Op. DR. Selami uzun: Dolgu Uygulamaları

Dudak Dolgusu Kimlere Uygulanmaz?

Hamilelere,
Aktif uçuk sorunu olanlara,
İltihabi deri sorunu olanlara,
Kullanılan malzemeye karşı aşırı duyarlılığı olan kişilerde uygulanmaz.

Dolgu Uygulamaları

Doğru amaçlarla yapılan estetik girişimler bireylerin psikolojilerini, özgüvenini, iş ve sosyal hayattaki etkileşim ve başarısını olumlu yönde etkilemektedir.

Hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu, güneş hasarı ve yaşla birlikte meydana gelen ince çizgileri, derin kırışıklıkları doldurmak ve yüzü yeniden şekillendirmek için uygulanan kozmetik bir işlemdir.

Yüzümüzün belli bölgelerinde, cilt altı yapılar arasında yağ yastıkları bulunmaktadır. Cildin daha dolgun ve gergin görünmesini sağlayıp yüz şekline katkıda bulunan bu yapılar yaş ilerledikçe hacim olarak azalır ve derin çizgiler, kırışıklıklar oluşur. Kaybolan bu hacmi yerine koymak, konulan maddenin su tutmasıyla cildin eski görünümüne kavuşması amacıyla dolgu uygulamaları yapılır. En sıklıkla kullanılan madde hyaluronik asittir. Bu madde bağ dokumuzun temel yapı taşıdır ve normalde de vücudumuzda bolca bulunur. Hyalüronik asit haricinde hidroksiapatit ve peptit içeren dolgular da uygulanmaktadır. Kullanılan hyaluronik asit insan veya hayvan vücudundan elde edilmez, laboratuvar ortamında elde edilir. Uygulama bölgeye göre 10-30 dk arasında değişir. Lokal anestetik kremler ya da uygulama

bölgesinin duyusunu alan sinire geçici blok yapılarak ağrısız bir işlem amaçlanır. Dolguların içinde çoğunlukla lokal anestezi bulunduğu için bazı durumlarda ayrıca anestetik madde uygulaması gerekmeyebilir. İşlem sonrası birkaç gün süren şişlik-morluk oluşabilir.

Hyaluronik asitli deri dolgularının sıklıkla uygulandığı alanlar:

Dudak dolgusu:

Dudaklar yaş ile hacmini ve şeklini kaybeder. Bazı kişilerde ise yapısal olarak dudak hacmi küçük olabilir. Dudağa hacim vererek dolgunlaştırmanın yanında dudak şeklinde var olan asimetri, dolgu uygulamalarıyla düzeltilebilmektedir.

Göz altı ışık dolgusu:

Göz altında ve burun göz altı arasındaki göz yaşı bölgesinde yapısal olarak ar olan morluk, çöküklük ile yaşla birlikte hacim kaybı sonrası oluşan çöküklük bireyi olduğundan daha yorgun ve yaşlı gösterir. Göz altı ışık dolgusu olarak isimlendirilen, bu bölgeye dolgu uygulayarak morluk ya da çöküklüğün giderilerek daha parlak görünüm kazandırılması işlemi ile yorgun görüntünüzden kurtulabilir, daha genç bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Yanak ve elmacık kemiği (malar bölge - zigoma )dolgunlaştırma:

Yaş ile beraber yüzdeki yağ ve kemik yapılarda oluşan değişimleri dolgu uygulamaları ile düzeltmek mümkündür.

Burun ve ağız çevresindeki oluklar: Burnun iki yanından başlayarak dudak kenarlarına doğru inen çizgi ve oluklar yağ dokusunun yer değiştirmesi nedeniyle ortaya çıkar. Yüze yorgun ve yaşlı bir ifade veren bu çizgileri yumuşatmanın en etkili yolu hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarıdır.

Botoks ile giderilemeyen kırışıklıklarda dolgu :

Alın ve kaş arasındaki kırışıklıklar, kaz ayağı çizgilenmeleri, burun ve ağız kenarındaki kırışıklıklar, dudak üstü ve yanaktaki çizgilenmeler derinse ; botoks uygulaması ile yeterli etki sağlanamadıysa, dolgu uygulamaları ile

bu alanları destekleyip kırışıklıkları ve çizgilenmeleri gidermek mümkündür

Deriye nem kazandırmak için dolgu “Saten Dolgu” :

Belirli bir bölgeye hacim kazandırmaktan ziyade ince kırışıklıkları gidermek, deriyi gerginleştirmek, cilde nem kazandırmak amacıyla mezoterapi ürünleri ile kombine edilmiş dolgu maddeleri uygulanabilir. Cilde kaybettiği elastikiyeti yeniden kazandırmak, akne izlerini, güneşin cilde verdiği hasarları azaltmayı amaçlayan bu yöntem cilt kalitesini arttırarak uzun süreli etkiye sahip bir çözüm sunar

Dolgu uygulaması nasıl yapılır?

Öncelikle uygulama bölgesine lokal anestetik krem sürülür, 20 - 30 dk beklenir. İğne ile giriş yapacağımız bölge uygun şekilde dezenfekte edilir. İnce iğne uçlu bir enjektör yardımı ile ya da kanal ile hyalüronik asit maddesi istenilen bölgeye enjekte edilir. Kanül ile uygulanacaksa giriş yeri özel bir iğne ile önce bir noktadan açılır ve kanal burdan ilerletilerek uygulanır. Uygulama süresi yaklaşık 15-20 dakika olup; dolgu maddesi hemen etkisini göstermektedir.

