Ekonomi

Mersin'den ekonomi haberlerine ve gelişmelere anında ulaşın! Ekonomi Mersin Haberleri, farklı bakış açısıyla Haberler33'te.

Ekonomi Haberleri

Mezitli'de kompost üretimine Alman ilgisi

Mezitli Belediyesinin desteği ile belediye çalışanları ve gönüllüler tarafından gerçekleştirilen kompost üretimine, Soli Güneş Festivali için kardeş kent Tempelhof Schöneberg'ten Mezitli'ye gelen Alman konuklar yoğun ilgi gösterdi. Semt pazarına giderek incelemelerde bulunan aralarında Belediye Başkanı Jörn Oltmann'ın da yer aldığı Alman heyeti gönüllülerden bilgi aldı.

Erkenci incir üreticinin yeni gelir kapısı oldu

Mersin'in Mut ilçesinde bir çiftçinin deneme amaçlı yetiştirdiği erkenci incir yeni gelir kapısı oldu.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin 3'üncü ünitesine ait kor tutucu sahaya ulaştı

MERSİN (İHA) – Mersin'in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi'nde yapımı süren Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) 3'üncü ünitesinin ek (pasif) güvenlik sisteminin ana unsurlarından biri olan kor tutucu, sahaya ulaştı. Gemiyle Doğu Kargo Terminali'ne getirilen kor tutucu, 3'üncü ünitenin reaktör şaftındaki tasarım konumuna yerleştirildi.

NovaWind, Stavropol Krai'deki Kuzminskaya Rüzgar Çiftliğinin temelini atıyor

Rusya'nın güneyindeki Stavropol Krai bölgesinde bulunan Kuzminskaya Rüzgar Çiftliğinde, ilk rüzgar türbininin temeli için beton döküldü. Sahaya her biri 2,5 MW kapasiteli 64 rüzgar türbini yerleştirilecek. Toplam 160 MW kapasiteye sahip olacak rüzgar çiftliğinin yılda 378 milyon kWh elektrik üretmesi öngörülüyor.

Arktik bölgesinin geleceği 25. St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'nda ele alındı

25. St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'nda Arktik bölgesinin geleceği ele alındı. Rosatom'un Arktik bölgesinde yürüttüğü projeler, 2030 yılına kadar 6 bin kişiye iş imkanı sağlayacak.

AK Parti'li Yılmaz: 'Mut kayısısında bu yıl 110 bin tondan fazla rekolte gerçekleşti'

AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, kayısı üretimi dolayısıyla üreticilerin bu yıl yüzünün güldüğünü belirterek, 'Türkiye'nin sofralık kayısı üretiminin yüzde 85'inin üretildiği Mut ilçemiz başta olmak üzere bu yıl Mersin'de 110 bin tondan fazla kayısı rekoltesi gerçekleşti' dedi.

EUAS International ICC heyeti Akkuyu NGS'de incelemelerde bulundu

EUAS International ICC'nin yönetici ve çalışanlarından oluşan şirket temsilcileri, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat sahasında incelemelerde bulundu.

Rusya'daki Kalinin NGS'de Akkuyu NGS personeline eğitim

Rusya'daki Kalinin Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasında, Akkuyu Nükleer A.Ş. personeline yönelik eğitimler başladı. Türk nükleer uzmanları, bir aylık eğitim boyunca nükleer santrallerin güvenliği konusunda Rus meslektaşlarının deneyimlerinden faydalanacak.

Tarsus'ta üreticilere ücretsiz saman dağıtıldı

Tarsus Belediyesi, küçük üreticileri destekleme çalışmaları çerçevesinde belediye arazilerinde ekilen tarım ürünlerinin hasadının yapılmasının ardından elde edilen 22 ton saman balyasını köylerde üreticilere ücretsiz olarak dağıttı.

Akkuyu NGS'nin 2. ünitesinde iç koruma kabuğunun 3. katmanı kuruldu

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) 2'nci ünitesinin reaktör binasında, santralin güvenlik sisteminin ana unsurlarından biri olan iç koruma kabuğunun (İKK) 3'üncü katmanı kuruldu. Reaktör binasının korunmasını sağlayan iç koruma kabuğu, boru ve santralin işletme aşamasında nükleer bakımı için kullanılan reaktör polar vinç girişleri için destek görevi görüyor.

TÜİOSB'den 'Ortak Satış Stratejileri' Çalıştayı

Mersin-Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TÜİOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek Balta, TÜİOS Ortak Lojistik Merkezi Projesi çerçevesinde gerçekleştirilen çalıştayda yaptığı konuşmada, Gelecek 50 yılın pazarlarında ülkemizin gıda ve tarımsal ürünlerini ihracata kazandıracak geleceğin üretim üssü olmayı planladık dedi.

Narenciye sezon ihracatı 940 milyon doları aştı

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Gürüz, 2021-2022 yılı narenciye sezonunda Türkiye'nin ihracat gelirinin 940 milyon doları aştığını açıkladı.

Erkenci incirde hasat bir ağaç gelir kapısı oldu

Mersin'de bir çiftçinin bahçesine yemek için diktiği erkenci incir gelir kapısı oldu. Haziran'da toplanmaya başlanan ve Eylül sonuna kadar ürün veren incirin kilogramı 35 TL'den satılırken, bir ağacın yılda 400 kilogram incir verdiği öğrenildi.

Başkan Seçer, Moldova'da temaslarda bulundu

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, iş insanlarından oluşan bir heyetle Moldova'da temaslarda bulundu. Seçer, 'Mersin ile Moldova arasındaki ihracat, Türkiye ihracatının yaklaşık 2,4'ü, 24 milyon dolar gibi küçük bir hacim. Biz bu potansiyeli artırmak için buradayız' dedi.

Yılbor Boru ihracat pazarını güçlendiriyor

Bugüne kadar 29 ülkeye ihracat yapan Yılbor Plastik Boru, 2022 yılı içerisinde Belçika, Gana ve Çad'a ihracat yaparak yurtdışı pazarını güçlendirmeye devam etti.

Kırmızı mercimek, bu yıl üreticinin yüzünü güldürecek

MERSİN (İHA) – Türkiye bakliyat üretiminin yüzde 22'sine, ihracatının da yüzde 37'sine sahip kırmızı mercimek, bu yıl üreticisinin yüzünü güldürecek. Ulusal Baklagil Konseyi ve Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, hasadı tamamlanmak üzere olan kırmızı mercimekte bu yıl hem ekim alanlarında hem verimde artış olduğunu belirterek, üretim hacminin 400 bin tona ulaşmasını beklediklerini söyledi.

AKMİB'in ilk 5 aylık ihracatı 3 milyar doları aştı

Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Çağan, mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 25 artış sağlayarak 701 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini, yılın ilk 5 ayındaki ihracat tutarının ise 3 milyar doları aştığını açıkladı.

Kayısıda Çağataybey farkı

Mersin'de Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü'nde daha önce geliştirilip Türkiye'nin sofralık kayısıda yüzde 85'ini karşılayan ve Mut'ta bahçeleri kurulan yerli çeşitlerden 'Çağataybey'i zirai don ve soğuk hava etkilemediği gibi beklenenin üzerinde ürün vermesi dikkat çekti.

Tarsus Belediyesine girecek işçiler canlı yayında yapılan kurayla belirlendi

Tarsus Belediyesi, bünyesinde istihdam edilmek üzere alınacak 100 geçici işçinin kurası noter huzurunda çekilerek sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlandı. Şeffaflığın ön planda tutulduğu kura çekiminde ismi çıkan 380 aday 21 Haziran 2022 tarihinde yapılacak olan mülakata girmeye hak kazandı.

Toplam 1097 haber.