Ekonomi

Mersin'den ekonomi haberlerine ve gelişmelere anında ulaşın! Ekonomi Mersin Haberleri, farklı bakış açısıyla Haberler33'te.

Ekonomi Haberleri

Akkuyu NGS, Mersin'in en büyük işvereni oldu

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ni (NGS) Mersin'in en büyük işvereni olarak kabul ederek Akkuyu Nükleer A.Ş. yönetimine teşekkür belgesi verdi. Teşekkür belgesi, 'Sosyal Güvenlik Haftası' kapsamında sunuldu.

Toroslar'da toplu konut projesi başlıyor

MERSİN (İHA) – Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının desteğiyle ilçede toplu konut çalışması yapacaklarını belirterek, projenin yaklaşık 1,5 yılda tamamlanacağını söyledi.

Meral Seçer: 'Birlikte üretip, birlikte çoğalacağız'

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, bir STK'da düzenlenen Kadın Kooperatifleri Buluşması'na katıldı. Seçer, Bu tür toplantılar hem bizi bir araya getiriyor hem de yeni fikirler edinmemizi, güçlenmemizi sağlıyor. Hepinizin gerçekten çok güzel şeyler yapacağınıza inanıyorum. Birlikte üretip, birlikte çoğalacağız dedi.

Tarsus Belediyesinin 39 iş yerinin kira ihalesi canlı yayınla yapıldı

Tarsus Belediyesi, mülkiyeti kendisine ait 65 adet taşınmazın 39'unun kira ihalesini gerçekleştirdi. İhaleler, canlı yayında kamuoyu ile paylaşılırken, kalan iş yerleri için önümüzdeki günlerde bir ihale daha gerçekleştirileceği bildirildi.

Toroslar Belediyesinin meslek kurslarında kadınlara iş imkanı

Toroslar Belediyesi Teknik ve Mesleki Eğitim Kursları (TORTEK), mesleki eğitimlerini geliştirerek iş yeri açmak isteyen kadınlara iş imkanı sunuyor. 46 farklı branşta mesleki eğitimin verildiği merkezde, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Kursları da yoğun ilgi görüyor.

Tarsus Belediyesi, çiftçilere 2 milyon yazlık fide dağıttı

Tarsus Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından çiftçi ve vatandaşlara toplam 2 milyon adet yazlık fide dağıtıldı.

Buğdayı savaş da kuraklık da vurdu

Mersin'in Silifke ilçesinde buğday hasadı yapıldı. Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle dünya buğday temin etme konusunda sıkıntılar yaşarken üreticiler, yağışların az olmasından dolayı buğday rekoltesinin bu yıl düşük olmasından dert yandı.

Mut'ta ıskarta kayısı üreticiyi sevindirdi

Mersin'in Mut ilçesinde geçen yıl 50 kuruşa satılan ıskarta kayısının kilosu 6 liraya çıktı.

Akkuyu NGS'nin 1'inci ünitesinde ana sirkülasyon boru hattının kaynak işlemi tamamlandı

Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) birinci ünitesinin inşasında önemli bir aşama daha geride kaldı. 19 Mart 2022 tarihinde başlayan ana sirkülasyon boru hattının (ASBH) kaynak işlemleri 25 Mayıs'ta tamamlandı. Uzmanlar, 68 günde boru hattının 28 bağlantı yerini birbirine bağladı.

Vali Pehlivan, Tarsus'ta çiftçilere soya tohumu dağıttı

MERSİN (İHA) – Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, 'Tarsus'ta Soya'nın Gücü Projesi' çerçevesinde çiftçilere soya tohumu dağıttı.

Vali Pehlivan'dan Mersin Agropark'ta inceleme

MERSİN (İHA) – Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Türkiye'nin ilk tarım ihtisas teknoparkı olma özelliği taşıyan Mersin Tarım ve Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesinde (Mersin Agropark) incelemelerde bulunarak, yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgiler aldı.

Turizmciler yaz sezonundan umutlu

Mersin'in Silifke ilçesinde hava sıcaklığıyla birlikte denize girenlerin sayısı da artmaya başladı. Silifke'nin Atakent Mahallesi'nde hava sıcaklığının 35, deniz suyu sıcaklığının ise 30 dereceye kadar çıkması üzerine vatandaşlar soluğu plajda aldı. Güneşin tadını çıkaran vatandaşlar, yaz keyfi yaşadı. Turizmciler, pandemi sonrası Türkiye'nin normalleşmeye başlamasıyla sezona umutla hazırlanıyor.

Vali Pehlivan, Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaatında incelemelerde bulundu

MERSİN (İHA) – Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaat sahasında incelemelerde bulunarak, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Kayısı yüz güldürüyor

Mersin'in Mut ilçesinde günlük bin ton kayısı ihracatı gerçekleştiriliyor. Sezonun ortası olmasına rağmen kayısı fiyatları üreticinin yüzünü güldürüyor.

Halk Kart'ın Mayıs ayı tutarları hesaplara yatırıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Halk Kart'ın Mayıs ayı tutarlarını hesaplara yatırdı. Mayıs ayında Halk Kart'tan yararlanan 10 bin 304 kişinin hesabına toplam 1 milyon 907 bin lira aktarıldı.

Teknopanel, 'İSO 500' listesinde 42 basamak birden yükseldi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından her yıl düzenlenen Türk ekonomisinin en önemli firmalarının bulunduğu 'Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu' listesinde yer alan Teknopanel, bu yıl listede 42 basamak birden yükselerek, üst üstte 8'inci kez sektörün lideri olmanın gururunu yaşıyor.

MTOSB'den 9 firma İSO 500 listesinde yer aldı

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen 'Türkiye'nin Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu' listesinde Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesinden (MTOSB) 9 firma yer aldı.

Kursk NGS'nin 3'üncü ünitesi, Kobalt-60 işletimine başladı

Kobalt-60 (60-Co) işletimi için başlangıç materyali içeren ilk ikincil kobalt emici çubuk (SCAR), Rusya'da bulunan ve Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom'un inşa ettiği Kursk Nükleer Güç Santralinin (NGS) 3'üncü güç ünitesine yüklendi. Reaktöre toplamda 27 SCAR'ın yüklenmesi planlanıyor.

Erkenci şeftali üreticisinin yüzünü güldürdü

Türkiye'nin yaş sebze ve meyve üretiminde ilk sıralarda yer alan Mersin'de erkenci şeftalinin kalitesine göre 35-40 TL'ye kadar alıcı bulması üreticisinin yüzünü güldürdü.

Toplam 1097 haber.