Dolgu uygulaması sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Aynı gün içinde normal yaşantıya devam edilebilir. İki gün boyunca aşırı sıcak içeceklerden sakınılmalıdır. Ayrıca iki gün aşırı sıcak suyla banyo yapılmamalı, sauna ya da hamama girilmeli, dolgu yapılan bölgeye masaj yapılmamalıdır. Aynı şekilde iki gün boyunca aşırı soğuktan da kaçınılmalıdır. Dudak dolgusu yaptıran hastalar aynı gün dudaktan öpüşmemelidir. Makyaj yapılmasında sakınca yoktur. Morlugu engellemek icin islemden sonraki birkac saat suresince 10’ar dakikalik araliklarla buz uygulamasi onerilir.

Yan etki var mıdır, nelerdir?

Vücudumuzda, bağ dokunun yapı taşı olarak bolca bulunan hyaluronik asit, allerjen bir madde değildir. Ancak her maddenin, ilacın faklı kişilerde farklı reaksiyonlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Geçici olarak morluk ya da şişlik oluşabilir. 2-3 gün içinde iyileşir. Dolgu uygulamasının

yanlışlıkla damar içine yapılması gibi durumlar uygun bölgede iğne ya da kanülün uygun şekilde seçilmesi, uygun teknik kullanılması ile önlenebilir.

Dolgu uygulaması nedir?

Kalıcılığı 4-6 ay olan hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri, etkili ve sonucunu hemen görebileceğiniz bir anti-aging tedavidir. Sadece 10-15 dakika süren işlem öncesinde uygulama yapılacak bölgeye anestezik krem sürülür. İyileşme süreci yoktur, hemen sonrasında sosyal yaşamınıza geri dönebilirsiniz.

Peki, bu işlemde kullanılan hyalüronik asidin özelliği nedir?

Hyalüronik asit, en çok kullanılan dolgu maddesidir. Bu maddenin en önemli özelliği doğal olarak vücutta bulunması, bu yüzden de uygulama yapılan kişide alerjik bir reaksiyona neden olma riskinin olmamasıdır. Eğer sonuçtan memnun kalınmazsa hyalurinaz denen bir madde ile anında eritilebilir.

Dolgu Nerelerde Kullanılır?

Nazolabial çizgiler (burun kenarlarından dudak kenarlarına doğru uzanan çizgiler)
Dudak kenarlarından aşağıya inen çizgiler
Dudak üstündeki ince çizgiler

Derin sivilce ve yara izleri
Dudak dolgunlaştırma
Gözaltlarındaki çöküklüğü doldurmak
Daha net bir çene hattı yaratmak
Elmacık kemiği ve yanak belirginleştirme
Yüze yaşla beraber kaybolan hacmi geri kazandırmak yüzde lift etkisi yaratm

Yanaklar, şakaklar ve alt çene: Yaşla birlikte bu bölgelerdeki yağ dokusu azalmaya, yüzde bir hacim kaybı oluşmaya başlar ki bu süreç de sarkma, cildin incelmesi gibi belirtilerle kendini gösterir. Hyalüronik asit bazlı dolgular, alt çeneyi belirginleştirmek, yanak ve şakaklara yeniden hacim vermek, yüze genç bir ifade kazandırmakta son derece başarılıdır.

Gözaltı torbaları: Gözaltı torbaları, alt göz kapağı hizasından başlar ve yanaklara doğru genişler. Torbalanmanın yarattığı şişkinliği kamufle etmenin en etkin yolu yanak üstlerine yapılacak hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarıdır. Bu dokunuş, yanaklardan gözaltlarına doğru düz bir satıh yaratarak, yüze dinlemiş, taze bir görünüm verir.

Daha dengeli bir çene: Yaş ilerledikçe çene de küçülür, adeta geri çekilir. Bazı kişilerde ise çene yapısal olarak küçük ve geridedir. Her iki durumda da dolgu maddeleri ile çene hattı daha güçlü, daha belirgin bir hale getirilebilir. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri sert görünümlü çene hattını yumuşatmak, daha orantılı bir çene yaratmakta da son derece başarılıdır.

Daha kalkık kaşlar: Sarkık gözkapakları ya da düşük kaşlar sizi olduğunuzdan daha yaşlı ve yorgun gösterir. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile kaşları yukarı doğru kaldırmak, bakışlara daha dinamik, genç bir ifade vermek mümkün. Kaş bölgesine yapılan dolgu enjeksiyonları sadece dakikalar içinde yüzünüzden yılların izlerini silebilir.

Dolgu uygulamaları ile aklınıza gelen sorular ve cevapları...

Dolgu uygulaması ne kadar sürer?

Uygulama 15-30 dakika arası sürebilir. Uygulamadan hemen sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Uygulama yapılan bölgede hafif bir şişlik ve kızarıklık oluşabilir. Bir-iki günde tamamen geçerler. Uygulama sonrasında herhangi bir yan etki söz konusu mu? Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin en önemli özelliği alerjik bir reaksiyona neden olmamalarıdır. Bunun nedeni, bu maddenin vücutta zaten doğal olarak bulunmasıdır.

Sonuçların etkisi ne kadar sürer?

Geçici dolguların etkisi uygulamasının 6 ay ile 18 ay arasında değişmektedir. Bu süre seçilen dolgunun içeriğine, yoğunluğuna ve nereye enjekte edildiğine göre değişir.


Dolgu ile botoks birlikte uygulanabilir mi?

Evet, özellikle iki kaş arasında derin çizgilerde dolgu enjeksiyonlarının botoks ile kombine edilmesi hem dolgunun kalıcılığını artırır hem de çok daha başarılı sonuçlar yaratır. Dolgu uygulamasının fiyatı nedir?

Fiyat, uygulanacak bölgeye ve enjekte edilecek doza göre değişir.

[email protected]

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Selami Uzun - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mersin Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mersin Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Mersin Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mersin Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Mersin Oyunu Kime Kullanacak?
Tüm anketler