Kiracılar yüzde 25 'ten fazla yapılan zammı geri alabilir mi? Yüzde 25 zam sınırı kaldırılacak mı?

Ekonomi Yönetimi'nin iki yıldır konut kiralardaki aşırı artışları engellemek için uyguladığı 'konut kiralarında yüzde 25 zam sınırı' politikası, Türkiye'nin gündeminden düşmüyor. En çok merak edilen soru ise 'Yüzde 25 zam sınırı kaldırılacak mı?' İkinci sırada ise 'Yüzde 25'ten fazla zam yapan kiracı, fazladan ödediği parayı geri alabilir mi?' sorusu geliyor. İşte bu iki sorunun yanıtı…

Konut kiralardaki aşırı artışları önlemek amacıyla geliştirilen ve 11 Haziran 2022'de yürürlüğe giren 'konutlarda yüzde 25 zam sınırı' kararı, 1 Temmuz 2024'e kadar uzatıldı.

Yüzde 25 artış sınırının enflasyonun oldukça gerisinde kalması, ev sahiplerinin tepkisine neden oldu ve özellikle İstanbul gibi birçok büyük şehirde uygulanamadı.

Yüzde 25 kira zammı sınırının kaldırılıp kaldırılmayacağı bugünlerde merak konusu. Ancak bu konuda net bir gelişme henüz yok. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in basına kapalı bir toplantıda yaptığı "düzenlemenin sona ermesine yakın yeniden gözden geçirileceği" açıklaması basında yer almıştı.

Ancak Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan gelen düzeltme, Bakan Şimşek'in yüzde 25 kira zammı sınırının kaldırılacağını açıkladığı haberlerin doğru olmadığını belirtti. Başkanlık, bakanın basına kapalı bir toplantıda yaptığı açıklamanın kesin bir karar niteliği taşımadığını ve sadece düzenlemenin yeniden gözden geçirileceğini ifade etti.

Yüzde 25'ten fazla zam yapıldıysa, hukukçular kiracının fazladan ödediği parayı geri alıp alamayacağı konusunda farklı görüşlere sahip. Bir avukatın yorumu şu şekilde:

Kiracı ve mal sahibi arasında yeni bir kira bedeli anlaşması yapıldıysa ve bu yazılı olarak belgelendirildiyse, artık bu yeni kira bedelinin belirlendiği kabul edilir. Bu durumda kiracının geriye dönük olarak fazla ödediği parayı talep etme hakkı olmadığını düşünüyorum.
Ancak kiracı, evi kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldığı için zorunlu olarak fazla zamma razı olduysa ve bunu belgelememişse, bu durumda geriye dönük olarak fazla ödediği parayı talep etme hakkına sahip olabilir.
Başka bir avukat ise fazla zammın geçersiz olduğunu ifade ediyor:

Yasada belirtilen yüzde 25 üst sınır, enflasyon ve rayicin çok altında kaldığı için tartışmalara neden oldu. Ancak yasanın geçici 4. maddesi, bu oranları aşan anlaşmaların geçersiz olduğunu açıkça belirtiyor. Tarafların anlaşması bu durumu değiştirmez. Bu nedenle, fazla ödenen kira miktarı geri alınabilir.
Yasaya aykırı olarak yapılan anlaşmalar hükümsüzdür. Bu durumda fazla ödenen miktarın iadesi için dava açılabilir. Bu süreçte yasal faiz de işleyecektir. Ancak öncelikle arabulucuya başvurulması gerekmektedir.

07 Nis 2024 - 12:10 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mersin Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mersin Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Mersin Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mersin Haber değil haberi geçen ajanstır.