Genel

Mersin'den genel haberlere ve gelişmelere anında ulaşın! genel Mersin Haberleri, farklı bakış açısıyla Haberler33'te.

Genel Haberleri

Türk Halk Müziği Topluluğu solist alım sınavı tamamlandı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, sanat kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Halk Oyunları ile Türk Halk ve Türk Sanat Müziği Toplulukları için sınav düzenleyen Kültür ve Sosyal İşler Dairesi, bu kez de Türk Halk Müziği Topluluğuna solist sanatçı alım sınavı gerçekleştirdi.

Mezitli Belediyesi eşitlik birimi çalışmalarına başladı

Mersin'in merkez ilçe Mezitli Belediyesi, Türkiye'de bulunan bin 397 belediye arasında bünyesinde eşitlik birimi kuran 33. belediye oldu. Eşitlik Birimi Sorumlusu ve Toplumsal Cinsiyet Uzmanı Burcu Şanlı, birlikte görev yapacağı birimlerden gelen belediye çalışanlarına ve sivil toplum örgütü temsilcilerine, birimin çalışma usullerini anlattı.

Aratos'un anıt mezarının bölgede eşsiz olduğu ortaya çıktı

MERSİN (İHA) – Mersin'de, Soli Pompeiopolis Antik Kenti'nde bu yıl da insanlık tarihinin en önemli filozoflarından, şair, matematikçi ve astronomi biliminin kurucusu Aratos'un anıt mezarında gerçekleştirilen kazılar sona erdi. Kazı Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı, çalışmalarda yuvarlık planlı bir mezar yapısı ve dromosun ortaya çıktığını belirterek, 'Aratos'un anıt mezarı, Kilikya arkeolojisinde benzersiz bir yapı. Arkeoloji dünyasına büyük bir değer kazandırdık' dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer'in acı günü

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in halası Sebahat Payzin hayatını kaybetti.

Ünlü Tenor Bülent Bezdüz, çocuklarıyla aynı sahneyi paylaştı

Ünlü tenor Bülent Bezdüz, 19. Mersin Uluslararası Müzik Festivalinde sanatseverlerle buluştu, çocuklarıyla paylaştığı sahnede seslendirdiği tangolarla gönülleri fethetti.

Akdeniz Belediyesi personeline dijital arşiv eğitimi

Mersin'in merkez ilçe Akdeniz Belediyesince, hizmet içi eğitim kapsamında kurum personeline yönelik dijital arşiv eğitimi düzenlediği bildirildi.

Mersin'de Türk halk ve sanat müziği topluluklarına enstrüman sanatçısı alım sınavı tamamlandı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi, bünyesinde hizmet veren Türk halk müziği ve Türk sanat müziği topluluklarına enstrüman sanatçısı alımı için sınav gerçekleştirdi.

Seçer: 'Mersin'i çok değerli noktalara getireceğiz'

Fotoğraf ustası İlyas Yılgör adına birincisi düzenlenen 'hayat' temalı 'İlyas Yılgör 2021 Uluslararası Fotoğraf Yarışması'nın ödül törenine katılan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 'Umut ediyorum hep beraber Mersin'i çok değerli noktalara getireceğiz' dedi.

Mezitli Belediyesi'ne Rusya'dan müzik ödülü

Mezitli Belediyesi'nin desteklediği sanatçı Tamay Özaltun, 'Uluslararası Antik Kentlerin Sesleri' yarışmasında 1'inci oldu.

Toroslar Belediyesi Halk Oyunları ekibi şampiyon oldu

Toroslar Belediyesi Halk Oyunları Ekibi, Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Türkiye Halk Oyunları Federasyonu İl Temsilciliği işbirliğiyle düzenlenen Halk Oyunları İl Birinciliği Yarışmasında, 'Yıldızlar Geleneksel Düzenlemeli Dal' kategorisinde şampiyon oldu.

Mersin'de Türk Dil Bayramı kutlandı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesinin, 'dilimiz bizim birliğimiz' sloganıyla düzenlediği etkinliklerle 89. Türk Dil Bayramı kutlandı.

Mersin'de 'Evimiz Atölye' projesi büyüyor

Mersin Büyükşehir Belediyesince, 'elde var yetenek, evde var ekmek' sloganıyla yürütülen 'Evimiz Atölye' projesinin büyüyerek devam ettiği bildirildi.

Seçer, 'EXPO 2021 Hatay Lansmanı'na katıldı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Hatay Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 'EXPO 2021 Hatay Lansmanı'na katıldı.

Mersin itfaiyesi, 8 ayda 15 bin 993 görevi yerine getirdi

Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesinin, 2021 yılının ilk 8 ayında 586 kişilik kadrosuyla 15 bin 993 görevi tamamladığı bildirildi.

Antik kent Anemurium'da bir mezarda 2 bin yıllık 4 insan iskeleti bulundu

Mersin’de  antik liman kenti "Anemurium" da ki  kazı çalışmalarında 2 000 yıl öncesine ait bir mezarda ilk kez aynı anda 4 insan iskeleti bir arada bulundu. Karşılaştıkları tablo karşısında şaşırdıklarını belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tekocak, 4 farklı bireye ait iskeletlerin 2 000 yıl öncesine  ait olduğunu, bunlardan 2’sinin erkek 1’erininde ise kadın ve çocuk olduğunu düşündüklerini aktardı.

Akdeniz'de çocuklara yönelik 'Sıfır Atık' temalı resim yarışması düzenlenecek

MERSİN (İHA) – Mersin’in merkez Akdeniz ilçesinde, Sıfır Atık Projesi kapsamında ilçe sınırları içindeki ortaokullarda temizlik bilincinin oluşturulması, çevre temizliğinin önemi ve geri dönüşüm temalı ödüllü resim yarışması düzenlenecek.

Usta yazarlar ile geleceğin yazarları buluştu

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 'Dilimiz Bizim Birliğimiz' sloganıyla Türk Dil Bayramı'nın 89. yıl dönümü kapsamında geleceğin yazarları ve Mersinli yazarlar buluşmasını gerçekleştirdi. Etkinlikte, şiir işliği ve öykü işliği yapıldı.

Hüsnü Şenlendirici, sevenleriyle buluştu

Ünlü sanatçı Hüsnü Şenlendirici, 19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında Toroslar Belediyesi Amfi Tiyatrosu’nda vermiş olduğu konserle gönülleri fethetti. Şenlendirici, sevilen şarkılarını hayranlarıyla beraber seslendirdi.

Mersin'de halk oyunları ekibine yeni oyuncu alım sınavı tamamlandı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi bünyesinde hizmet veren halk oyunları ekibine yeni oyuncu alımı için sınav düzenlendi. Sınavın jüri koltuğunda birbirinden değerli isimler oturdu ve sahnede hünerlerini sergileyen adayların müzik, yöre ve ritim becerilerini değerlendirdi.

Toplam 782 haber.