine çekilirkin, euru ise 18,81 seviyelerine çekildi.

TL'DE DEĞER KAYBI YÜZDE 54'ÜN ÜZERİNDE
TCMB son dört toplantıda 500 baz puan faiz indirirken, faiz indirimlerine başladığının ilk sinyalini vermiş olduğu Eylül ayı başından bu yana TL yaklaşık yüzde 49, sene başından itibaren yüzde 54'ün üstünde değer yitirdi. Dolar/TL kuru yılbaşına göre yüzde 118 yükseldi. Değer kayıplarının büyük kısmı son bir buçuk ayda meydana geldi.

MERKEZ BANKASI 2 MİLYAR DOLAR SATTI!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Dolar/TL 'nin 17 seviyesini aşmasının ardından piyasaya satım yönünde müdahale etti.

TCMB'den yapılan yazılı açıklamada "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları sebebiyle piyasaya satım yönünde direk olarak müdahale edilmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Bu müdahale TCMB'nin Aralık başından bu yana yapmış olduğu beşinci müdahalesi oldu.

Bloomberg'in haberine göre, direk olarak döviz satış yöntemi ile yapmış olduğu beşinci müdahalesinde tutar yaklaşık 2 milyar dolar oldu.

BORSA İSTANBUL'DA DEVRE KESİCİ AKTİF

Borsa İstanbul Devre Kesici

Borsa İstanbul'da kapanışa saatler kala yaşanan sert satış dalgası sonrasında endeks bazında devre kesici uygulanmaya başladı.

Borsa İstanbul'da 15.20 sıralarında 2.380 puan düzeyinden başlayan düşüş 1 saatte 220 puanı buldu. Endeks yüzde 3'ün üstünde artıdan yüzde 5 eksiye döndü.

BİST 100'de işlem gören 100 hisse senedinin 89'u eksiye dönerken yalnızca 5 hisse artıda 6 hisse ise dünkü kapanış seviyesinde bulunuyor.

DEVRE KESİCİ UYGULANDI
Borsa İstanbul'da BİST 100 Endeksinde kayıplar yüzde 5'e ulaşınca endeks bazında devre kesici uygulandı. İlk devre kesici 16:24'te uygulamaya alındı. 16:54'te işlemlerin başlamasının ardından düşüşün sürmesi sebebiyle bir devre kesici daha uygulandı.

Borsa İstanbul'dan KAP'a yapılan açıklama şöyle;

"Saat 16:24:28 itibarıyla Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi Devreye girmiştir. Borsamız Pay Piyasasındaki tüm sıralarda, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında işlem gören pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası Pay Repo Pazarı’nda işlemler geçici olarak durdurulmuştur. "

BDDK'den, Bankalar İçin Dolar Önlemi

BDDK Banka Dolar

Konuya yakın üç bankacılık kaynağı, BDDK'nin, sermaye yeterlilik rasyosu hesaplamalarında kurun negatif etkisini azaltacak yöntemlerin değerlendirilebileceğini belirtirken, kamu bankalarına yapılması planlanan sermaye enjeksiyonunun da SYR'leri rahatlatacağını söylediler.

Haberin yazıldığı sırada BDDK'den konu hakkında Reuters'ın sorularına cevap gelmedi. Kaynaklar ayrıca BDDK'nin üstünde çalışmakta olduğu planının nihai olarak neye evrileceğinin henüz netleşmediğini söylediler.

OLUMSUZ ETKİLİYOR
TL'nin dolar karşısında sene başından bu yana yaşanan ve son aylarda hızlanan değer kaybı yüzde 50'yi aşarken, bu durum bankaların da özellikle sermaye yeterlilik rasyosunu olumsuz etkiliyor.

Bankacılık piyasasında sermaye yeterlilik rasyosu hesabı TL cinsinden yapılıyor. Ancak sektörün bir hayli yüksek miktarda döviz kredisi göz önüne alındığında, TL'nin değeri düştükçe döviz kredilerinin TL cinsi karşılığı yükseliyor. Bu yüzden SYR hesabında döviz kredilerinin, TL karşılığındaki ani yükseliş SYR'yi düşürücü etki yaratıyor.

SIKINTI YAŞAYABİLECEKLER
Bankacılık kaynakları TL'deki değer kaybının SYR'yi düşürücü etkisini telafi etmenin bir yolunun döviz bazlı sermaye olduğuna dikkat çekerek, sermaye niteliğine sahip döviz cinsi menkul kıymeti olmayan bankaların sıkıntı yaşayabileceğini kaydettiler.

Bankacılık kaynakları, döviz bazlı sermayesi olan bankaların TL'deki değer kaybının etkilerinden kısmen korunduğuna dikkat çekerek, sermaye niteliğine sahip döviz cinsi borcu olmayan bankaların sıkıntı yaşayabileceğini kaydettiler.

''AZALTACAK ÖNLEMLER ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR''
BDDK verilerine göre, bankaların 10 Aralık itibarıyla 158.5 milyar dolar karşılığı döviz cinsi kredisi bulunuyor.

Bir bankacılık kaynağı TL'deki keskin değer kaybı sebebiyle bazı kamu bankalarında SYR'nin yüzde 12 olarak belirlenen alt sınıra yaklaşabileceğini ifade ederek, "BDDK şu an için bunun üstünde çalışıyor. Yani kurun SYR'ye negatif etkisini azaltacak önlemler üstünde çalışıyor" dedi.

