En İyi ve Reçeteli Kilo Verme İlaçları (DSÖ ONAYLI)

Obezitenin farmakolojik tedavisine ilgi giderek artmaktadır. 2012'den önce DSÖ tarafından onaylanan az sayıda kilo verme ilacı vardı. Eczanelerde Satılan En Etkili Zayıflama Hapı 2024 – En Etkili Zayıflama Hapı Kullanıcı Yorumları. Doktorların Önerdiği Zayıflama İlaçları sizler için hazırladık.

En İyi ve Reçeteli Kilo Verme İlaçları (DSÖ ONAYLI)
Haber albümü için resme tıklayın

Obezitenin farmakolojik tedavisine ilgi giderek artmaktadır. 2012'den önce DSÖ tarafından onaylanan az sayıda kilo verme ilacı vardı. O zamanın en popüler ilaçları Lomaira ve Adipex-P olarak pazarlanan phentermine ve Xenical ve Alli olarak pazarlanan orlistattı.

Wegovy ve Ozempic gibi marka adlarıyla Glukagon benzeri peptid-1 reseptör agonistlerinin (GLP-1 reseptör agonistleri) ortaya çıkışı, medyanın yoğun ilgisini çekti. Frontiers in Cardiovasküler Medicine'de 2022'de yayınlanan bir araştırmaya göre, GLP-1 reseptör agonistlerine yönelik çevrimiçi aramalar ve reçeteler birlikte artıyor.

Artık daha geniş bir kilo verme ilacı seçeneği mevcut olduğundan, hastalar en güçlü veya en etkili kilo verme reçeteli ilacın hangisi olduğunu sorabilirler. Cevap karmaşık. Belirli bir kişi için hangi ilacın doğru olduğunu belirlemek her zaman kolay değildir. Pazar da hızla değişiyor, bu nedenle mevcut seçeneklere ve bunların artılarına ve eksilerine ayak uydurmak önemlidir.

Mevcut Kilo Verme İlaçları

Bazı kilo verme ilaçları uzun yıllardır piyasadadır ve sıklıkla yenileri ortaya çıkmaktadır. Yaygın olarak reçete edilen kilo verme ilaçları şunları içerir:

Semaglutid (Wegovy, Ozempic)

Semaglutide, ilk olarak Tip-2 diyabetli hastalarda kan şekerini düşürmek için Ozempic markası altında piyasaya sürülen glukagon benzeri bir peptit -1 (GLP-1) reseptör agonistidir. 2021 yılında tedavi için DSÖ onayı almıştır. Deri altı enjeksiyon olarak uygulanır ve yetişkinlerde ve obezitesi olan 12 yaş ve üzeri çocuklarda (yetişkinler için BMI ≥30, çocuklarda yaş ve cinsiyete göre BMI ≥ 95. persantil) veya aşırı kilolu bazı yetişkinlerde (BMI ≥) kullanımı onaylanmıştır. 27) (fazla kilolu) aynı zamanda kiloya bağlı tıbbi sorunları da olan kişiler. 2.4 mg doza ulaşmak için doz 16 ila 20 hafta içinde kademeli olarak artırılmalıdır. Bu ilerleme, gastrointestinal semptomlar, baş ağrısı, baş dönmesi ve yorgunluk gibi yan etkilerin hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Novo Nordisk tarafından yapılan SELECT çalışmasının son sonuçlarına göre, haftada bir kez 2,4 mg Semaglutide, daha önce diyabet öyküsü olmayan, aşırı kilolu veya obeziteli yerleşik kardiyovasküler hastalığı olan bir kohorttaki majör olumsuz kardiyovasküler olaylarda %20 azalma ile ilişkilendirildi. Semaglutid, kişisel veya ailesel medüller tiroid karsinomu öyküsü olan hastalarda veya multipl endokrin neoplazi tip 2 hastalarında kontrendikedir. Uyarılar ve önlemler arasında akut pankreatit, safra kesesi hastalığı, akut böbrek hasarı (özellikle ciddi gastrointestinal reaksiyonları olan hastalarda), diyabetik retinopati yer alır. , kalp atış hızı artışı, intihar davranışı ve düşüncesi. Diyabet tedavisi için tablet formunda Oral Semaglutide mevcuttur.

Liraglutid (Saxenda)

Liraglutid aynı zamanda bir GLP-1 reseptör agonistidir. Hastanın daha hızlı tok hissetmesini sağlamak ve açlık sinyallerini azaltmak için beyne sinyaller gönderen bağırsaktan gelen hormonlar üzerinde etkili olan, günlük enjekte edilebilir bir ilaçtır. 

Liraglutid almanın yan etkileri arasında mide bulantısı, ishal, kabızlık, kusma, baş ağrısı, iştah azalması, hazımsızlık, yorgunluk, baş dönmesi, karın ağrısı, lipaz artışı ve böbrek yetmezliği, kalp atış hızının artması yer alır. Kişisel veya ailede medüller tiroid karsinomu veya Çoklu Endokrin Neoplazi sendromu tip 2 öyküsü olan hastalarda kontrendikedir ve diğer önlemler ve uyarılar Semaglutide ile benzerdir.

Phentermine (Adipex, Suprenza)

Phentermine en eski ve en yaygın kullanılan kilo verme ilacıdır. Başlangıçta kilo vermeye hızlı bir başlangıç ​​yapmak için kısa süreli bir ilaç olarak kullanıldı, ancak şimdi daha yeni tıbbi kılavuzlar onu uzun süreli tedaviye ekledi. Bazı hastalar fentermin alarak vücut ağırlığının yaklaşık %5'ini kaybedebilir. ABD'de fentermin neredeyse yalnızca HCl formülasyonunda mevcuttur - 15 mg ve 30 mg güçte mevcuttur.

Phentermine almanın yan etkileri arasında baş ağrısı, aşırı uyarılma, yüksek tansiyon, uykusuzluk, hızlı veya düzensiz kalp atış hızı ve titreme yer alır. Etkileşimler, monoamin oksidaz (MAO) inhibitörleri, sempatomimetikler, alkol, adrenerjik nöron bloke edici ilaçlar ve muhtemelen bazı anestezik ajanların kullanımı sırasında veya bunu takip eden 14 gün içinde ortaya çıkabilir.

Phentermine-topiramat (Qsymia)

Topiramat, iştahı ve isteği azaltmak için fentermin ile birleştirilebilir. İki ilacın kombinasyonunun olması etkinliği artırır. Migreni ve obezitesi olan yetişkinler bu kilo verme ilacı için iyi adaylardır. Aynı zamanda yaş ve cinsiyete göre standardize edilmiş BMI'si 95. yüzdelik dilimde veya daha yüksek olan 12 yaş ve üzeri pediatrik hastalarda kronik kilo yönetimi için de onaylanmıştır.

Bazı hastalar vücut ağırlığının ortalama %5-10'unu kaybedebilir. Maksimum dozun 12 hafta sonunda %5'ten fazlasına ulaşılamazsa, ilaç kademeli olarak kesilmelidir. 3,75 mg/23 mg'dan başlayıp maksimum 15 mg/92 mg'a kadar çıkan dört dozluk günlük dozlar mevcuttur.

Phentermine-topiramat almanın yan etkileri arasında anormal duyular, baş dönmesi, tat değişikliği, uykusuzluk, kabızlık ve ağız kuruluğu sayılabilir. Kontrendikasyonlar arasında kontrolsüz hipertansiyon ve koroner arter hastalığı, hipertiroidizm, glokom ve uyarıcılara duyarlılık sayılabilir. Gebeliğin ilk trimesterinde topiramat maruziyeti ağız yarık riskini artırır. Üreme çağındaki kadınlarda etkili bir kontrasepsiyon esastır.

Naltrekson-bupropion (Aykırı)

Naltrekson-bupropion, bir opioid reseptör antagonistini bir antidepresanla birleştirerek beynin zevk-ödül alanlarını etkiler ve böylece istek ve iştahı azaltır. Bazı hastalar vücut ağırlığının %5-10'unu kaybedebilir. Günlük doz olarak 8/90 mg'lık bir tablet ile başlayın ve yavaş yavaş günde dört tablete kadar artırın. En sık görülen yan etkiler bulantı, kabızlık, baş ağrısı, kusma, baş dönmesi, uykusuzluk, ağız kuruluğu ve ishaldir. Bu ilaç, nöbet bozukluğu olan veya kronik ağrı nedeniyle opioid alan bir hastaya reçete edilmemelidir.

Setmelanotide (Imcivree)

Setmelanotide, birkaç spesifik nadir genetik bozukluktan birine bağlı obezitesi olan 6 yaş ve üzeri yetişkin ve pediatrik hastalarda kronik kilo yönetimi için endike olan bir melanokortin-4 reseptör agonistidir. Bu durum, POMC, PCSK1 veya LEPR genlerindeki patojenik, muhtemel patojenik veya belirsiz öneme sahip bir varyant (VUS) olarak yorumlanan varyantları gösteren genetik testlerle doğrulanmalıdır.

Orlistat (Xenical ve Alli)

Orlistat, bir kapsül içinde bulunan ve gıda yoluyla tüketilen yağları parçalayan enzimi bloke ederek çalışan bir lipaz inhibitörüdür. Bu sayede diyetteki yağların emilimini engeller. Sindirilmeyen yağlar daha sonra vücuttan geçirilir. Azaltılmış kalorili bir diyetle birlikte kullanılması amaçlanmıştır ve ayrıca kilo alma riskini azalttığı da belirtilmektedir. Bazı hastalar vücut ağırlığının yaklaşık %5'ini kaybedebilir. Dozaj, her ana öğünde yağ içeren (yemek sırasında veya yemekten sonraki 1 saate kadar) günde üç kez 120 mg'lık bir kapsüldür. Reçetesiz bir formülasyon, her öğünde yağ içeren 60 mg kapsül halinde mevcuttur. Orlistata karşı en sık görülen advers reaksiyonlar rektumdan yağlı akıntı, akıntıyla birlikte gaz, dışkılamada artış ve dışkı tutamamadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kilo verme ilacı reçetelerinin kriterleri nelerdir?

Birinin kilo verme ilaçlarına aday olup olmadığının belirlenmesi BMI ile başlar. Tipik olarak, BMI'si 30 veya daha fazla olan veya kişinin kiloyla ilgili sağlık sorunları varsa BMI'si 27 veya daha fazla olan birine ilaçlar reçete edilir . Her bir vaka için klinisyen ve hasta, hastanın mevcut sağlık sorunlarını, diğer ilaçlarını ve aile tıbbi geçmişini tartışmalıdır. İlacın maliyeti ve yan etkileri de kararı etkileyecektir.

Geleneksel olarak obezite karşıtı ilaçların çoğu FDA tarafından yalnızca yetişkinler için onaylanmıştır. 12 yaşından büyük çocuklar için uzun süredir onaylanan liraglutid ve orlistat hariç . Ancak yakın zamanda FDA, yaş ve cinsiyete göre standardize edildiğinde BMI'si 95. persentil veya daha yüksek olan obezitesi olan 12 yaş ve üzeri pediatrik hastalarda kronik kilo yönetimi için 2 ilacı daha onayladı. Bu ilaçlar Qsymia (phentermine ve topiramat kombinasyonu) ve Wegovy'dir (Semaglutide).

Zayıflama ilaçları ne kadar etkilidir?

DSÖ onaylı obezite karşıtı ilaçlar (AOM'ler), hastalığı iyileştirmek için spesifik fizyolojiyi hedef alan güvenli, kanıta dayalı tedavilerdir ve kapsamlı bir tedavi planının parçası olarak kullanıldıklarında en etkili olanlardır. Bir kişinin kaybettiği kilo miktarı aldığı ilaca, genel sağlık durumuna ve diğer bireysel faktörlere bağlıdır.

Kilo verme ilaçlarının yelpazesi genişlese bile, bazı ilaçlar güvenlik kaygılarının yanı sıra etkinlik eksikliği nedeniyle geri çekildi.

En İyi ve Reçeteli Kilo Verme İlaçları (DSÖ ONAYLI)

En güçlü kilo verme reçeteli ilacı nedir?

Klinik çalışmalara göre semaglutid ile mümkün olan kilo kaybı miktarı önemlidir. 2022 yılında 175 kişiyle yapılan bir araştırma, üç ayda %5,9 ve altı ayda %10,9 kilo kaybı gösterdi. New England Journal of Medicine'de yayınlanan daha büyük bir çalışma, ortalama kaybın daha da yüksek olduğunu gösterdi: %14,9. Bununla birlikte, semaglutidin dezavantajları arasında yüksek maliyet, yan etkiler ve uzun vadeden belirsiz tedavi süresi sayılabilir. Şu ana kadar sadece Tip-2 diyabet için onaylanan Tirepatide, diyabeti olmayan obez hastalarda yapılan SURMOUNT çalışmasında maksimum dozla yaklaşık %20,9 kilo kaybı gösterdi.

Tüm obezite tedavisinde olduğu gibi, kişi bir ilaçla diğerine göre daha iyi sonuçlar elde edebilir. Her kişi, doktoruyla birlikte, kendisi için en iyi sonucu veren doğru tedavi kombinasyonunu bulmaya çalışmalıdır.

2022'de Amerikan Gastroenteroloji Derneği, yalnızca yaşam tarzı müdahalelerine yeterince yanıt vermeyen obezite hastaları için kilo verme ilaçları için öneriler yayınladı. Dört birinci basamak seçeneği listelediler:

 • Semaglutid
 • Liraglutid
 • Phentermine-topiramat uzatılmış salınımlı (ER)
 • Naltrekson-bupropion uzatılmış salınımlı (ER)

Ayrıca fentermin ve dietilpropion da önerdiler.

Kilo almaya neden olabilecek ilaçlar var mı?

Obezojenik olabilen veya kilo alımına neden olabilecek birçok ilaç vardır. Aşağıdaki ilaçlar potansiyel olarak bazı bireylerde değişken kilo alımına neden olabilir.

 • Bazı beta blokerler ve kalsiyum kanal blokerleri
 • İnsülinler, sülfonilüreler, tiazolidinedionlar ve meglitinidler gibi anti-diyabet ilaçları
 • Glukokortikoidler ve enjekte edilebilir progestinler gibi hormon tedavileri
 • Karbamazepin, gabapentin, valproat ve pregabalin dahil nöbet önleyici ilaçlar
 • Çok çeşitli farklı antidepresanlar
 • Bazı duygudurum dengeleyiciler
 • Amitriptilin ve paroksetin gibi migren ilaçları
 • Bazı antipsikotikler
 • Kemoterapötik ve antiinflamatuar ajanlar

Kaynak: https://obesitymedicine.org/blog/weight-loss-medications/

ÖNEMLİ UYARI: Lütfen uzman bir doktora başvurmadan önce hiç bir ilacı kullanmayınız. 

03 Ara 2023 - 22:54 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mersin Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mersin Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Mersin Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mersin Haber değil haberi geçen ajanstır.