Mersin Büyükşehir Belediyesi Haberleri

Mersin Büyükşehir Belediyesi Haberleri

Mersin'de yufka ve Girit ekmeği MER-EK'te satışa sunuldu

Mersin Büyükşehir Belediyesi MER-EK halk ekmek büfelerinde, kadınların odun ateşinde pişirdiği yöresel yufka ekmekler ile Bağcılar İhsaniye Mahallesi'nde üretilen ve 120 yıllık mazisi olan Girit ekmeklerinin de satışının yapılmaya başlandığı bildirildi.

'Avrupa Hareketlilik Haftası' Mersin'e hareket katıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi koordinesinde yürütülen '16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası' programı, bisiklet sürme eğitimleriyle başladı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nden defin tatbikatı

Türkiye Afet Müdahale Planı'nda ana çözüm ortağı olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, afet ve acil durumlarda görev alan Yerel Düzey Defin Çalışma Grupları'na yönelik eğitim ve tatbikat düzenledi. Toroslar ilçesi Akbelen Mezarlığı'nda yapılan ve olası afet durumuna göre senaryoların ve görevlerin konuşulduğu program kapsamında yapılması gerekenler maket üzerinde uygulamalı olarak gösterildi.

Kırsal mahalle buluşmalarının yeni durağı Uzuncaburç oldu

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği kırsal mahalle buluşmalarının yeni durağı Silifke'nin Uzuncaburç Mahallesi oldu.

Üreticiye badem soyma makinesi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesinin üreticilere alet-ekipman destekleri devam ediyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi, bu kez de Gülnar ilçesi Konur Mahallesi ile çevre mahallelerdeki badem üreticilerine 800 kilogram kapasiteli badem soyma makinası desteği verdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ulaşım filosunu güçlendiriyor

Mersin Büyükşehir Belediyesince, şehir içi ulaşımda hizmet verecek olan 56 otobüs için ihale yapıldığı bildirildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi kültür-sanat ekibini güçlendiriyor

Mersin Büyükşehir Belediyesince, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Kent Orkestrası ile Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği Topluluklarına enstrüman sanatçısı ve solist alımı yapılacağı bildirildi.

Mersin'de 100 yeni otobüs için saha çalışmaları tamamlandı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, ulaşım filosuna kazandıracağı 100 yeni CNG'li otobüs için gerekli saha çalışmalarını tamamladı. Finansmanın sağlanacağı Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) yetkililerinin Büyükşehir Belediyesine gerçekleştirdiği 3 günlük saha ziyaretinde çevre, sağlık ve güvenlik, iş gücü, sosyal, tesisler ve operasyon, yeni yatırımların inşaat aşaması ve yeni yatırımlar konularında değerlendirmeler yapıldı.

Mersin'de mevsimlik çiçek dikimi öncesi hazırlık

Mersin Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi ekipleri, kenti mevsimlik çiçek dikimi için hazırlıyor. Ekipler, sorumluluk alanında bulunan park, bahçe, cadde ve bulvar refüjlerinde çiçek dikimi için toprak serimi, toprak ve bitki bakım çalışmaları yürütüyor.

Mersin sahillerinde petrol temizliği sürüyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri, sahilleri petrol atıklarından temizlemeye devam ediyor.

Mersin'de Gönüllü Katılım Toplantılarının ikinci turu başladı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Gönüllüler Şube Müdürlüğünün, 2020 yılında 13 ilçede yaptığı 'Gönüllü Katılım Toplantısı'nın bu yıl ikinci turu başladı. Gülnar'dan başlayan 2. tur toplantıları Erdemli ilçesinin Elvanlı Mahallesi ile devam etti.

Mersin Büyükşehir Belediyesinin öğrenim yardımı bin 600 lira oldu

Mersin Büyükşehir Belediyesince öğrencilere can suyu olan üniversite öğrenim yardımlarının başvurularının başladığı, bin 400 lira olan yardımların bu yıl bin 600 liraya çıkarıldığı bildirildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesinin kurs merkezinde eğitim gören öğrencilerden bin 42'si üniversiteye yerleşti

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesine bağlı merkez ve 8 ilçedeki eğitim ve öğretim kurs merkezlerinde 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında üniversite sınavlarına hazırlanan 4 bin 13 öğrencinin bin 42'si üniversitelerin tıp, mühendislik, diş hekimliği ve hukuk gibi birçok bölümüne yerleşme başarısı gösterdi.

Usta sanatçı Genco Erkal'dan Şehir Tiyatrosu oyuncularına workshop

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncularına yönelik olarak usta sanatçı Genco Erkal'ın katılımıyla workshop düzenlendi. Genco Erkal, genç tiyatrocuların hem sorularını yanıtladı hem de onlarla 60 yıllık sahne deneyimini paylaştı.

Göreve yeni başlayan Teksin personeli eğitimden geçti

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin Teksin Mersin İletişim Koordinasyon ve Analiz Merkezi'ne 12 yeni personel katıldı. Vatandaşların başvuru, talep ve şikayetlerinin karşılandığı çağrı merkezinde göreve başlayacak personele İnsan Kaynakları Dairesi tarafından eğitimler verildi. Personel, verilen eğitimin ardından değerlendirme sınavına tabi tutuldu.

Dumlupınar Hürriyet Okulu'nun bahçesi güzelleştirildi

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin eğitime ve eğitim kurumlarına desteği devam ediyor. Okul sütü projesinden bünyesinde bulunan LGS ve üniversite hazırlık kurslarına, üniversite öğrencilerine maddi destek sağlanmasından 1. sınıf öğrencilerine kırtasiye malzemesi dağıtılmasına kadar eğitim odaklı onlarca projesi ile geniş kitlelere ulaşan Mersin Büyükşehir Belediyesi, eğitim kurumlarına çevre düzenleme, temizlik, bakım ve yeşillendirme konusunda da destek oluyor.

Gönüllü Katılım Toplantılarının ikinci turu başladı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Gönüllüler Şube Müdürlüğü'nün 'Gönüllü Katılım Toplantıları'nın ikinci turu Gülnar ilçesinden başladı.

Mersin'de üniversite öğrencileri, 'memleketine hoş geldin' diyerek karşılanıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesince, üniversite kaydı için kente gelen öğrenciler, 'memleketine hoş geldin' diyerek karşılıyor. Çeşitli ikramlarla karşılanan gençler, daha sonra gidecekleri üniversiteye yönlendiriliyor.

Mersin'de 'Doğa Bizi Çağırıyor' etkinliği Kayacı Vadisinde devam etti

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesince düzenlenen 'Doğa Bizi Çağırıyor' etkinliği, Erdemli ilçesinde bulunan Kayacı Vadisinde gerçekleştirildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu 5 ödüle layık görüldü

Bu yıl 8'incisi düzenlenen Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri'ne Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu damga vurdu. Sanat ekibi, özverili çalışmalarının meyvesini İstanbul'da düzenlenen törende 5 ödül alarak topladı.

İnovatif ve Sürdürülebilir Gıda Girişimciliği paneli

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin iş birliğiyle Toros Üniversitesi'nin ev sahipliğinde 'İnovatif ve Sürdürülebilir Gıda Girişimciliği Paneli' gerçekleşti.

Mersin'de beyaz sinekle mücadele sürüyor

Mersin Büyükşehir Belediyesince, yaz aylarında yoğun olarak görülen, canlılara zarar vermeyen fakat vatandaşlara rahatsızlık yaşatan beyazsinekle mücadelenin aralıksız sürdürüldüğü bildirildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesinden yeni eğitim döneminde ebeveynlere öneriler

Mersin Büyükşehir Belediyesinin öğrencilere yönelik rehberlik ve psikolojik destek hizmeti veren Merci Öğrenci Danışmanlık Merkezinde görevli rehber öğretmenler, çocukların yüz yüze eğitime geçiş sürecini daha kolay ve rahat geçirebilmeleri için ebeveynlere önerilerde bulundu.

Mersin Büyükşehir Belediyesinin kreşlerinde eğitim dönemi başladı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesinin Türkiye'de hal kompleksi içinde açılan ilk kreş olma özelliği taşıyan Münir Özkul Kreşi ile Engelsiz Yaşam Merkezinde hizmet veren Adile Teyze Kreşinde yeni eğitim dönemi başladı.

Mersin'de 16 bin öğrenciye çanta

Mersin Büyükşehir Belediyesi, yüz yüze eğitim döneminin başlamasıyla birlikte öğrencilerin yüzünü güldüren 'İlk Çantam Projesi hayat geçirdi. Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi koordinesinde yürütülen proje kapsamında, dezavantajlı mahallelerde 1. sınıfa başlayan öğrencilere içerisinde kırtasiye malzemelerinin bulunduğu renk renk çantalar dağıtılıyor.

Yangında zarar gören ailelere yardım

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus'ta evleri yangından zarar gören bir aileye eşya yardımında bulundu.

Mersin'de caddeler iyileştiriliyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus'un en eski yerleşim yerleri arasında yer alan Caminur ile Gözlükule mahallelerinin sınırını oluşturan ve üzerinde oto galericiler sitesinin de yer aldığı Kazım Karabekir Caddesi'nin bozuk zemininde iyileştirme çalışması gerçekleştirdi.

Mersin'de deniz yüzeyindeki atıklar vakumlanarak temizlenecek

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi, sürdürdüğü deniz temizliğini bünyesine katacağı yeni ekipmanlarla güçlendirecek. Büyükşehir, 'seabin' cihazı alarak, plastik atıkların denizlerde oluşturduğu mikroplastikleri vakumlama yöntemiyle daha kısa sürede temizlemeyi planlıyor.

'Bir Tutam Mutluluk Projesi' gün geçtikçe büyüyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi, 'Bir Tutam Mutluluk Projesi ile dezavantajlı mahallelerde çocuklara mutluluk dağıtmaya devam ediyor. Son olarak Akdeniz ilçesi Kazanlı Mahallesi'nde yaklaşık 300 çocuğa yönelik etkinlik düzenleyen ekipler, çocuklarla oyunlar oynadı, şarkılar söyledi.

Mersin'de tuvaletlere saldırı sürüyor

Mersin Büyükşehir Belediyesinin vatandaşların kullanımı için inşa ettiği tuvaletlere saldırılar sürüyor. Kültür Park'taki kafe ve bakkallarda yer alan 6 tuvaletteki musluklar çalındı, iç tefrişat tahrip edildi. Ayrıca Tarsus'ta ise Devlet Parkı'nın engelli tuvaletindeki lavabo sökülürken, muhtelif yerlere de zarar verildi.