Bankacılık piyasasının, TL'deki değer kaybının büyük bölümünün henüz finansal tablolara yansımadığı Ekim ayı verilerine göre, sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 17 seviyesindeyken, bu oran kamu mevduat bankalarında yüzde 15, yabancı ve yerli özel mevduat bankalarında yüzde 18 seviyesindeydi.

Uluslararası düzenlemelerde SYR için alt sınır yüzde 8 olarak belirlenirken, BDDK Türkiye'deki bankalarına yüzde 12 alt limit uyguluyor.

ETKİ GECİKMELİ ÇIKACAK
S and P Global Ratings EMEA Finans Kuruluşları Kredi Notu Direktörü Regina Argenio, dün akşamki bir toplantıda yapmış olduğu açıklamada, TL'deki değer kaybı sebebiyle en çok kamu bankalarının sermayelerini baskı altında kalacağını belirterek, "Şu anda bankalar asgari sermaye düzeylerinin üstünde fakat TL'deki değer kaybının ve aktif kalitesindeki bozulmanın etkilerini dikkate aldığımızda rasyo göze çarpandan çok daha zayıf görünüyor" dedi.

Argenio, konuşmasında "Türk bankalarının sermaye yeterlilik oranlarını hesaplama biçimi düzenleyici kurumun sağlamış olduğu geniş bir esneklik alanını içeriyor. Düzenleyici kurum hesaplamada, 252 gün öncesinin kurunu, 252 günlük ortalama kuru esas alıyor. Bu da TL'deki son kayıpların etkisinin ortaya çıkma süresinin uzayacağı manasına geliyor" dedi.

Argenio, kaba bir hesaba göre TL'deki her yüzde 10 değer kaybının SYR'de 40-50 baz puan düşüşe neden olduğunu belirterek, TL'de Kasım başından bu yana gerçekleşen değer kaybının SYR'de 160 ila 250 baz puan düşüşe yol açmış olabileceği tahmininde bulundu.

SERMAYE ENJEKSİYONU RAHATLATABİLİR
Bir diğer bankacılık kaynağı da kamu bankalarının bundan negatif etkilendiği belirterek, "Planlanan sermaye enjeksiyonu da kamu bankalarının sermaye yeterlilik rasyosunu rahatlatacaktır" dedi.

Kaynak sermaye enjeksiyonunun Hazine'nin özel bir tahvil ihracı ya da diğer bir yöntem ile olabileceğini kaydetti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı konu hakkında bir yorum yapmadı.

''TAM OLARAK NETLEŞMEDİ''
Üst düzey bir ekonomi yetkilisi de kamu bankalarının sermaye artırımına dair rakamın eksiksiz olarak netleşmediğini belirterek, "Yöntem konusunda da çalışmalar devam ediyor. Ancak direk bir sermaye desteği en daha sağlıklı yol olarak gözüküyor. Her bankanın kendi bilançosuna bakılıp ne kadarlık bir kaynak olduğu netleştirilecek. Kamu bankaları üstünden büyüme ve istihdam için kredi kullandırılması uygulaması devam edecek. Sermaye desteği olduktan sonra kamu bankaları daha aktif şekilde kredi kullandırımı yapacak" ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili Ziraat Bankası bir yorum yapmazken, Vakıfbank ve Halkbank'tan haberin yazıldığı sırada henüz bir yanıt gelmedi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Alpaslan Çakar da bu ayın başında düşük faizli yeni ekonomik modelin finansmanına bankacılık piyasasının katkı vereceğini belirterek, kamu bankalarının sermayelerinin güçlendirmesi için de görüşmeler yaptıklarını söylemişti.

GÜNDEME GELMİŞTİ
Yetkililerin vermiş olduğu bilgiye göre, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kamu bankaları genel müdürleri ile bu hafta başında yapmış olduğu toplantıda sermaye enjeksiyonu da gündeme gelmişti.

Pandeminin ülke ekonomisine etkilerinin hafifletilmesi için geçen yıl genişleyici para politikaları devreye alınırken, kamu bankaları düşük faizli kredi kampanyaları sunmuş ve kredi büyümesi rekorları kırılmıştı.

DOLARIN YÜKSELMESİYLE ZAMLAR ARDI ARDINA GELİYOR

Akaryakıt Zam Geldi

EPGİS, akaryakıta gelen yeni zammı açıkladı.

Bu geceden itibaren geçerli olmak üzere litre fiyatı motorinde 1 lira 14 kuruş, benzinde 69 kuruş, oto gazda 70 kuruş zamlanacak.

SON FİYATLAR
Böylece benzinin litre fiyatı ortalama olarak Ankara'da 10,97 TL'den 11,66 TL’ye, İstanbul'da 10,92 TL'den 11,61 TL’ye, İzmir'de 10,99 TL'den 11,68 TL’ye yükselecek.

Motorinin litre fiyatı ortalama olarak Ankara'da 10,36 TL’den 11,50 TL’ye, İstanbul'da 10,30 TL’den 11,44 TL’ye, İzmir'de 10,38 TL’den 11,52 TL’ye yükselecek.

LPG’nin litresi Ankara’da 8,05 TL’den 8,75 TL’ye, İstanbul’da 8 TL’den 8,70 TL’ye ve İzmir’de 7,88 TL’den 8,58 TL’ye yükselecek.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN