Hemofili hastaları gen tedavisiyle sağlıklarına kavuştu

Dünyada Faz-3 çalışması 8 ülkede devam etmekte olan Hemofili A hastalığının gen tedavisi Türkiye'de ikinci kez Adana'da 2 hastaya uygulandı. Hastalarda olumlu sonuç alındı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Hemofili hastaları gen tedavisiyle sağlıklarına kavuştu
Dünyada Faz-3 çalışması 8 ülkede devam etmekte olan Hemofili A hastalığının gen tedavisi Türkiye’de ikinci kez Adana’da 2 hastaya uygulandı. Hastalarda olumlu sonuç alındı.
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Dünyada Faz-3 çalışması 8 ülkede devam etmekte olan Hemofili A hastalığının gen tedavisi Türkiye’de ikinci kez Adana’da 2 hastaya uygulandı. Hastalarda olumlu sonuç alındı.

Dünyada Hemofili A hastalığının gen tedavisi için içinde Türkiye’nin de olduğu 8 ülkede Faz 3 çalışması sürüyor. Ege Üniversitesi Pediatrik Hematoloji Bilim Dalı’nın ilk hastası sonrası Türkiye’nin ikinci genç erişkin hemofili A hastalarına gen tedavisi Adana’da gerçekleştirildi.

Doğuştan Hemofili A hastası olan Ahmet Kağan Şanlıtürk (19) ile Emre Topçu’ya (33), Acıbadem Adana Hastanesi’nden Prof. Dr. Bülent Antmen başkanlığında Prof. Dr. İlgen Şaşmaz, Uzm. Dr. Barbaros Şahin Karagün ve Uzm. Dr. Utku Aygüneş’ten oluşan Pediatrik Hematoloji araştırma ekibi tarafından gen tedavisi gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz ay 26 Temmuz’da Ahmet Kağan Şanlıtürk’e, 30 Temmuz’da ise Emre Topçu’ya yapılan gen tedavilerinden olumlu sonuçlar alındı.

“Hastaları 1 buçuk senedir takip ederek izledik”

Acıbadem Adana Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Kemik İliği Nakli Merkezi Uzmanı, Prof. Dr. Bülent Antmen, konu hakkında İhlas Haber Ajansı’na açıklama yaptı. Prof. Dr. Antmen, “Hemofili A hastalığının gen tedavisi bu sene ilk defa Türkiye’de 3 merkezde yapıldı. Biz de İzmir’den birkaç gün sonra gen tedavisini gerçekleştirdik. Bu hastaları 1 buçuk senedir takip ederek izledik. Bu takipten sonra da bir grup hasta içinden doğduğu günden beri beri takip ettiğimiz, 5 sene boyunca da takip edilmeyi kabul etmiş olan 2 hastayı seçtik. Tedaviyi 36 saat boyunca yakından takip ederek gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

Hastaların sağlık durumunun iyi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Antmen, “Her ikisi de çok çok iyiler. Birisi öğrenci, diğeri de çalışıyor. Bu tedavide en tehlikeli dönemimiz ilk 24 saat ve vücuda damar yolundan virüsün verildiği anlardı. Her ikisini de kısa aralıklarla şuanda takip etmekteyiz. Amacımız gönderdiğimiz virüsün karaciğere yerleşip yerleşmediği. Gönderdiğimiz gen parçasının vücutta eksik olan faktör 8’i oluşturup oluşturmadığını ölçmeye çalışmaktayız” diye konuştu.

“Hemofili hastalarının tüm geleceği değişecek”

Gen tedavisinin hemofili hastalarının geleceğini değiştireceğini dile getiren Bülent Antmen, daha sonra şunları dile getirdi:

“Hemofili hastalarının tüm geleceğini, hayatlarını, sosyal yaşantılarını ve yaşama bakış açılarını bütünüyle değiştirecek. Şu anda kanamalar olduğunda veya kanama olmasın diye haftada 3 defa damardan verilen tedavi mevcut. Düşünün ki hastanın beşikten mezara kadar haftanın 3 günü damar yolu bulunuyor, ilaç verilmekte, buna rağmen kanaması oluyor, sakat kalabiliyor. Böyle bir hastalıktan söz ediyoruz. Gen tedavisi ise bütün ömrü değiştirecek, çığır açacak. Gen tedavileri genetik hastalıklarda hızla yerini almakta. SMA gibi diğer hastalıklarda da gen tedavileri mevcut. Daha da gelişecek, daha da kolaylaşacak. İnşallah 5 seneden sonra bir seçenek olarak hastaların önlerinde olacak.”

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN