Ekonomi

Mersin'den ekonomi haberlerine ve gelişmelere anında ulaşın! Ekonomi Mersin Haberleri, farklı bakış açısıyla Haberler33'te.

Ekonomi Haberleri

Mezitli'de ihtiyaç sahipleri için sebze bahçesi

Mersin'in merkez ilçe Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, gıda fiyatlarında yaşanan aşırı artış üzerine ihtiyaç sahibi vatandaşlar için kolları sıvadı. Mezitli'nin farklı bölgelerinde belediyeye ait boş alanlarda tarımsal üretim yapacak ve ihtiyaç sahibi vatandaşların ücretsiz olarak almaları sağlanacak.

Mersin'den Dubai ve Rusya'ya üzüm

Mersin'in Silifke ilçesinde sezonun ilk örtü altı üzüm hasadı yapıldı. Örtü altı üzüm üreticisi Mustafa Sak'ın 7 dönümlük serasından toplanan üzümler Dubai ve Rusya'ya kilosu 130 ila 150 lira arasında değişen fiyatlarla gönderildi.

Rosatom nükleer buzkıran Çukotka'nın reaktör tesisi için ekipman üretimine başladı

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom'un makine yapımı birimi Atomenergomash'ın bünyesindeki Afrikantov Deneysel Makine Mühendisliği Tasarım Bürosu (Afrikantov OKBM) A.Ş., 2026'da faaliyete geçecek dördüncü seri evrensel nükleer buzkıran Çukotka'nın RITM-200 reaktör tesisi için ekipman üretmeye başladı.

Mersin'de 'Evimiz Atölye' projesi sürüyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Gönüllüler Şube Müdürlüğünün koordinesinde, 'Elde var yetenek, evde var ekmek' sloganıyla yürütülen ve Mersinden Kadın Kooperatifi'nin paydaşı olduğu 'Evimiz Atölye' projesinin 9'uncu durağı Akdeniz ilçesi Gündoğdu Mahallesi oldu.

Zirai don Mersin'i vurdu, sebze-meyveye ulaşmak hayal oldu

meyve deposu merkez Akdeniz ilçesinde hemen hemen tüm sebze ve meyveyi vurdu. Üretimde çok ciddi oranda verim düşüklüğü yaşanırken, başta domates, biber, patlıcan, salatalık, şeftali, nektarin, erik ve badem olmak üzere sebze ve meyvenin tüketiciye ulaşması neredeyse hayal oldu. Üreticiler, ürün azlığının fiyatları yükselteceği uyarısında bulundular.

İlk çıktığında 500 liraydı, şimdi kilosu 20 ila 50 lira arasında satılıyor

Mersin'in Silifke ilçesine bağlı mahallelerde örtü altı ürün ilk çıktığında piyasada kilosu 500 liradan satılan erik, örtü altı sezon sonu kilosu 20 ila 50 lira arasında değişen fiyatlarla tüketiciye sunulmaya başlandı.

Mersin'de 105 üreticiye avokado ve alıç fidanı desteği

Mersin Büyükşehir Belediyesinin geçtiğimiz günlerde dağıtımına başladığı alıç ve avokado fidanı dağıtımı Toroslar, Mezitli ve Yenişehir ilçeleri ile devam etti. Toroslar Çamlıdere Mahallesi'nde gerçekleştirilen dağıtımlarda 3 ilçeden 105 üreticiye bin 828 adet alıç ve 800 adet avokado fidanı ulaştırıldı.

Örtü altında köy domatesinde hasat başladı

Mersin'de örtü altına üretimi yapılan yerli köy domatesinde hasat başladı, 10 TL'den alıcı bulması ise üreticinin yüzünü güldürdü. Köy domatesinde hasadın başlamasıyla birlikte fiyatlar da geriledi.

Mersin Büyükşehir Belediyesinin 43. Halk Ekmek büfesi Karaduvar'da açıldı

EK Halk Ekmek büfelerinin 43'üncüsünü merkez Akdeniz ilçesi Karaduvar Mahallesi İsa Öner Bulvarında açtı. MER-EK Halk Ekmek Fabrikası Sorumlusu Hamza Önder, 'Vatandaşlarımız bu hizmetten memnunlar ve bu memnuniyeti daha da ileriye götürmeyi hedefliyoruz' dedi.

Turizm merkezi Akdeniz'de tekneler sezona umutla hazırlanıyor

Türkiye'nin önemli turizm bölgeleri arasında yer alan Doğu Akdeniz'in göz bebeği Mersin'de bakıma alınan birçok gezi teknesinin onarım işlemleri son aşamaya getirilerek teker teker denize indirilmeye başlandı. Tekne sahipleri de pandeminin etkisini yitirmesiyle birlikte bayramda açılacak yeni sezonu umutla bekliyor.

Titan Technology Pipeline, Akkuyu NGS'ye bir sevkiyat daha gerçekleştirdi

Rusya'nın yanı sıra uluslararası projeler için de inşaat metal ürünleri ve ekipman üreten TİTAN-2 Holdingin yan kuruluşlarından biri olan Titan Technology Pipeline (TPL) Limited Şirketi, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) için üretilen çelik yapıların sevkiyatını gerçekleştirdi.

Bir dönem lükstü, şimdi enflasyona direnen meyve oldu

Türkiye'nin muz ihtiyacının yüzde 50'sinden fazlasının karşılandığı Mersin'de yoğun hasat dönemi geride kalmasına rağmen bu dönemde fiyatlar geçtiğimiz yılla aynı kalması dikkat çekti. Yaşanan zirai don hadiseleri ve girdi maliyetlerine rağmen diğer meyve ile sebzelerde fiyatlar arttı ancak muz da bir değişiklik olmayarak birinci kalitesi 9, ikinci kalitesinin ise 4,5 TL'den hasat edildiği belirtildi.

Büyükşehir Belediyesinden Erdemlili üreticilere avokado ve alıç fidanı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Erdemli'deki üreticilere avokado ve alıç fidanı desteğinde bulundu. Erdemli'de, 91 üreticiye bin 810 adet avokado fidanı, 26 üreticiye de 625 adet alıç fidanı dağıtıldı.

MTOSB'den 5. OSB hamlesi

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Başkanı Sabri Tekli ve Bölge Müdürü Halil Yılmaz, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan'ı ziyaret etti. Tekli, '4. Bölgemizin onayının bir an evvel alınarak 5. Bölgenin çalışmalarına geçmek istiyoruz' dedi.

Büyükşehir Belediyesi, 4 bin 263 öğrencinin sınav ücretini yatırdı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, YKS'ye hazırlanan 4 bin 263 öğrencinin sınav ücretlerini yatırdı. Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezlerinde eğitim alan öğrenciler ile Halk Kart desteğinden yararlanan ailelerin üniversite sınavına girecek çocukları için sınav ücreti olarak toplam 935 bin 642 lira yatırıldı.

Mantar Yetiştirme Kursu, Tarsuslulara yeni iş kapısı oldu

MERSİN (İHA) – Tarsuslular, Tarsus Belediyesinin ücretsiz Mantar Yetiştirme Kursu ile yeni iş imkanlarına kavuşarak, istihdam sağlamaya başladı. Kursta eğitim aldıktan sonra üç kursiyerle birlikte ortak tesis kuran Tahsin Er, 27 kişiye de istihdam sağladı.

Vali Su, Mersin'de yatırımların sıkı takip edilmesi talimatını verdi

Mersin İl Koordinasyon Kurulu'nun 2022 yılı yatırım programında yer alan projelerin değerlendirildiği 2. toplantısı Vali Ali İhsan Su başkanlığında gerçekleştirildi.

Yıldırım: 'Hedefimiz, 2023'te 50 ülkeye ihracat yapmak'

Yılbor Plastik Boru Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yıldırım, üretime, istihdama ve ihracata ara vermeden devam ettiklerini belirterek, '2020'de toplam satışlarımızın yüzde 40'ını oluşturan ihracatımızı 2021'de yüzde 60'a çıkardık. Hedefimiz, 2023'te 50 ülkeye ihracat yapmak' dedi.

BonaBant'tan Amerika'ya ihracat

Mersin'de akrilik bant üretimini sürdüren BonaBant, Amerika'ya ihracat gerçekleştirdi.

Toplam 1097 haber.