Ekonomi

Mersin'den ekonomi haberlerine ve gelişmelere anında ulaşın! Ekonomi Mersin Haberleri, farklı bakış açısıyla Haberler33'te.

Ekonomi Haberleri

Domates üreticilerine feromon tuzak dağıtıldı

Mersin'in Erdemli ilçesinde sebze üretiminde biyolojik mücadelenin yaygınlaştırılması projesi çerçevesinde 129 domates üreticisine feromon tuzak dağıtıldı.

AKMİB'de Saadettin Çağan yeniden başkan

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) bünyesindeki Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin (AKMİB) 2021 Yılı Olağan Seçimli Genel Kurulu'nda mevcut başkan Saadettin Çağan yeniden başkan seçildi.

AHKİB'de Başkan Gürkan Tekin güven tazeledi

Akdeniz İhracatçı Birlikleri'ne (AKİB) bağlı Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin (AHKİB) tek listeyle gidilen olağan seçimli genel kurul toplantısında Gürkan Tekin yeniden başkanlığa seçildi.

Tazesinin kilosu 400, kurusu 3 bin TL... Türkiye'de ilk defa üretimi yapıldı

Türkiye'de belirli bölgelerde doğal olarak yetişen ancak şu ana kadar birkaç ülke dışında üretimi yapılamayan 'Kuzugöbeği Mantarı' Türkiye'de ilk defa Mersin'de Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü'nde kurulan bir serada üretilerek verimli bir sonuç elde edildi. Tazesinin kilogram fiyatının 400, kurusunun ise 3 bin TL olduğu mantarın fiyatının, Ar-Ge çalışmalarının tamamlanmasının ardından çiftçiye alternatif ürün olarak sunulması hedefleniyor.

Fatih Doğan yeniden ATHİB Başkanı seçildi

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) bünyesindeki Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği'nin (ATHİB) genel kurulunda Fatih Doğan yeniden başkan seçildi.

Mersin'de örtü altı domates tarlada 16.50 TL'den alıcı buluyor

Mersin'in Silifke ilçesinde örtü altında yetiştirilen domates, üreticilerden kilogramı 15.50 ila 16.50 liradan alınıyor. Örtü altında toplanan domates, Atayurt Hal Tesisleri'ne getiriliyor. Burada tüccar tarafından kilogramı 15.50 ila 16.50 liradan alınan domates, farklı illerdeki marketlere satılıyor.

Dünyada nükleer santral yatırımları hız kazandı

Dünyadaki enerji fiyatları ve iklim değişikliği mücadelesi nükleer santral yatırımlarına hız kazandırdı. İngiltere de açıkladığı yeni enerji güvenliği stratejisinin merkezine nükleer enerjiyi aldı. İngiltere'nin yeni 'Enerji Güvenliği Stratejisi'ne göre, 2050 yılına kadar ülke için öngörülen elektrik talebinin yaklaşık yüzde 25'inin nükleer enerjiden elde edilmesi hedefleniyor.

Tarsus'ta yerli ve milli yağlık ayçiçek tohumu ekildi

Tarsus Belediyesi, tarımsal gelişimi desteklemek ve kırsal kalkınmayı sağlamak amacıyla yerli ayçiçeği tohumlarını toprakla buluşturmaya devam ediyor. Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü koordinesinde sürdürülen ayçiçek ekimi, son zamanlarda yağ fiyatlarında fahiş artışa binaen çiftçiler ve üreticilere destek olmak amacıyla sürdürülüyor.

Yıldırım: 'Rekorlar sanayiciye moral oluyor'

MERSİN (İHA) – Cumhuriyet tarihinin en yüksek mart ayı ihracatının gerçekleştirilmesi sanayicilerin moralini yükseltti. Yılbor Boru Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yıldırım, 'Mart ayında 22 milyar 708 milyon dolar ile tüm zamanların en yüksek mart ayı ihracatını gerçekleştirdik. Bu rekorlar sanayiciye moral oluyor' dedi.

Mersin'de açıkta çilek hasadı başladı

Mersin'in Silifke ilçesinde açıkta hasadı yapılan çilekler, kilosu iç piyasaya 20, ihracata 25 liradan gönderiliyor. Bu yıl Silifke'de 70 bin ton çilek rekoltesi bekleniyor.

Çiftlik balığı fiyatları deniz balıklarını geçti

Mersinli balıkçılar, av yasağına hazırlanıyor. 1 Eylül'de başlayan av sezonu, 15 Nisan'da sona erecekken, balıkçılar sezonun son günlerini vatandaşların değerlendirmesini istiyor.

Restoran ve Kafeler Dijitalleşiyor Projesinin eğitim tırı Mersin'de

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ve Google.org iş birliğinde hayata geçirilen 'Restoran ve Kafeler Dijitalleşiyor Projesi'nin saha uygulaması çerçevesinde eğitim tırı Mersin'e geldi. Cumhuriyet Meydanında konuşlanan tırda, sektörde faaliyet gösteren esnafa eğitim verilmesinin yanı sıra sahada da işletmeler gezilerek bilgilendirme yapılacak.

Akkuyu NGS'nin reaktör üstyarı kabı Atommash tarafından üretildi

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom'un mühendislik birimi Atomenergomash'ın bünyesinde yer alan AEM Technology A.Ş.'nin Volgodonsk şubesi Atommash, Türkiye'de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin 3'üncü ünitesinin reaktör üstyarı gövdesinin kaynak işlemlerini tamamladı.

AKİB'in ihracatı ilk çeyrekte 4.7 milyar doları aştı

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) 2022 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46 artışla 4 milyar 720 milyon dolarlık ihracata imza attı.

Akkuyu NGS, benzersiz bir teknoloji ile inşa ediliyor

Mersin'in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin, güvenlik ve çevresel açıdan benzersiz bir teknoloji ile inşa edildiği bildirildi.

Tarsuslu çiftçiler, doğru ve sürdürülebilir tarım için bilgilendirildi

Tarsus Belediyesi tarafından doğru ve sürdürülebilir tarım konusunda çiftçilere yönelik bilgilendirme yapıldı. Çiftçilerin ekili arazilerinde gerçekleştirilen bilgilendirme ile tarımın doğru şekilde yapılması hedefleniyor.

ASHİB'in yeni başkanı Yüksel Akgöl

Akdeniz İhracatçı Birlikleri bünyesindeki Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği'nin (ASHİB) 2021 Yılı Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı'nda Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Yüksel Akgöl seçildi.

Mersin ve Adana'nın mart ayı enflasyonu genel enflasyonun üstünde: Yüzde 63,66

MERSİN (İHA) – Mersin ve Adana'nın mart ayı enflasyonu, yüzde 61,14 olarak açıklanan Türkiye geleni enflasyonunun üzerinde çıktı. İki kentin mart ayı enflasyonu yüzde 63,66 olarak gerçekleşirken, fiyatı en fazla artan ürün kömür, en fazla düşen ürün ise kabak oldu.

Tarsus Belediyesinden Halk Restoranda her gün ücretsiz iftar yemeği

Tarsus Belediyesi, yardımlaşmanın, paylaşmanın ve dayanışmanın yoğun olarak yaşandığı Ramazan ayının bereketini vatandaşlarla paylaşıyor. Tarsus Belediyesi tarafından Tarihi Siptilli Çarşısında bulunan Halk Restoranda Ramazan ayı boyunca ücretsiz iftar yemeği verilecek.

Toplam 1097 haber.