Ekonomi

Mersin'den ekonomi haberlerine ve gelişmelere anında ulaşın! Ekonomi Mersin Haberleri, farklı bakış açısıyla Haberler33'te.

Ekonomi Haberleri

Mezitlili kadınlar aronya üretimi için ilk fidanları toprakla buluşturdu

Mezitlili kadın üreticiler 'süper meyve' olarak adlandırılan aronya üretimi için ilk fidanları dikti. Torosların zirvesinde yer alan, Mezitli ilçesi Kocayer Mahallesinde hayata geçirilen projeyle aronya fidanları toprakla buluştu.

TÜİOSB ortak akılla sinerji oluşturuyor

Türkiye'nin ilk ihracat odaklı, dijital ve yeşil organize sanayi bölgesi olan Mersin-Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin (TÜİOSB) güçlü temeller üzerinde yükselmesi için uğraş veren Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek Balta, kent dinamikleriyle ortak akıl ve istişare mekanizmalarının geliştirilmesi yönünde de tempo artırdı.

Tarsus'ta pamuk yeniden boy verecek

Tarsus Belediyesinin yerli tohum seferberliği ve çiftçiye destek çalışmaları çerçevesinde, 5 dönümlük araziye 'beyaz altın' pamuk tohumu ekildi.

Tarsus ve Çamlıyayla'da çiftçilere alıç fidanı dağıtıldı

MERSİN (İHA) – Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus ve Çamlıyayla ilçelerindeki üreticilere alıç fidanı dağıttı. Düzenlenen törenle 22 üreticiye 489 alıç fidanı teslim edildi.

Kilosu 130 TL Turfanda üzümler Avrupa yolunda

Türkiye'nin turfanda meyvelerinin ilk hasadının yapıldığı kentlerin başında yer alan Mersin'de örtü altında üretilen üzümler hasat edilerek 100 ile 130 TL arasında satışa sunuluyor, hem iç piyasaya hem de Avrupa ülkelerine gönderiliyor.

Öğrenim yardımının nisan ayı tutarları hesaplara yattı

MERSİN (İHA) – Mersin Büyükşehir Belediyesinin öğrenim yardımlarının nisan ayı tutarları, Ramazan Bayramı öncesi 6 bin 214 lisans öğrencisinin hesaplarına yatırıldı.

Akkuyu NGS'nin kıyı tesislerinin inşasında bir aşama daha tamamlandı

MERSİN (İHA) – Mersin'in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) birinci güç ünitesinin inşaat sahasında su tahliye sisteminin oluşturulmasına yönelik bir aşama daha tamamlandı. Tamamlanan işlemle nükleer santral ekipmanlarının soğutulmasının ardından tuzdan arındırılmış deniz suyunun boşaltılmasını sağlayacak olan drenaj kanalı ve sifon kuyusu birleştirilmiş oldu.

Çiftçiye hibe destekli traktör

Mersin'de orman köylülerinin desteklenmesi projesi (ORKÖY) çerçevesinde geçen yıl toplam 297 aileye 14 milyon 600 bin TL faizsiz kredi desteği verilirken, bu sene de Erdemli'de ilk hibe destekli traktörler çiftçilere teslim edildi.

Toroslar EDAŞ Mersin'i bakım ve yatırımlarıyla aydınlattı

Sektöre öncü teknolojileri ve insan odaklı çalışma anlayışıyla hareket eden Toroslar EDAŞ, Mersin'de kesintisiz elektrik dağıtımı kapsamında 2022 yılının ilk 3 ayında bakım, onarım ve yatırım hizmetlerini hız kesmeden sürdürdü.

Mersin'de 192 üreticiye 3 bin 865 avokado fidanı ulaştırıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesinin 'destek büyükşehirden üretim çiftçiden' sloganıyla sürdürdüğü tarımsal projeleri kapsamındaki avokado fidanı dağıtımlarının ilk etabı tamamlandı. Dağıtımlar kapsamında ilk etabın son durağı olan Akdeniz ilçesinin Kürkçü Mahallesi'nde 15'i kadın 60 üreticiye toplam bin 235 adet avokado fidanı teslim edildi.

MIP'den 400 milyon doların üzerinde yeni yatırım

MERSİN (İHA) – Üst üste kırdığı rekorlarla Türkiye'nin en büyük limanı haline gelen Mersin Uluslararası Limanı (MIP), yakın dönemde hayata geçirmeyi planladığı yeni yatırımlar için 400 milyon doların üzerinde bütçe ayırdı. Mersin Limanı Genişleme Projesine 375 milyon dolar, Kapılar Projesine de 27 milyon dolar kaynak ayıran MIP'nin bu yılki büyüme hedefi ise yüzde 7,5.

Tarsus'ta üreticiye dağıtılan marulların hasat zamanı geldi

Mersin'in Tarsus ilçesinde belediyenin, tarım alanında hayata geçirdiği projeler meyvelerini veriyor. Miras projesi kapsamında vatandaşa destek olmak amacıyla dağıtımı yapılan ve üreticilerin tarlasına diktiği Tarsus kıvırcık marul ve yerli çeşit marul fideleri hasada hazır hale geldi.

Ticaret Bakanı Muş, MTOSB'de incelemelerde bulundu

Mersin'deki programı çerçevesinde OSB'de temaslarda bulunan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi FRC Robot takımı öğrencileri ile de bir araya geldi. Burada öğrencilerin çalışmalarını yerinden inceleyen Bakan Muş'a, MTOSB Başkanı Sabri Tekli tarafından bölgenin durumu hakkında bilgi verildi.

Mersin'de açıkta erik hasadı başladı

Mersin'in Silifke ilçesinde ilk çıktığında kilosu yaklaşık 500 liradan alıcı bulan can eriğinin kilosu açıkta hasadın başlamasıyla 20 ila 50 liraya kadar düştü.

Turfanda kayısılar, Katar ve Dubai yolcusu

Türkiye'nin turfanda birçok meyvenin örtü altında üretildiği Mersin'de kayısı hasadına başlandı, ilk ürünler kalitesine göre 100 TL'ye kadar alıcı bulurken, iç piyasanın yanı sıra Katar ve Dubai'ye gönderildiği bildirildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, marangoz atölyesinde binlerce liralık tasarruf sağlıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, bünyesindeki marangoz atölyesinde satın almak yerine ürettiği kent mobilyaları ile binlerce liralık tasarruf sağlıyor. Marangoz atölyesinde yıllık ortalama 9 bin ürün üretiliyor ve buradan sağlanan tasarrufla binlerce lira belediyenin kasasında kalıyor.

TÜİOSB Başkanı Gül Akyürek Balta: 'Yolumuza hızla devam ediyoruz'

Türkiye'nin ilk ihracat odaklı, dijital ve yeşil organize sanayi bölgesi olan Mersin-Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TÜİOSB) Başkanı Gül Akyürek Balta ve yönetim kurulu üyeleri tarafından iftar programı düzenlendi.

Elvan: 'MTOSB 3. Bölgenin örneği yok'

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, MTOSB 3. Bölgenin temelini 2018'de boş bir arazide attıklarını ve 3 yıl gibi kısa bir sürede tüm altyapı çalışmaları bitirilerek, fabrikaların üretime başladığını belirterek, 'Bunun örneği yok' dedi.

Mersin'de örtü altı kavun hasadı başladı

Mersin'in Silifke ilçesinde örtü altı kavun hasadı başladı.

Toplam 1097 haber.