Kollar Nasıl İncelir? Kol İnceltici Egzersizler

Kollar nasıl incelir sorusu, özellikle kış ayından çıkıp bahar ve yaz aylarına girilmeye başlandığında pek çok kişinin sorduğu ve internette de araştırdığı sorulardan bir tanesidir.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kollar nasıl incelir sorusu, özellikle kış ayından çıkıp bahar ve yaz aylarına girilmeye başlandığında pek çok kişinin sorduğu ve internette de araştırdığı sorulardan bir tanesidir. Kollar, çok çabuk sarkabilen bir yapıya sahiptir. Kollarımız sürekli hareket halindedir, evet ama bu hareketler kolları zorlayacak hareketler olmadıkları için kolların incelmesinde de pek faydaları olmamaktadır. Bu sebeple kol sıkılaştırmak için başka yöntemler aranmaktadır. Kolları sıkılaştırmanın pek çok yöntemi mevcuttur. Fakat her şeyden önce en önemlisi ise sağlıklı beslenme ve spordur. Sağlıklı beslenmedikten sonra spor yapılsa da yapılmasa da hiçbir şey değişmeyecektir. Çünkü spor ve sağlıklı beslenme bir bütündür. Bu sebeple kol sıkılaştırma hareketleri yaparken yediklerimize de dikkat etmeliyiz. Rafine şeker ve fazla yağdan mutlaka uzak durmak gerekmektedir.

Kollar Nasıl İncelir, Kollar İçin Kardiyonun Önemi

Kol inceltmek için pek çok hareket vardır. Fakat bu hareketlerden önce, kollardaki fazla yağlardan kurtulmak gerekir. Herkes aynı kiloda olmak zorunda değildir. Kimi insanlar kilolu iken kimi insanlar ise zayıf olabilmektedir. Kilolu, zayıf ya da normal kiloda da olsa, insanların kolları sarkık olabilir. Bu durumu etkileyen pek çok etmen vardır. Genellikle kilolu olan insanların kollarında sarkmalar oluşabileceği gibi diğer yapıda olan insanlarda da bu sarkmanın gerçekleşebileceği de unutulmamalıdır. Bu sebeple, kollardaki yağları yakmak için oldukça etkili olan kardiyo egzersizini haftada en az 2 ya da 3 kez yapmak gerekir. Kardiyo egzersizleri, yalnızca kollar için değil, tüm vücut için son derece önemli olan egzersizlerdendir. Kalp ritminin yüksek olması ile hızlı yağ yakımı gerçekleştirebileceğiniz bu kardiyo egzersizi ile ayrıca fazla kilolarınızdan da kurtulmuş olursunuz. Haliyle bu fazla kilolar ile birlikte kollardaki sarkmalar da azalacaktır. Bu sebeple beslenmenize de oldukça dikkat ederek kardiyo egzersizlerini yapmayı ihmal etmeyin. Farklı egzersiz türlerini hayatınıza yerleştirseniz dahi, kardiyo egzersizini mutlaka haftada en az 2 ya da 3 kez yapmaya özen gösterin.

Kollar Nasıl İncelir, Pilates Egzersizleri

Kollar nasıl incelir sorusunun cevabı olarak insanlar genellikle pilatese yönelmektedir. Pilates, vücudu ve kasları güçlendiren ve aynı zamanda sıkılaşmasını sağlayan çok etkili egzersizler bütünüdür. Bu sebeple pilates ile kas sıkılaştırma yapılabilmektedir. Pilates egzersizleri, dayanıklılık esasına dayanır. Bu nedenden dolayı vücudun ve kolların dayanıklılığını artırarak kol kaslarında incelme gerçekleştirilebilir. Fakat tabii ki bu dayanıklılık ve sıkılaşmanın gerçekleşmesi için uzun bir süre gerekir. Bu nedenle sabırlı bir şekilde düzenli olarak kol kasları için pilates egzersizlerine devam etmek gerekir. Pilates egzersizlerini büyük bir gazla bir hafta boyunca çok yoğun bir şekilde yapıp daha sonra bir anda pes etmek, neredeyse herkesin yaptığı en büyük hatalardandır. Pilatesi uzun zamana yaymak gerekir. Kol kaslarının sıkılaşması zamanla olacaktır. Bu sebeple düzenli olarak egzersizlerinizi yapın ve sağlıklı beslenme ile bu egzersizleri destekleyin. Yaklaşık 28 günün sonunda kollarınızda büyük bir değişimi fark edeceksiniz. Yeter ki egzersizleri gün içerisinde birkaç dakika ile sınırlı olsa da sürdürülebilir hale getirin.

Ağırlık Antrenmanlarının Kollar Üzerindeki Etkisi

Kollar nasıl incelir sorusunun bir diğer cevabı ise ağırlık antrenmanlarıdır. Pek çok kişi, kol kaslarının güçlendirirken ağırlıklardan yararlanır. Bu gayet bilinen bir gerçektir. Ağırlık antrenmanları, kolların ihtiyacı olan zorlayıcı egzersizlerdendir. Kollar sakatlanmaya gitmeyecek kadar zorlanarak egzersiz yapılırsa kolların dayanıklılıkları artar ve aynı zamanda kollar incelmeye başlar. Eğer bu ağırlık antrenmanlarına çok daha yoğun bir şekilde devam ederseniz de daha sonra kollardaki kaslar iyice gelişir ve şişmeye başlarlar. Siz, kolları inceltecek kadar ağırlık antrenmanları yapabilirsiniz. Bunun için ilk başlarda çok yüksek ağırlıklı ekipmanlarla çalışmanız gereksiz olacaktır. Çünkü bu ekipmanlar ile egzersiz yapmanız neredeyse imkansız olacaktır. Bu nedenle ilk önce kendi seviyenizdeki ağırlıklar ile hafif egzersizler ile kollarınızı inceltmeye başlayabilirsiniz. Daha sonra hafta hafta ya da gösterdiğiniz gelişime göre ay ay bu ağırlıkların ağırlığını artırabilirsiniz. Bu sayede kollarınızda çok büyük farklar gözlemlersiniz. Her egzersizde olduğu gibi ağırlık antrenmanlarında da süreklilik ve pes etmemek son derece önemlidir. Sağlıklı beslenmeyi ve rafine şekerleri hayatınızdan çıkarmayı da ihmal etmemelisiniz.

Kollar İçin Birebir Spor: Yüzme

Yüzmek, kollar ve sırt kasları için son derece önemli bir spordur. Yüzmek oldukça zor fakat oldukça da sağlıklı bir spor olduğu için pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Yüzme ile hem sırt hem de kol kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Hatta yüzme egzersizini kol ve sırt için en etkili egzersiz olarak dahi belirleyebiliriz. Yüzerken genellikle kollarımızı çalıştırdığımız için ve suyun içinde olduğumuz için de suyun bize uyguladığı direnç ile birlikte kollar çok iyi bir şekilde çalışır, daha kısa sürede incelme gerçekleşir. Yüzme çok fazla kalori yaktıran bir spor türü olduğu için de sık sık yüzerseniz kilonuzun da azaldığını, böylelikle kollarınızdaki yağlardan da kurtulduğunuzu gözlemlersiniz. Bu sebeple yüzmeyi mutlaka hayatınıza katmanızı öneririz. Normal ya da ters şekilde yüzebilirsiniz. Fakat ters yüzmek, kol kaslarını çok daha iyi bir şekilde çalıştırmanızı sağlar.

Beslenmenizde Protein Ağırlıklı Besinlere Yer Verin

Tüm bu egzersiz ve sporları yapıp da beslenmenize dikkat etmezseniz istediğiniz sonucu elde edemezsiniz. Bu sebeple spor ve beslenmenin her daim bir bütün olduğu herkes tarafından belirtilmektedir. Beslenmenizde paketli ve zararlı gıdalara, bol yağlı yiyeceklere, kızartmalara, ekmek ve şeker gibi karbonhidrat kaynaklarına yer vermemeniz sizin için çok iyi bir karar olacaktır. Bu sayede vücudunuzdaki değişimi de kısa bir sürede gözlemleyebilirsiniz. Kollar nasıl incelir diye soran kişilere önerilen ilk şey beslenme düzenlerine ve rutin olarak tükettikleri yiyecekleri bir gözden geçirmeleri olmaktadır. Beslenmenizde daha çok protein kaynaklarına yer verirseniz, aldığınız bu proteinler ile birlikte daha hızlı bir şekilde kas yapmanız mümkün olacaktır. Bu sebeple bol bol yumurta, yoğurt, süt ve kefir gibi protein kaynaklarını tüketmelisiniz. Spor ve beslenmeyi dengeli bir şekilde uygularsanız kollarınız en kısa sürede incelecektir.

Şınav Kollar İçin Çok Önemlidir

Şınav, oldukça zor fakat bir o kadar da etkili egzersizlerden birisidir. Şınav çekerken kollar vücudun tüm ağırlığını taşımaktadır. Vücudu indirip kaldırarak bu ağırlığın kollara daha fazla etki etmesi sağlanır. Bu nedenden dolayı şınav çekerek sarkmış kolların incelmesi ve sıkılaşması oldukça mümkündür. Kolların sıkılaşması için şınav çekerken insanlar çok zorlanmaktadır. Bunun için sizin işinizi kolaylaştıran bir önerimiz var: Şınav çekerken ayaklarınızı yere paralel şekilde uzatarak şınav çekerseniz çok zorlanırsınız. Bu sebeple başlangıç için dizlerinizin üzerinde şınav çekmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır. Böylelikle hem kazalardan ve sakatlıklardan korunmuş olursunuz, hem de hala etkili olan şınav hareketini yaparak kollarınızı sıkılaştırmış olursunuz. Dizleriniz üzerinde şınav çekerek harekete birkaç gün alıştıktan sonra normal şınava geçebilirsiniz.

Kol inceltmek ve sıkılaştırmak için sizlere sunduğumuz bu tavsiyeleri azar azar hayatınıza katabilirsiniz. Biraz pilates, biraz ağırlık, biraz da kardiyo yaparak ve sağlıklı beslenerek hayalinizdeki kollara kavuşabilirsiniz.

Mehmet Sözen

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN