Kripto Para Yasasında Beklenen Düzenlemeler Neler? Hangi Maddeler Olacak? İşte Tüm Detaylar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada kripto para düzenlemesi geleceğini söylemişti. Yatırımcılar tedirginlikle Kripto Para torba yasasında nelerin olacağını merak ediyorlar. İşte sizler için derlediğimiz Kripto Para yasasında çıkabilecek sonuçlar haberimizde...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada kripto para düzenlemesi geleceğini söylemişti. Yatırımcılar tedirginlikle Kripto Para torba yasasında nelerin olacağını merak ediyorlar. İşte sizler için derlediğimiz Kripto Para yasasında çıkabilecek sonuçlar haberimizde...

Kripto Yasa tasarısının son haline göre olası yasa maddeleri şu şekilde olması düşünülmektedir:

 • 1- Kripto Para Platformları ve Hizmet Sağlayıcıları izin verme yetkisi SPK'ya verildi ve bu kuruluşların SPK'dan izin alma şartı getirildi. (Bir nevi lisanslama ancak bu izin devlet garantisi vermeyecek.)
 • 2-Hangi kripto paraların listeleneceği veya delist olacağı SPK belirleyecek. (Bu oldukça ilginç bir madde detayları bekleniyor...)
 • 3-Bankalar kripto para saklama hizmeti verecek. (Beklenen bir maddeydi. Olumlu olduğunu düşünüyoruz)
 • 4-İzinsiz faaliyette hapis ve para cezası. (Yurtiçindeki şirketler için makul bir düzenleme ancak yurtdışı şirketleri için oldukça sıkıntılı.)
 • 5-Yabancı Borsaların faaliyetleri için de izin alması gerektiği. (Oldukça geniş bir düzenleme dünyada var olan binlerce şirketin izin almaya çalışması nasıl olacak, nasıl denetim sağlanacak oldukça merak konusu)
 • 6-Kripto Para Hizmet Sağlayıcı YK ve Kurucuların şahsi sorumluluğu (Bankaların tabi olduğu düzenleme gibi) Türkiye'de kurulu banka ve e-para şirketleri için de benzer düzenlemeler mevcut.)
 • 7-Siber saldırı zararlarında YK'nın kusur esasına dayalı şahsi sorumluluğu olacak. (Ancak SPK veyahut Devlet garantisi olamayacak. Burada bunun yerine kripto varlık platformlarına SİGORTA yaptıma şartı getirilebilir)
 • 8-Kripto Para işlemlerinde teminat ve limit belirleme yetkisi. (Bunun detayları ikincil düzenlemede olabilir)
 • 9-Alınan Komisyon gelirine ek olarak yıllık geliden pay verme. (Verginin vergisinin vergisi alınacak)
 • 10-Sorumlulara özel soruşturma usulleri getirilecek.
 • 11- Reklam yönetmeliğine uyumluluk şartı gibi genel düzenlemeler. (Artık kimse kafasına göre reklam çıkaramayacak, buna aykırı davrananların reklamları toplatılacak ve hapis ve idari para cezası verilecek.)
 • 12- Türkiye'de yerleşik kişilerin kripto varlıklara ilişkin alım satım işlemlerini yalnızca SPK tarafından yapılacak düzenleme uyarınca yetkilendirilmiş kuruluşlar nezdinde yapmaları esas olacak. (İşte dananın kuyruğunun koptuğu yer! Peki o zaman Metamask ve diğer soğuk cüzdanlar ne olacak? Bu merkeziyetsiz sistemler nasıl izin alacak? Bu oldukça sıkıntılı bir düzenleme. Uygulanabilirliği olması pek mümkün görünmüyor. Gözden geçirilmesi bekleniyor.)
 • 13- Müşterilerin yetkilendirilmiş kuruluşlar nezdinde aldıkları ya da bulundurdukları kripto varlıklar ancak bu kuruluşlar arasında SPK'ca belirlenecek esaslar dahilinde transfer edilebilecek ve ku kripto varlıklar mevzuatta öngörülen cüzdanlar dışına çıkarılamayacak.
 • 14- Müşterilerin yurtdışında yerleşik kuruluşlarda gerçekleştirecekleri alım satım işlemleri ve bu işlemlere bağlı kripto varlık transferleri yalnızca yetkilendirilmiş kuruluşlar vasıtasıyla yapılabilinecek.
 • (Bu madde ile kapalı devre bir sistem amaçlanmıştır. ancak tam tersi de mümkün. Böylece yurtdışı merkezli borsalar ve yatırım araçlarına Türklere yasak olabilecektir. Tıpkı ICO ve IDO'ların Amerikan vatandaşlarına yasaklanması gibi. Bu durum birçok yatırım araçlarından mahrum kalınmasına sebebiyet verebilir. Denetimi nasıl yapılacağı merak konusu. Ayrıca bu madde hem Anayasa'nın 13. maddesi ve AİHS'nin 1. protokolünde yer alan Mülkiyet Hakkı'na aykırı bir düzenlemedir.)
 • 15- Eğer izinsiz reklam yapılırsa veyahut izinsiz olarak faaliyet yaparsa sitenin erişime kapatılması ve ilgili diğer yaptırımlar söz konusu olabilecek. ( Hapis ve idari para cezaları olacak)
 • 16-SPK tarafından yetkilendirilmemiş kuruluşlarda yapıldığına dair bilgi edinilmesi halinde, işlem yapanlara, Kurul tarafından yirmi bin Türk Lirasından az olmamak üzere işlem tutarı kadar idari para cezası uygulanacak. İşlem yapıldığına yönelik tespite ulaşılmamakla birlikte yetkilendirilmiş kuruluşlar dışında hesap açanlara da yirmi bin Türk Lirası idari para cezası uygulanacak.

NOT: BU YAZILAN MADDELER KRİPTO PARA TORBA YASASINDAN ÇIKABİLECEK SONUÇ TAHMİNİDİR. KESİNLİĞİ YOKTUR!!..

SPK tarafından İkincil düzenleme yürürlüğe girene kadar faaliyetlerine SPK'dan izin şartı aranmaksızın devam eder.

İkincil düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar yeni platform kurulamaz ve kurulmuş platformlar faaliyetlerine başlayamaz. Yani yasa tasarısından önce kurulmuş ve faaliyet başlamış olan kripto varlık platformları SPK'dan ikincil düzenlemeyi beklemeden faaliyetlerine devam edecek ancak bu yasadan sonra kurulacaklar beklemek zorunda kalacaktır.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN