Hatim duası nedir ve nasıl yapılır?

Kur'an-ı Kerim'i tamamlayanlar, Allah'ın katında kabul gören ve faziletleri olan Hatim duasının anlamını merak ediyorlar. Diyanet tarafından resmi olarak kabul edilen Hatim duasının, Peygamber efendimizin (aleyhissalatu vesselam) Kur'an-ı Kerim'i bitirdikten sonra okuduğu rivayet edilir. Hatim duası nasıl yapılır ve anlamı nedir? İşte Diyanet'in Türkçe ve Arapça okunuşlarıyla Hatim duası.

Kur'an-ı Kerim'i ezbere veya düz okuyarak tamamlayanlar, hatmetmiş kabul edilirler. Çünkü 'Kur'an-ı Kerim'i hatim edenlerin ilahi rahmeti hazır bulunur.' diye belirtilmiştir (Kurtubî, Tefsir, I, 31). İlim adamlarına göre, Kur'an-ı Kerim'i hatmedenler Allah katında değerlidir; zira onlar, ibadetlerini yerine getirmiş ve duaları kabul edilmiş kimselerdir, hem dünyada hem de ahirette.

Kur'an-ı Kerim'i hatim edenlerin merak ettiği bazı konular şunlardır: Hatim duası nasıl yapılır, Hatim duasının Türkçe ve Arapça okunuşu nedir, Hatim duası namazla mı yapılır, Arapça mı yoksa Türkçe mi okunmalıdır? İşte bu soruların cevapları:

Hatim Duası Türkçe Okunuşu:

Sadekallâhü’l-‘azîm ve belleğa Rasûlühü’l-Kerîm. Ve nahnü ‘alâ zâlike mineş-şâhidîn. Rabbenâ âmennâ bimâ enzelte vet-teba’ner-Rasûle fektübnâ meaş-şâhidîn. veya kısaca Sübhâne Rabbiyel-‘aliyyil-â’lel-vehhâb.

Hatim Duası Nedir?

Hatim duası, Kur'an-ı Kerim'i hatmedenlerin, hatim sonrası okudukları duadır ve Allah katında makbuldür. Hatim duası, Diyanet tarafından resmi olarak belirlenmiştir. Bu dua, kişilerin Allah katında değerli olmalarını sağlar, çünkü ibadetlerini yerine getiren ve duaları kabul edilen kimselerdir. Hatim duasının, Peygamber efendimiz (aleyhissalatu vesselam)'in Kur'an-ı Kerim'i hatmettikten sonra yaptığı rivayet edilir.

Hatim Duası Nasıl Yapılır?

Hatim duası, Kur'an-ı Kerim hatmi tamamlandıktan sonra iki farklı şekilde yapılabilir. Namaz kılanlar için, namaz sonrasında secdeden kalkmadan hatim duası okunabilir. Namaz kılamayanlar için ise mutlaka kıbleye doğru yönelerek yapılmalıdır. Hatim duası Arapça olarak okunur ve bunun yanı sıra istihare duası da okunabilir.

Hatim Duası Türkçe Meali ve Anlamı:

Hatim duası Arapça olarak okunur, ancak Türkçe meali ve anlamı şu şekildedir:

''Ey Rabbimiz! Bizden ibadetlerimizi kabul buyur! Şüphesiz ki sen her şeyi işiten ve her şeyi bilensin.
Ey Mevlamız! Bizim tövbelerimizi kabul eyle!. Şüphesiz ki sen tövbeleri çok çok kabul eden ve merhametli olansın. Bize hidayet ver! Hak yola ve sırat-ı müstakime ulaşmayı bizi muvaffak eyle!. Yüce Kur’an-ın hürmetine, alemlere rahmet olarak gönderdiğin Peygamber hürmetine.''

Hatim duası, bu şekilde Türkçe meali ve anlamıyla da okunabilir. Fatiha suresi ile bitirilerek Kur'an-ı Kerim'in hatmi tamamlanmış olur.

06 Nis 2024 - 23:08 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mersin Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mersin Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Mersin Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mersin Haber değil haberi geçen ajanstır.