Bilim ve Teknoloji

Mersin'den Bilim ve Teknoloji haberlerine ve gelişmelere anında ulaşın! Teknoloji Mersin Haberleri, farklı bakış açısıyla Haberler33'te.

Bilim ve Teknoloji Haberleri

Nötrinolar, evrenin sır perdesini aralayabilir

Evrende en fazla bulunan ancak yakalanması zor parçacıklar olan nötrinolar, evrenin sır perdesinin aralanmasını sağlayacak araştırmalara ışık tutuyor. Temel parçacıkların en gizemlisi olan, bu nedenle 'hayalet parçacıklar' da denen nötrinolar, evrenin her yerinde bulunuyor. Yok denecek kadar küçük bir kütleye, ışık hızına yakın bir hıza sahip olmaları ve elektrik yükü barındırmamaları nedeniyle benzersiz özelliklere sahip nötrinolar, henüz proton ve nötron bile yokken evrende bulunduklarından, onları anlamak, evrenin de gizeminin çözülebilmesi anlamına geliyor.

Akdeniz Belediyesinden Bilim Şenliği ve Robot Yarışması

Akdeniz Belediyesinin ev sahipliğinde, Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliğinde Akdeniz Bilim Şenliği ve Robot Yarışması düzenlendi.

Fikir Otobüsü'nde ödül alacak projeler belirlendi

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile TOBB Mersin Genç Girişimciler Kurulu tarafından 2015 yılında hayata geçirilen ve temel amacı bölgede girişimcilik farkındalığının artırılmasını sağlamak olan Fikir Otobüsü Liseler Arası Girişimcilik ve Yenilikçi İş Projeler Yarışmasında ilk 3'e giren projeler belirlendi.

Dijital Akademi Projesinin ilk programına başvurular sürüyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, MERCEK Mesleki Eğitim Merkezinde 'Dijital Akademi' projesini başlattı. Proje çerçevesinde gerçekleştirilecek ilk program olan 'Dijital Merdiven' programına 18-30 yaş arasındaki katılımcılar için başvurular sürüyor.

VEX Robotik Turnuvasının son etkinliği Mersin'de yapıldı

Dünyanın en büyük robotik etkinliği olan VEX Robotics Turnuvası'nın son etkinliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Tarsus Gençlik Kampı'nda yapıldı.

KENTSEV'de Mersin Büyükşehir Belediyesinin iki projesine ödül

Mersin Büyükşehir Belediyesinin akıllı şehircilik alanında hayata geçirdiği vizyon projesi 'Teksin Mersin' ve kent cazibesini artıran 'Merkez Projesi', Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Vakfı (KENTSEV) liderliğinde Management Plus tarafından organize edilen '7. Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi'nde ödüle layık görüldü.

Dünya çip krizine çözüm Türkiye'den

MERSİN (İHA) – Dünyada pandemi süreciyle birlik baş gösteren çip krizi devam ederken, krize çözüm Türkiye'den çıktı. Uzun yıllardır çip teknolojisi üzerine çalışmalar yapan ve halen Stanford Üniversitesinde bu alandaki araştırmalarına devam eden Ali Kemal Okyay, ürettiği çip üretim makinesini Mersin'den dünya ülkelerine ihraç ediyor. Okyay, 'Dünyadaki trilyon dolarlık çip ekonomisinin yüzde 1'ine talibiz. Hedefimiz, ülkemizi bu konuda ihracat sınıfına sokabilmek' dedi.

Ahmet Şimşek Ortaokulu Robotik Kodlama Atölyesi törenle açıldı

MERSİN (İHA) – Akdeniz Belediyesinin binasını, Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı da laboratuvarın donatımını yaparak Ahmet Şimşek Ortaokuluna kazandırılan Robotik Kodlama Atölyesi, düzenlenen törenle açıldı.

İztalya ile çocuklar doğaya dokunacak

Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) içerisinde yer alan üretim tesisinde üretilen ahşap oyuncakların ilk mağazası açıldı. Mezitli ilçesinde 2. Çevreyolu üzerinde hizmete giren İztalya Oyuncak, çevre dostu ve antibakteriyel malzemelerden üretilen oyuncaklarla çocuk sağlığını da koruyacak.

Çocuklar robot tasarlıyor, anneleri 3 boyutlu tasarım dersi alıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesinin Tarsus'ta bulunan Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi'nde hem çocuklar hem de anneler eğitim alıyor. Çocuklara robotik tasarım ve kodlama, akıllı devre sistemlerinin nasıl yapılacağı gibi konularda eğitim verilirken, annelerine ise 3 boyutlu tasarım, dijital vatandaşlık ve temel bilgisayar eğitimleri uygulamalı olarak gösteriliyor.

MERCEK'te bilgisayar destekli 2 boyutlu çizim kursu başladı

Mersin Büyükşehir Belediyesinin, vatandaşların mesleki becerilerini geliştirebilmeleri için hayata geçirdiği MERCEK'te kısa süre önce açılan bilgisayar destekli 2 boyutlu çizim kursu yoğun ilgi görüyor. 6 haftalık kursu bitiren kursiyerler, 3 boyutlu çizim yapabilmek için gerekli ön koşulu sağlamış olacak.

Tarsus'ta 'Teknoloji ve Bilim Şenliği'

Tarsus Belediyesince, öğrencilerin bilimsel gelişmelerle tanışmasını sağlamak, bilime olan ilgilerini arttırmak ve derslerinde öğrendiklerini uygulamalarına imkan vermek amacıyla STEM Merkezi'nde 'Teknoloji ve Bilim Şenliği' düzenlendi.

MTOSB öğrencileri Amerika'ya gitti

Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi FRC Robot Takımı, 30 yıldır düzenlenen liselerarası robotik yarışması FIRST Robotics Competition'a katılmak üzere Amerika'ya gitti.

SAHA İstanbul Mersin İrtibat Ofisi MTOSB'de açıldı

Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi SAHA İstanbul Mersin İrtibat Ofisi, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) içerisinde açıldı. Ofiste, kent sanayisinin geleceğine ışık tutacak çalışmalar yapılacak.

İstasyon Mersin'in açılışı gerçekleştirildi

Mersin Endüstriyel Tasarım ve KOBİ Danışmanlık Merkezi'nde (Atölye 1886) hayata geçen, 'İstasyon Mersin'in açılışı Vali Ali İhsan Su'nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Geleceğin bilim insanları atölyelerde yetişiyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesine bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi, geleceğin bilim insanlarının yetiştirilmesi için sosyal faaliyetlerine aralıksız devam ediyor.

Valorant Çöktü mü? Valorant Ne zaman açılacak? Valorant Yetkilileri Gece Yarısı Açıklama Yaptı!

Valorant Çöktü mü? Valorant VAL43 hatası nedir? Valorant ne zaman açılacak? İşte aradığınız tüm soruların cevabı haberimizde.. Riot Games gece yarısı twitter hesabından açıklama yaptı. Riot Games'in dünyadaki en popüler FPS oyunlarından Valorant, gece yarısı aniden erişim sorunu yaşandı. İşte, Valorant çöktü mü son dakika? VAL 43 hatası nelerdir, ne anlama geliyor?

Mersin'de çocuklar robot tasarlıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi'nin 2021 yılının Ağustos ayında Tarsus'ta açtığı Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi'ne kayıtlı 170 çocuk, tasarladıkları robotlarla bilimin ışığında hayallerinin peşinden koşuyor. Çocuklar, şehir dışında katıldıkları yarışmalardan kente başarıyla dönüyor.

Dijital Liderler Mersin'de projesinde geleceğin iş dünyası ve E-Ticaret konuşuldu

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi, 2020 yılında hayata geçirdiği 'Dijital Liderler Mersin'de projesine devam ediyor.

Toplam 148 haber.