Ekonomi

Mersin'den ekonomi haberlerine ve gelişmelere anında ulaşın! Ekonomi Mersin Haberleri, farklı bakış açısıyla Haberler33'te.

Ekonomi Haberleri

Kor tutucu gövde, Xudabao NGS'nin 3. güç ünitesine kuruldu

Rosatom Devlet Kurumu Mühendislik Birimi, Çin'de inşaat halinde bulunan Rus tasarımı VVER-1200 Xudabao NGS'nin 3'üncü güç ünitesine, 156 ton ağırlığında ve 6.1 metre yüksekliğinde olan kor tutucu gövdenin kurulduğunu bildirdi.

AHKİB'den 2021'de 356,5 milyon dolarlık ihracat

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, 2021 yılında 356,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini belirtti. AHKİB olarak 2021 yılında en çok bayan dış giyim, bay dış giyim, diğer hazır eşya ve pamuklu ev tekstili ihraç ettiklerini kaydeden Başkan Gürkan Tekin, en yüksek dış satım değerlerine İspanya, Hollanda ve Almanya pazarlarında ulaştıklarını söyledi.

Yüksek elektrik fiyatları ve iklim krizi nükleere desteği artırıyor

Enerji fiyatlarında yaşanan artış ve iklim değişikliğiyle mücadele, dünyayı yeni bir dönüşümün eşiğine getirdi. Sıfır emisyonlu yeni enerji kaynaklarına duyulan ihtiyaç nükleere ilgiyi artırdı. Fransa, Britanya, Çin gibi birçok ülke karbondioksit emisyonlarının azaltılmasına yönelik taahhütleri ve iddialı eylem planları ile dikkat çekerken, giderek daha fazla ülke iklim hedeflerine nükleer enerji olmadan ulaşılamayacağını kabul etmeye başladı. Almanya gibi nükleer santrallerini kapatma kararı alan ülkelerde de elektrik fiyatları yükseldikçe nükleer enerjiye onay artıyor.

TÜİOSB, 2022 yılı yol haritasını belirledi

Türkiye'nin ilk ihracat odaklı, dijital ve yeşil organize sanayi bölgesi olan TÜİOSB'de 2022 yılı yol haritası belirlendi. 2022 Yılı Hedef ve Planları Toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek Balta, 'Tarımsal sanayiyi geliştirerek yüksek teknoloji ile işlenmiş, uzun süre saklanabilir gıda üretmek ve gıdada kendi kendine yetebilen ülke olmak son derece önemli. Ülkemiz açısından TÜİOSB'miz bu amacın en önemli bileşenlerinden biri olacak' dedi.

AKİB, 1,25 milyar dolarlık yaş meyve sebze ihraç etti

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı ve Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, 2021 yılında Türkiye'nin 3,08 milyar dolarlık yaş meyve sebze ihracatının yüzde 41'ini gerçekleştirdiklerini açıkladı. Başkan Sin, AKİB olarak gerçekleştirdikleri 1,25 milyar dolarlık bu ihracat ile sektörün liderliğini açık ara sürdürdüklerini kaydetti.

Türkiye'nin nükleer santral serüveni kitaplaştırıldı

Türkiye'nin 1955 yılından günümüze uzanan nükleer santral serüveni, tüm ayrıntılarıyla ilk kez kitaplaştırıldı. 'Türkiye'nin Yarım Asırlık Nükleer Santral Serüveni-Güncel Konular ve Sıkça Sorulan Sorularla' isimli kitap, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında uzun yıllar boyunca üstlendiği görevlerin ardından Nükleer Düzenleme Kurulu İkinci Başkanlığını yürüten, şimdilerde ise profesyonel yaşamına şirket Genel Müdürü olarak devam eden Necati Yamaç'ın imzasını taşıyor.

2'nci güç ünitesinin buhar jeneratörleri Akkuyu NGS sahasına ulaştırıldı

Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) 2'nci güç ünitesi için üretilen 4 buhar jeneratörü, sahada bulunan Doğu Kargo Terminaline ulaştırıldı. Buhar jeneratörleri, ağır paletli vinç yardımıyla kargo gemisinden başarıyla indirilerek özel bir komisyon tarafından giriş kontrolünden geçirildi. Ekipman bu kontrolün ardından kalite ve bütünlük denetiminin gerçekleştirileceği geçici depolama sahasına nakledildi.

Vali Su: 'Mersin'de OSB sayısı 10'a ulaştı'

Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin-Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin (TÜİOSB) gelmiş olduğu nokta ile 2022 yılı hedef ve planlarının değerlendirildiği toplantıya katıldı.

Tarihi Siptilli Çarşısı yeni konsepti ile daha işlevsel hale gelecek

Tarsus Belediyesi, kentin tarih, kültür ve turizmi açısından önemli bir değeri olan tarihi Siptilli Çarşısını yenilemek üzere harekete geçti. İçerisinde halk restoran, halk manav, halk market ve sosyal alanların bulunacağı tarihi Siptilli Çarşısı, yapılacak olan düzenlemeyle Tarsus'un cazibe merkezi haline gelecek.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Daha Önce 2.5 Milyon Dolara Alınan Helikopteri Satışa Koydu

MERSİN (İHA) – Mersin Büyükşehir Belediyesi, bir önceki başkan döneminde 2,5 milyon dolara satın alınan helikopteri ikinci kez satışa çıkardı. 31 Mart 2019'da Büyükşehir Belediyesi koltuğuna oturan Vahap Seçer, masrafı çok fazla olduğu ve atıl kaldığı için helikopteri satışa çıkarmış, talep olmayınca kiraya vermişti. 1 milyon 480 bin dolara bir kez daha satışa çıkarılan helikopterin satış ihalesi Resmi Gazetede yayınlandı.

Akkuyu NGS'nin 1'nci güç ünitesine iç koruma kabuğunun 5. katmanı kuruldu

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) 1'inci güç ünitesinin reaktör bölmesine iç koruma kabuğunun 5. katmanı monte edildi.

AKMİB'den yüzde 62 artışla 4,18 milyar dolarlık ihracat

Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Çağan, 2021 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 62 artış yakalayıp 4,18 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini belirtti.

Sıfır Araç Alacaklar Müjde! ÖTV Güncellendi! Yeni ÖTV Listesi Resmi Gazetede Yayımlandı

Araçlara için merakla beklenen ÖTV matrah güncellemesi yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre ÖTV'de motor hacmi bin 600'e kadar olan otomobillerde matrah dilimi 3'ten 5'e çıktı. Matrah güncellemesiyle birlikte ÖTV oranı düşen araçlara indirim gelecek.

Tarsus'ta evi yanan 3 aileye eşya desteği

Mersin Büyükşehir Belediyesince, Tarsus ilçesinde çeşitli nedenlerle çıkan yangınlarda evleri zarar gören 3 aileye, ihtiyaç durumlarına göre eşya desteği verildiği bildirildi.

NovaWind A.Ş., DeloPorts'a rüzgar enerjisi sevkiyatına başladı

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom'un rüzgar enerjisi birimi NovaWind'in bir parçası olan Atomenergopromsbyt A.Ş., 1 Ocak 2022 itibariyle rüzgardan üretilen elektriği Delo Group şirketi bünyesindeki yük taşımadan sorumlu DeloPorts şirketine göndermeye başladı.

Mersin'de metro projesinin sözleşme bedeli 3 milyar 379 milyon lira

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Metro pojesinin sözleşme bedelinin 3 milyar 379 milyon 404 bin 875 TL olduğunu ifade ederek, '3 Ocak 2022 günü Mersin'in 100. kurtuluş yıl dönümünde temel atma töreni ile beraber inşaatı başlattık ve artık finansman bulma konusunda çok süratli hareket etmemiz lazım. Onun için de Meclisimizin huzuruna getirdik. Biz bu yatırımın yüzde 85'ini kredi, yüzde 15'ini de kendi bütçemizden karşılayacağız' dedi.

Kahveci: 'Hedefimiz, 2022 yılında Kuzey Makedonya'da üretime başlamak'

Teknopanel Genel Müdürü Orhan Kahveci, 'Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te yer alan serbest bölgede 12 bin metrekaresi kapalı toplam 54 bin metrekare alan üzerine 16 milyon 250 bin Euro değerinde olacak olan yeni tesisimizde hedefimiz 2022 yılı içerisinde üretime başlamak' dedi.

AHBİB 150'ye yakın ülkede ihracatını artırdı

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, 2021 yılında geçen yıla göre yüzde 34 artışla 1,57 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini açıkladı. AHBİB olarak 9,15 milyar dolarlık ülke geneline sektör ihracatından yüzde 17'lik pay aldıklarını belirten Arslan, 150'ye yakın ülkede ihracat artışları sağladıklarını vurguladı.

Yıldırım: 'Tarihi rekorlarda tüm ihracatçının katkısı var'

Yılbor Boru Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yıldırım, 2021 yılında ihracatın bir önceki yıla göre yüzde 32,9 artış göstererek 225 milyar 368 milyon dolara çıkmasının Türkiye tarihi açısından önemli bir rekor olduğunu ifade ederek, 'Yeni rekorlar kırılmasında tüm ihracatçıların katkısı büyük' dedi.

Toplam 754 haber.