Dr. Dt. Sancar Şimşek: 'Çene bozukluklarında ortognatik cerrahi olumlu sonuçlar veriyor'

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Dt. Sancar Şimşek, çene bozukluklarında ortognatik cerrahinin olumlu sonuçlar verdiğini belirterek, 'Ortognatik cerrahi, çene ve yüzdeki görünümü estetik ve fonksiyonel olarak tedavi eden cerrahi bir prosedürdür' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Dr. Dt. Sancar Şimşek: 'Çene bozukluklarında ortognatik cerrahi olumlu sonuçlar veriyor'
Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Dt. Sancar Şimşek, çene bozukluklarında ortognatik cerrahinin olumlu sonuçlar verdiğini belirterek, “Ortognatik cerrahi, çene ve yüzdeki görünümü estetik ve fonksiyonel olarak tedavi eden cerrahi bir prosedürdür” dedi.
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Dt. Sancar Şimşek, çene bozukluklarında ortognatik cerrahinin olumlu sonuçlar verdiğini belirterek, “Ortognatik cerrahi, çene ve yüzdeki görünümü estetik ve fonksiyonel olarak tedavi eden cerrahi bir prosedürdür” dedi.

İdealdent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi kurucu ortaklarından Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Dt. Sancar Şimşek, ortognatik cerrahinin önemi, rolü ve işlem sonrası yapılması gerekli olan kuralları anlattı. Ortognatik cerrahiyi; ‘daha sağlıklı bir ağız yapısı ve ısırma işlemi için alt ve üst çene kemiklerine yapılacak müdahaleler ile alt-üst çene kemiklerinin ilerletilmesi ve geriletilmesi ameliyatları’ olarak tanımlayan Dr. Dt. Şimşek, “Çene cerrahisi ve ortodonti birimlerinin genel itibari ile ortak çalışmasını gerektiren bir tedavi protokolüdür. Bu cerrahi tedavi öncesinde ve sonrasında diş hekimliğinin ortodonti bölümünün de desteğiyle dişlerin pozisyonları ayrı ayrı şekillendirilerek tedavi tamamlanmaktadır. Bu ameliyatlar estetik amaçlı değildir; fakat normale getirilen çeneler daha estetik görüntü kazandırabilir” dedi.

Ortognatik cerrahinin çene ve ısırma bozukluklarında önemli sonuçlar verdiğini dile getiren Dr. Dt. Şimşek, ”Ortognatik cerrahi, ortodontik tedavinin tek başına çene ve ısırma bozukluklarını düzeltemediği durumlarda ayrıca çok daha iyi sonuç elde etmek için gerekir. Çeneler yeni yerini satın aldıktan sonra ortodontistler ısırma ilişkisinin en iyi şeklini vermek için bir süre daha uygulamalarına devam edebili. Bu şekilde daha estetik ve fonksiyonel sonuçlar alınır” ifadelerini kullandı.

“Ameliyat sonrasında 5’inci günde genelde hasta taburcu aşamasına gelir”

Ortognatik cerrahide ameliyat sonrası bakımı ve beslenme konusunda da bilgiler aktaran Şimşek, “İlk gece genelde gıda verilmez, 4 saat sonra hastaya yalnızca su verilir. Genellikle ertesi gün berrak gıdalar ile beslenmeye başlanır. Doktorunuzun uygun görmesi ile beraber ağız bakımı başlatılır, uygun zamanda dişlere lastik uygulamasıyla çenelerin birbirini kapatması sağlanır. Çeneler lastikler ile birbirine kapatıldıktan sonra kemik kaynaşması için hastaya dişlerini oynatmaması, konuşmaması önerilir. Hastalara ağrı kesiciler ve enfeksiyon riskine karşın antibiyotikler uygulanır. Beslenme; fakat dişlerin arasındaki boşluklardan 10-14 gün sıvı biçiminde verilerek yapılır. Bu sürede ağız bakımına dikkat edilir. Operasyon sonrası ilk 1 hafta sigara konusunda dikkatli olunmalıdır. Sigaranın yara iyileşme sürecine olumsuz etkisi olduğu unutulmamalıdır. Mutlak içilmemelidir. Ameliyat sonrasında 5’inci günde genelde hasta taburcu aşamasına gelir. Hasta 20 gün kadar işten uzak kalır; fakat sonrasında günlük aktivitelerine dönebilir. 20’nci gün ve 1,5 ay kontrolleri yapılır” diye konuştu.

“Ameliyat sonrasında ihtiyaca göre estetik uygulamalar yapılabilir”

Ortognatik cerrahi ameliyatında muhtemel komplikasyonlar sonrasında meydana gelebilecek durumlardan sonra yapılması gerekli olanleri de anlatan Dr. Dt. Şimşek, şunları söyledi:

“Bu ameliyatlardan sonra enfeksiyon oluşmaması için hastaya uygun antibiyotikler reçete edilir. Ortognatik cerrahi sonrasında çok nadiren sinir hasarlarına bağlı şekilde alt dudakta ve çene bölgesinde hissizlik, dilde tat alma-hissetme kusuru, yüzde mimik kaslarında çalışma kusuru olabilir. Bu tür sinir yaralanmaları genelde 6-12 ayda düzelebileceği gibi kalıcı da olabilir. Bazı hastalarda kırık yanlış veya eksik iyileşebilir. Bu gibi durumlarda tekrar operasyon gerekebilir. Ortognatik cerrahi sonrasında çene eklemi problemleri iyileşebileceği gibi nadiren eklem daha sorunlu duruma gelir. Bu durum daha önce anlaşılamaz. Ortognatik cerrahi sonrasında bir süre normal beslenmedeki kısıtlamalar sebebiyle kilogram kaybı sık görülür; fakat gıda takviyeleri ile bu önlenebilir. Ortognatik cerrahi tedavi başarı ile sonuçlandıktan sonra da bir müddet ortodontik tedaviye devam edilebilir. Ortognatik cerrahi işlemlerinden sonra yüz görünümüne yansımaları olacağından ihtiyaca ve hastanın isteğine göre, ilave burun estetiği, dudak estetiği, genel itibari ile yüz estetiği uygulamaları açısından yeniden değerlendirilebilir. Ortognatik cerrahi özetlenecek olursa çene ve yüzdeki görünümü estetik ve fonksiyonel olarak tedavi eden cerrahi bir prosedürdür."

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN