James Webb Uzay Teleskobu Yerine Yerleşmesinin Ardından NASA'nın Web Sitesine Erişim Sağlanamıyor!.

NASA bugün James Webb'i uzay'a fırlattı. Bir süre sonra NASA'nın web sitesine erişim kesildi. NASA tarafından bir açıklama henüz yapılmadı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

NASA bugün James Webb'i uzay'a fırlattı. Bir süre sonra NASA'nın web sitesine erişim kesildi. NASA tarafından bir açıklama henüz yapılmadı.

NASA'nın web sitesine girmek isteyen ziyaretçiler 404 Hatasıyla karşılaştılar. Youtube üzerinden sundukları Canlı Yayın durduruldu. NASA cephesinde buna dair bir açıklama henüz yapılmadı. 

Nasa.gov NASA'nın resmi web sitesidir. Gelişmeleri sizlere anlık olarak bildireceğiz.

 

JAMES WEBB NEDİR? NE OLDU?

NASA, uzaya fırlatılan en kuvvetli teleskop olarak ifade edilen James Webb Uzay Teleskobu’nu yarın fırlatılmak için Ariane 5 roketine güvenli olarak yerleştirildiğini açıkladı.
İlk olarak 2018’de fırlatılması beklenen fakat önce teknik zorluklar arkasından da Covid-19 salgını sebebiyle fırlatılması ertelenen James Webb Uzay Teleskobu için nihai tarih belli oldu.

Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), James Webb Uzay Teleskobu’nun yarın fırlatılacağını açıkladı. Uzaya fırlatılan en kuvvetli teleskop olacağı ifade edilen Webb'i , dün Ariane 5 roketine yerleştirilerek Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Limanı’ndaki fırlatma üssüne gönderildi.

Webb Teleskobu, 1990 senesinde fırlatılan Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini alması amacı ile öncelikle 1989'da planlandı ve öncelikle 2004 senesinde inşa edilmeye başlandı.

JAMES WEBB

Teleskobun inşa edilmesi için 14 farklı ülkeden binlerce profesyonel toplamda 40 Milyon saat harcadı. Son olarak 18 Aralık’ta fırlatma tarihi açıklanan Webb Teleskobu, ortaya çıkan bir aksaklık sebebiyle 22 Aralık’a ertelenmişti. Yaşanan aksaklıkta tespitlerde bulunan ekipler gözlemevinin hasar görmediğini açıklayarak 3 Aralık’ta yakıt ikmali yapıldığını bildirmişti.

Dünyanın en kuvvetli ve karmaşık uzay gözlemevi olarak kabul gören Webb, Dünya’dan yaklaşık 1 Milyon yıl (1.6 Milyon kilometre) uzaklıktaki yörüngeye yaklaşık 1 ay sonra yerleşecek ve 2022’de ilk veri ve görüntüleri toplamaya başlayacak.

James Webb Telekosbu’nun, güneş sistemimizle ilgili soruları yanıtlaması, öte gezegenleri ve evreni hiç olmadığı kadar derinlemesine incelemesi beklenirken Dünya dışında devam etmekte olan yaşam arayışındaki ipuçlarını da ortaya çıkarması planlanıyor.

JAMES WEBB NASA

Teleskobun, 6.5 metre uzayabilen bir ayna ile donatıldığını belirten NASA, bu sayede James Webb'in çok fazla ışık toplayacağını ve daha fazla ayrıntının gözlemleneceğini belirtiyor.

NASA ekipleri, James Webb'deki aynanın büyüklüğünden dolayı rokete sığmayacağını fark ederek telekobu origami tarzında katlanarak 5 metrelik bir alana sığabilen bir dizi hareketli parça olarak tasarladı.

Önümüzdeki 10 senenin önde gelen gözlemevi olacağı konuşulan Webb Teleskobu’nun NASA tarafından fırlatmadan önce görüntüleri yayınlarken, fırlatılma anı ise Cumartesi günü saat 06.00’da NASA’nın TV kanalında ve internet sitesinde canlı olarak izlenebilecek.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN