Erdoğan Konuştukça Dolar Fırladı! Erdoğan'dan kur, faiz ve enflasyon açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşma sırasında dolar tırmanışa geçti. Erdoğan'ın konuşma süresince Dolar 11,45 TL'yi buldu. Konuşma son erdiğinde dolar düşüşe geçti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Erdoğan Konuştukça Dolar Fırladı! Erdoğan'dan kur, faiz ve enflasyon açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşma sırasında dolar tırmanışa geçti. Erdoğan'ın konuşma süresince Dolar 11,45 TL'yi buldu. Konuşma son erdiğinde dolar düşüşe geçti.
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşma sırasında dolar tırmanışa geçti. Erdoğan'ın konuşma süresince Dolar 11,45 TL'yi buldu. Konuşma son erdiğinde dolar düşüşe geçti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Sözlerime Cuma günü bizzat yerinde sevinçlerini paylaşacağım, İzmirli kardeşlerimle başlamak istiyorum. 30 Ekim'de İzmir'de acı bir deprem yaşadık. Hayatını kaybeden yurttaşlarımıza bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum. Depremi ilk anından itibaren hükümet olarak tüm imkanlarımızla halkımızın imdadına koştuk.
Türkiye 19 senede demokrasi ve kalkınmada değişim yaşanmıştır. Bu değişim, halkımızın yaşantısında ülkemizin uluslarası alandaki yerine kadar görülmektedir. Çok partili hayata geçişimizden bu yana tek parti faşizminden beslenenler hep olmuştur.
Yıllarca dünya ortalamalarının üstünde borçlandırılan bir ülke olduk. Parlamenter sistemde hiç bir hükümetin şantaja engel olamadığı için ülkemiz bataklığa mahkum edildi. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile bu şantaja karşı çıkabildik. Enflasyon ile sonuçlanan ekonomik sıkıntılar elbetteki vardır. Enflasyonun olduğu yerde üretimin azalacağı için dengeler bozulur. Sadece kura bağlı şekilde fiyatı artan ürünler üretimi etkilemez.


'KUR' AÇIKLAMASI


Kurdaki rekabet gücü yatırımda, üretimde ve istihdamda artışa yol açar.
Kimi bu noktada faizi arttırmış, kimi enflasyon hedeflemesine gitmiştir. Tek bir enflasyonla mücadele yöntemi yok.
Düşük faiz ve ucuz dolar çılgınlığının Amerika ilk sırada olmak üzere gelişmiş ülkelerdeki sonucu 2008 krizinde ortaya çıktı.
Kurdaki faiz artışını bahane ederek fahiş fiyat arttıranların tepesine bineceğiz.
Hep söylüyorum: Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Faizin seviyesini belirleyecek olan ülkenin ihtiyaçlarıdır.


"EKONOMİK KURTULUŞ SAVAŞI"


Türkiye tarihinde ilk kez kendi gereksinimlerine uygun bir ekonomi politikası izleme fırsatı elde etmiştir. Oyunu görüyor kendi irade planımızla devam etme iradesini ortaya koyuyoruz. Bu ekonomik kurtuluş savaşından zaferle çıkacağız. Türkiye'nin başlatmış olduğu her kalkınma hamlesinin önünün kesildiği ve yönlendirilmeye çalışıldığı gerçektir.
 

Son dakika: Kabine toplantısını ardından açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret zammı ile ilgili ipucu verdi. Erdoğan, "Çalışanlarımızı fiyat artışlarına karşı koruma politikamızı asgari ücrette de sürdüreceğiz" dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 saat 15 dakika süren Kabine toplantısının ardından millete sesleniş konuşması gerçekleştirdi. Milyonlarca çalışanın beklediği 2022 asgari ücret konusuna da değinen Erdoğan "Çalışanlarımızı fiyat artışlarına karşı koruma politikamızı asgari ücrette de sürdüreceğiz" dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asgari ücretle alakalı açıklaması şu şekilde:

"ÇALIŞANLARIMIZI FİYAT ARTIŞINA KARŞI KORUMA POLİTİKAMIZI SÜRDÜRECEĞİZ"
"Ülkemizin tarımsal hasıladan dünyadaki 10. Sıradaki yerini daha da ileriye taşımak için çalışmaktayız. Kamu işçileri, memurlarının ücretlerindeki artışlarla başlattığımız personellerimizi fiyat artışına karşı koruma politikamızı asgari ücretle de sürdüreceğiz. Sosyal yardımlarımızın yelpazesini genişletiyoruz. Sporcularımızın, global yarışmalarda gösterdiği başarılar hepimizi gururlandırıyor. Bu başarıların kalıcı olması için eğitim ve teşvik programlarına kadar her alanda çok önemli faaliyetler devam ettiriyoruz."

İŞÇİLER NE KADAR İSTİYOR?
Görüşmelerde işçi tarafını Türk-İş temsil ediyor. Türk-İş şu en temel kadar herhangi bir rakam telaffuz etmedi. Türk-İş'in Genel Başkanı Ergün Atalay "Aralık ayının ilk 10 gününde bunu oturup konuşalım işçi ne alacağını, işveren de ne vereceğini bilsin. Uzatmanın anlamı yok. İşçiyi tebessüm ettirecek rakam inşallah gelir. Bunu yaparken işveren ve işçinin üstündeki vergi yükünü almak gerek" açıklaması yaptı.

DİSK ise 2022 yılı asgari ücret önerisini net 5 bin 200 Türk Lirası olarak açıkladı.

İŞVEREN NE KADAR İSTİYOR?
İşverenler ücretler üstündeki vergilerin azaltılmasını istedi. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), ücretler üstündeki vergilerin aşamalı olarak düşürülmesinin çalışan ve işverenler üstündeki baskıyı azaltacak tek formül olduğunu bildirdi.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN