Bu belirtiler, o günün Kadir gecesi olduğuna işaret eder! İşte Kadir gecesi görülen bu belirtiler

11 Ayın Sultanı Ramazan-ı şerif, içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini barındırır. Hicri takvime göre Kadir Gecesi'nin tarihi belli olsa da, Hz. Peygamber son on günü aramamızı tavsiye eder ve Kadir gecesinin birçok belirtisi vardır. Peki, bir gecenin Kadir gecesi olduğunu anlamamızı sağlayacak işaretler nelerdir?

Kadir gecesinin, Ramazan ayının son günlerinde ve tekli gecelerden birisinde olduğuna dair Hz. Peygamber'in hadisleriyle ulaşmış bulunmaktayız. Ancak hangi gece olduğu bazı hikmetlere binaen gizlenmiştir.

Türkiye'de Kadir Gecesi Ramazan ayının 27. gecesi olarak kabul edilir. Bu sene Kadir Gecesi, Ramazan'ın 27. gecesi olan 5 Nisan'da idrak edilecek.

Ramazan'ın son on gününde itikaf yapılması, Kadir Gecesi'nin tam olarak belli olmamasından dolayı tavsiye edilir. Müminler, bu günleri güzel değerlendirsin ki, Kadir Gecesi'ni kaçırmasınlar diye.

Kadir gecesi alametleri de bizlere hadislerle ulaşmıştır. İşte Allah'ın tüm insanlığa yolladığı Kur'an-ı Kerim'in indirildiği, bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesinin alametleri.

Kadir Gecesinin Alametleri:

Kadir gecesi, açık ve sakin olur, ne sıcak, ne de soğuk olur. Ertesi sabah güneş, kızıl olup, şuasız doğar. Kadir Gecesi'nde köpek sesi duyulmaz diyen âlimler de olmuştur. Ubeyd bin Ömer hazretleri anlatır: Kadir gecesi denizde idim, denizin suyunu içtim, tuzlu değildi, tatlı ve hoş idi.


Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

Kadir gecesi açık ve mülayim olur. Soğuk ve sıcak değildir, sabahında da güneş zaif ve kızıl olarak doğar. [Taberani]
Kadir gecesi açık olur, sıcak ve soğuk değildir. Bulut yoktur. Yağmur ve rüzgar yoktur. O gecenin sabahının alameti güneşin şuasız doğmasıdır. [Taberani]
Yıldız kayması olmaz. [Sahîhu’l-Camii’s-Sağîr, 5472.]


Kadir Gecesi'nde Neler Oldu?

Kur'ân-ı Kerîm, Allah Teâlâ'dan Hz. Peygamber'e Cebrâil aracılığıyla ve vahiy yoluyla indirilmiştir. Kolayca ezberlenebilmesi, kısa zamanda etrafa yayılması, mânasının kolaylıkla anlaşılması, zihinlerde ve akıllarda derece derece bir gelişme ve alıştırma sağlaması, inançların ve değer yargılarının yavaş yavaş güçlenip kökleşmesi vb. sebeplerle, o bir defada toptan indirilmemiş, yaklaşık 23 senede, bölümler halinde indirilmiştir. Yüce Allah Kur'an'ın bir defada toptan indirilmeyişinin sebebini şöyle açıklamaktadır:

"İnkâr edenler: Kur'an ona bir defada topluca indirilmeli değil miydi? dediler.

Biz onu senin kalbine iyice yerleştirmek için böyle yaptık ve onu tane tane okuduk" (el-Furkan 25/32).

Kadir Gecesi Neden Önemli?

Kur'ân-ı Kerîm kendisinin, bir âyette Ramazan ayında, bir başka âyette mübarek bir gecede, bir diğerinde de Kadir Gecesi'nde indirildiğini haber vermektedir.

"Şüphesiz biz o Kur'an'ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi nedir bilir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gece melekler ve ruh Rabbinin emriyle herbir iş için veya herbir kişi için inerler de inerler. O gece tan yeri ağarıncaya kadar selam ve esenliktir." (Kadir: 97/1-5)

Biz o Kur'an'ı mübarek bir gecede indirdik, zaten biz insanlığı her zaman uyarmaktayız." (Duhan: 44/3)

Kadir Gecesi Okunacak Dua:

Peygamber Efendimiz(s.a.v), Kadir Gecesi'ni güzel amellerle geçirenlerin geçmiş günahlarının bağışlanacağı müjdesini vermiş ve bu gecede

“Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle” (Tirmizi, Deavat, 84; İbn Mâce, Dua, 5) diyerek dua etmeyi tavsiye etmiştir.

03 Nis 2024 - 17:05 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mersin Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mersin Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Mersin Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mersin Haber değil haberi geçen ajanstır.