Mersin'de Engelliler 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı denizin altında bayrak açarak kutladı

Mersin'de 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısı ile düzenlenen etkinlikte Akdeniz'in mavi sularını keşfe çıkan engelli bireyler, deniz altında Türk bayrağı açarak zaferi kutladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin'de Engelliler 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı denizin altında bayrak açarak kutladı
Mersin’de 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısı ile düzenlenen etkinlikte Akdeniz’in mavi sularını keşfe çıkan engelli bireyler, deniz altında Türk bayrağı açarak zaferi kutladı.
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Mersin’de 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısı ile düzenlenen etkinlikte Akdeniz’in mavi sularını keşfe çıkan engelli bireyler, deniz altında Türk bayrağı açarak zaferi kutladı.

Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlemiş olduğu dalış ve tekne turu etkinlikleriyle özel gereksinimli bireylere zafer coşkusu yaşattı. Mersin Dalış Merkezi Spor Kulübü iş birliği ile düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı dalış etkinliği, 10 özel dalgıcın katılımı ile Silifke Yapraklı Koy’da gerçekleştirildi. Dalış eğitmenlerinden temel dalış işaretleri ve dalış malzemeleri ile alakalı bilgiler alan özel bireyler, yine eğitmenler eşliğinde denizaltı dünyasını keşfetti. Özel bireyler, dalış sırasında açmış oldukları Türk bayrağı ile Zafer Bayramı coşkusunu denizaltında da yaşadı.

Bir grup özel gereksinimli birey de Silifke Taşucu’ndan başlayan tekne turuna katıldı. Aileleriyle beraber Taşucu’ndan kalkan tekne ile denize açılan özel çocuklar, denizde vakit geçirmenin mutluluğunu yaşadı. Mersin’in meşhur koylarını görme olanağı bulan çocuklar, müzik ve danslar eşliğinde eğlenceli bir gezi geçirdi.

“Hareket kısıtlılığı olan bireylerimizin suda özgürce hareket edebildiklerini gördük”

Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesinde görevli beden eğitimi öğretmeni Fatma Nur Yılmaz, “Bugün hareket kısıtlılığı olan bireylerimizin suda özgürce hareket edebildiklerini ve bağımsız bir biçimde suyun üzerinde kalabildiklerini hep birlikte gördük. Bu bireylerimiz fizik tedavi almaları gerekli olan bireyler. Düzenli olarak fizik tedaviye gidemedikleri için fizyoterapistlerin sürekli yüzme etkinliği, deniz etkinliği önerisiyle dalışa yönelmek istediler. Bu doğrultuda Mersin Dalış Merkezi kapılarını açtı sağ olsunlar. Bu bireylere önce eğitim verildi, daha sonra denize açılma olanağı buldular” dedi.

“Arkadaşlarımıza kimse engel olmazsa gerçekten pek çok şeyi birlikte aşıyoruz”

Özel bireylerle çalışmayı önemsediklerini belirten Mersin Dalış Merkezi Spor Kulübü Başkanı ve Eğitmeni Mehmet Arslan, denizaltında açmış oldukları bayrakla Zafer Bayramı’nın daha da anlam kazandığını belirterek, “30 Ağustos Zafer Bayramı’nı su altında 30 metrekarelik bayrakla 10 engelli arkadaşla beraber coşkuyla kutladık. Bu bizler için daha da önemli daha da anlamlı oldu. Arkadaşlarımıza kimse engel olmazsa gerçekten pek çok şeyi birlikte aşıyoruz” diye konuştu.

“Yer çekimi olmadığı için ayaklarını, kollarını çok rahat hareket ettirebiliyorlar”

Mersin Dalış Kulübü’nde engelli dalgıç olan Alper Özkul ise, su altı dünyasını özel gereksinimli fertlerin görmesi gerektiğini belirterek, “Güzel bir dalış oldu. Hava muhteşem, deniz çok güzel. Denizaltı zaten bambaşka bir dünya. Burada Mersin’deki tüm engellileri dalışa bekliyoruz. Su altı doğası engellilerin de görmesi gerekli olan bir yer. Çünkü engelliler suyun içinde özgürce hareket edebiliyor. Yer çekimi olmadığı için özgürce ayaklarını, kollarını çok rahat hareket ettirebiliyorlar. Kendi özgürlüklerini orada gösterebiliyorlar. O yüzden Mersin’deki tüm engellileri buraya dalışa bekliyoruz. Çok güzel, çok başarı bir etkinlik oldu” ifadelerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN