Gültak: 'Aile, kadın, çocuk ve gençler için projeler üretiyoruz'

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, göreve geldikleri ilk günden bu yana aile, kadın, çocuk ve gençlere ilişkin farklı projeleri hayata kattıklarını belirterek, 'Aileyi, bayanları ve gençlerimizi önemsiyoruz' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Gültak: 'Aile, kadın, çocuk ve gençler için projeler üretiyoruz'
Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, göreve geldikleri ilk günden bu yana aile, kadın, çocuk ve gençlere ilişkin farklı projeleri hayata kattıklarını belirterek, "Aileyi, bayanları ve gençlerimizi önemsiyoruz" dedi.
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, göreve geldikleri ilk günden bu yana aile, kadın, çocuk ve gençlere ilişkin farklı projeleri hayata kattıklarını belirterek, "Aileyi, bayanları ve gençlerimizi önemsiyoruz" dedi.

Akdeniz Belediyesi tarafından bayanlara yönelik düzenlenen konferansa katılan Ergen Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Fevziye Toros, ’Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu’ konulu sunum gerçekleştirdi. Kadın ve Aile Hizmetlerinin organize ettiği konferansa, Akdeniz Kaymakamlığı Aile Destek Merkezi’nde verilen kurslara katılan bayanlar ve çocukları katıldı.

“Aile, kadın, çocuk ve gençler için projeler üretiyoruz”

Yoğun katılımın gerçekleştiği seminer öncesi bir konuşma yapan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, göreve geldikleri ilk günden bu yana aile, kadın, çocuk ve gençlere ilişkin farklı projeleri hayata kattıklarını ifade etti. Akdeniz’de 17 mahallede mahalle evi olduğunu belirten Gültak, “Aileyi, bayanları ve gençlerimizi önemsiyoruz. Kursiyer bayanları ve kızlarını yaz kamplarına gönderiyoruz. Ayrıca onkobüs hizmeti ile kanser tedavisi gören hastalarımıza ulaşım desteği sağlamaktayız. Yeni doğan bebeklerin gereksiniminin olduğu çantaları annelerimize ulaştırıyoruz. Üniversiteye hazırlanan gençlerimiz için eğitim portalı hazırladık, aralarında tıp fakültesi olmak üzere pek çok gencimiz üniversiteyi kazandı” diye konuştu.

“Akdeniz’i değiştiriyor ve dönüştürüyoruz”

Başkan Gültak, zeki ve üstün yetenekli çocukları Mersin Üniversitesi bünyesindeki Bilim ve Sanat Merkezine gönderdiklerini de hatırlatarak, "Mersin’de ilk defa Akdeniz’e portatif yüzme havuzları kurup, hiç havuza gitmeyen çocuklarımıza yüzme öğrettik. Akdeniz’e her yaştan vatandaşımızın faydalanabileceği spor sahaları kazandırdık. Kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçmesini sağlayıp Akdeniz’i değiştiriyoruz. Değişim Çay Mahallesi’nde başladı, şimdi Barış’ta devam ediyor” ifadelerini kullandı. Başkan Gültak, 9-10 Ekim’de Karaduvar sahilinde düzenlenecek balık festivaline katılmaları için bayanlara çağrı yaparak konuşmasını sonlandırdı.

“Pandemi süreci, çocuk ve gençlerde yoğun depresyona yol açtı”

Ergen Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Fevziye Toros ise sunumunda, pandemi sürecinin toplumumuzun hemen her kesimini olumsuz etkilediğine, bu olumsuzluktan çocuklar ve gençlerin de önemli ölçüde etkilendiğine dikkat çekti. Meslekte 30 yılı geride bıraktığını belirten Toros; “İlk aylarda, ilkokul ve ortaokul çocuklarımızda ciddi kaygılar gördük. Ardından sağlık, temizlik ya da bir takım kontrol takıntıları gibi konular hakkında ciddi takıntılar gördük. Emin olamama, aynı soruları tekrar tekrar sorma takıntıları gibi. Geçen senenin ocak ayı itibariyle de lise öğrencilerinde ciddi depresyon vakaları gördük. Mesleğimde geride bıraktığım 30 senede, son 6 ayda görmediğim kadar, ergenlerde depresyon görüyorum. Bu sebeple lise çağında çocuğunuz varsa unutmayın uzun bir pandemi sürecinden çıktılar, derslere yeteri kadar adapte olamayabilirler. Kendi kabuklarına çekilmelerinin altında ciddi bir depresyon olabilir. Mutsuz, keyifsiz, ders ve hayat ilgili motivasyonları düşük olabilir. Dolayısıyla problemlerin altında yatan tek sebep, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olmayabilir” biçiminde konuştu.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN