Ekonomi

Mersin'den ekonomi haberlerine ve gelişmelere anında ulaşın! Ekonomi Mersin Haberleri, farklı bakış açısıyla Haberler33'te.

Ekonomi Haberleri

Üreticiye 'Bağa bak üzüm olsun, yemeye yüzün olsun' eğitimi

Mersin'in Tarsus ilçesinde Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün yürüttüğü Bağa bak üzüm olsun, yemeye yüzün olsun' projesi çerçevesindeki eğitimler devam ediyor.

Akdeniz'de şeker otu yetiştirilecek

Akdeniz Belediyesi ile Akdeniz Renkli Eller Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi işbirliğinde, Akdam Mahallesinde bulunan belediyeye ait 3,5 dönümlük araziye, halk arasında 'şeker otu' olarak bilinen; sağlık açısından faydalı ve ekonomik açıdan da kazanç sağlayan yüzlerce stevia fidesi dikildi.

Akkuyu'nun iletim hatları dikilmeye başlandı

Mersin'in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli Mahallesi'nde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) üretilecek enerjinin enterkonnekte sisteme dahil edilerek ekonomiye kazandırılması amacıyla kurulacak iletim hatları için çalışmalara başlandı.

Mersin, yabancılara konut satışında çekim merkezi oldu

MERSİN (İHA) – Konut satışında cazibe merkezi olmayı sürdüren Mersin, yabancılar için de son yıllarda adeta bir çekim merkezi haline geldi. Geçen yıl Mersin'den 2 bin 513 konut satın alan yabancılar, bu yılın ilk 5 ayında da bin 227 konutun sahibi oldu. Mersin, yabancılara konut satışında 3'üncü sıraya yükseldi.

Toroslar EDAŞ Mersin'e 8 yılda 1.8 milyar liralık yatırım yaptı

Hizmet verdiği tüm illerde kaliteli ve kesintisiz enerji hedefiyle faaliyetlerini sürdüren Toroslar EDAŞ, Mersin'deki çalışmalarına elektrik dağıtım faaliyetlerinin özel sektöre devredildiği 2013 yılından bu yana aralıksız devam ediyor.

Anketler 'nükleer' diyor

MERSİN (İHA) – Tüm dünyayı etkileyen olayların başında gelen iklim değişikliği, etkilerini artırmayı sürdürüyor. Tamamen insan faaliyetinden kaynaklandığı bilimsel olarak kanıtlanan iklim değişikliği, insanlığın ve dünyanın geleceğini tehdit ediyor. Ülkelerin ekonomisine büyük zarar veren afetleri tetikleyen, canlı türlerinin yok olmasına yol açabilen iklim değişikliğiyle mücadele için çözüm yolları bulma konusunda son dönemece girildi.

Başkan Seçer, Anamur'da üreticilerle buluştu

Ekipman Dağıtım Töreni'nde üreticilerle bir araya geldi.

Artan rekolte ile ihracatın önü açılacak

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB) Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Memiş, açıklanan hububat alım fiyatlarının beklentileri karşılayacak seviyelerde olduğunu, küresel iklim değişikliğinin etkilerine rağmen bitkisel üretim tahminlerinde artış öngörülerinin de memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Teknopanel, 'Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçısı 2021'de yer aldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçısı 2021 araştırmasının sonuçları açıklandı. Teknopanel, ilk bin firma arasındaki yerini alırken, törene Teknopanel Yurt Dışı Yatırımlar ve İhracat Müdürü Özgür Devrim Çakır katıldı.

AHKİB'in ihracatı Mayıs'ta 32 milyon doları aştı

Akdeniz İhracatçı Birlikleri'ne (AKİB) bağlı Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, Mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40,5 oranında artış sağlayarak 32,6 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini açıkladı. Yılın 5'inci ayında bölge ihracatının yüzde 63'ünün Hollanda, İspanya ve Almanya pazarlarında kümelendiğini belirten Başkan Gürkan Tekin, en güçlü ihracat artışlarını Romanya, Yunanistan ve Birleşik Krallık'ta elde ettiklerini söyledi.

Tarsus Belediyesi, hayvan üreticilerine 22 ton saman balyası dağıtacak

Tarsus Belediyesi, üreticiyi ve üretimi destek çalışmaları çerçevesinde, belediye arazilerinden hasat sonrası elde ettiği 22 ton saman balyasını küçük ölçekli hayvan üreticilerine ücretsiz dağıtacak.

Toroslar zabıtasından fahiş fiyat ve etiket denetimi

Vatandaşların daha sağlıklı ve kaliteli gıdaya ulaşabilmesi için denetimlerini aralıksız sürdüren Toroslar Belediyesi zabıta ekipleri, semt pazarlarını sıkı takibe aldı. Zabıta Müdürlüğü ekipleri, fahiş fiyatın önüne geçmek için semt pazarlarında bulunan tezgahlardaki ürünlerin etiketlerini denetleyerek, terazileri kontrol etti.

Kayısının kilosu 8 liraya düştü

Türkiye'nin sofralık kayısı ihtiyacının yüzde 85'ini karşılayan Mersin'in Mut ilçesinde, 15 ile 30 lira arasında seyreden kayısının kilosu 8 liraya düştü.

Rosatom, Novovoronej Nükleer Santrali'ne sanal tur düzenledi

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom, İstanbul'da düzenlenen 'Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi NPPES-2022' çerçevesinde, Rus tasarımı VVER-1200 tipi 3+ nesil reaktörlere sahip Novovoronej Nükleer Güç Santrali'ne Türk iş dünyası için sanal tur düzenledi.

Vali Pehlivan, Model Fabrika ve İnovasyon Merkezinde incelemelerde bulundu

MERSİN (İHA) – Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Model Fabrika ve İnovasyon Merkezinde incelemelerde bulunarak, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Başkanı Sabri Tekli ve yetkililerden işleyiş hakkında bilgiler aldı.

Akkuyu Nükleer A.Ş., Uluslararası Nükleer Enerji Zirvesine katıldı

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom ve Akkuyu Nükleer A.Ş., IV. Nükleer Santraller Fuarı ve VIII. Nükleer Santraller Zirvesi NPPES-2022'ye katıldı. Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde nükleer teknoloji ve sanayi alanındaki en büyük iş platformu olma özelliği taşıyan NPPES-2022'de Akkuyu Nükleer A.Ş. temsilcileri, Türkiye'nin ilk nükleer santralinin inşaat projesinin hayata geçirilmesine ilişkin en güncel bilgileri sundu.

Tarsus'ta belediye arazilerine ekilen buğdaylar hasat edildi

Tarsus Belediyesinin öncülüğünde 70 dönümlük tarlaya ekimi gerçekleştirilen ata ve yerli tohum buğday ve arpanın hasadı, Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan'ın katılımıyla yapıldı. Hasatlarda 35 ton buğday ile 2,5 ton arpa edildi. Hasadı yapılan buğdaylar un ve kepek haline getirilip vatandaşlara ücretsiz dağıtılacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesinden üreticiye çok yönlü destek

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kentte tarımsal ve hayvansal üretimi arttırmak, üreticiye destek olmak adına makine ekipman, fide-fidan, sulama borusu ve hayvan dağıtımlarını sürdürüyor. Uzun vadeli projelerle hayata geçirilen desteklerin yeni sahipleri Akdeniz, Erdemli ve Toroslar'daki üreticiler oldu.

Bu bahçeden sebze toplamak ücretsiz

Mezitli Belediyesinin, gıda fiyatlarında yaşanan aşırı artış üzerine ihtiyaç sahibi vatandaşlar için hayata geçirdiği Halk Bahçesinde sebzeler olgunlaşmaya başladı. Biber ve yeşillikler ihtiyaç sahipleri tarafından ihtiyaçları kadar toplanırken, domatesler ise kızarma aşamasına geldi.

Toplam 1097 haber.