K-9 köpekleri Mersin itfaiyesinin gözü kulağı oluyor

Mersin itfaiyesinde görev yapan sertifikalı köpekler 'Ares, Maki ve Melo', iz sürme becerileri ile arama-kurtarma faaliyetlerinde yer alarak başarılı çalışmalar yürütüyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
K-9 köpekleri Mersin itfaiyesinin gözü kulağı oluyor
Mersin itfaiyesinde görev yapan sertifikalı köpekler ’Ares, Maki ve Melo’, iz sürme becerileri ile arama-kurtarma faaliyetlerinde yer alarak başarılı çalışmalar yürütüyor.
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Mersin itfaiyesinde görev yapan sertifikalı köpekler ’Ares, Maki ve Melo’, iz sürme becerileri ile arama-kurtarma faaliyetlerinde yer alarak başarılı çalışmalar yürütüyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından, Jandarma Genel Komutanlığı ve İçişleri Bakanlığı’na bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile yapılan görüşmeler neticesinde ’Ares, Maki ve Melo’, idarecileri ile beraber çeşitli eğitimlerden geçirildi. Eğitimleri başarı ile tamamlayan iz takip ve arama-kurtarma köpekleri, aldıkları sertifikalar sayesinde idarecileri eşliğinde tüm çalışmalarda görev alma iznine sahip olmuş oldu.

Belçika Kurdu adı ile bilinen Belçika Malinois cinsi iz takip köpeği ’Ares’in idareciliğini Murat Kurtalan, arama-kurtarma köpeklerinden pointer cinsi ’Maki’nin idareciliğini Ali Aydilek ve labrador cinsi ’Melo’nun idareciliğini ise Mustafa Kemal Büyükoğlu yürütüyor. Ares, Maki ve Melo’nun itfaiye ekibi ile aralarının çok iyi olduğunu dile getiren İtfaiye Dairesi Afet Arama ve Kurtarma Şube Müdürlüğü K-9 Birim Amiri Ali Aydilek, “Zaten biz bir bütünüz. İdareci ve personel bir bütün olduğu zaman başarı kaçınılmaz oluyor” dedi.

"Elazığ ve İzmir depreminde de görev aldılar"

İz takip köpeği ’Ares’ ve arama-kurtarma köpekleri ’Maki ve Melo’ ile yapmış oldukları çalışmalar hakkında bilgiler veren Aydilek, “Sorumluluk alanlarımızda devamlı kayıp şahıs olayları meydana geliyor. İz takip köpeğimiz Ares ile pek çok kayıp şahıs olayına müdahale ettik. Elazığ ve İzmir’de yaşanan deprem felaketinde de arama-kurtarma köpeklerimizi iyi bir biçimde kullandık. Bu can dostlarımız bizim başımızın tacı, olmazsa olmazımız. Zaten biz bir bütünüz. Köpeklerimiz ve idareci olarak bizler, beraber iyi şeyler başaracağız” ifadelerini kullandı.

Aydilek, bünyelerinde bulunan iz takip ve arama-kurtarma köpeklerinin sertifikalı olmasının büyükşehir belediyeleri arasında bir ilk olduğunu vurgulayarak, “Köpeklerimize ve idarecilerimize eğitim aldırdık. Bu kursu tamamlamamış olsalardı şu an için burda görev yapıyor olmazlardı. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye’de büyükşehirler arasında bir ilki başardık” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN