Mersin Büyükşehir Belediyesi, mesleki eğitim merkezi açıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesince yurttaşların mesleki becerilerini geliştirebilmeleri için projelendirilen, mesleki eğitim merkezi 'MERCEK'in yapım aşamasında bitiş aşamasına gelindiği bildirildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin Büyükşehir Belediyesi, mesleki eğitim merkezi açıyor
Mersin Büyükşehir Belediyesince yurttaşların mesleki becerilerini geliştirebilmeleri için projelendirilen, mesleki eğitim merkezi ’MERCEK’in yapım aşamasında bitiş aşamasına gelindiği bildirildi.
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Mersin Büyükşehir Belediyesince yurttaşların mesleki becerilerini geliştirebilmeleri için projelendirilen, mesleki eğitim merkezi ’MERCEK’in yapım aşamasında bitiş aşamasına gelindiği bildirildi.


Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde hizmete başlayacak olan MERCEK’te verilecek eğitimlerle, yurttaşların meslek öğrenebilmeleri sağlanırken, pek çok sektörün de kalifiye eleman ihtiyacı karşılanmış olacak. Yapım çalışmaları Fen İşleri Dairesi tarafından sürdürülen MERCEK’in en kısa sürece hizmete sunulması planlanıyor.

4 kattan oluşan donanımlı bir merkez olacak

560 metrekarelik alana sahip ve 4 kattan oluşan mesleki eğitim merkezinin iç kurulumunda konferans salonu, bilişim atölyesi, öğretmenler odası, arşiv, depo, idari oda, mutfak, güvenlik odası ve her katta 2’şer derslik ile çok amaçlı atölye bulunuyor.

Eğitimler her yaştan vatandaşa hitap edecek

Merkezde bulunacak Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Sistemleri Atölyesinde klimayla doğal gaz bakım, onarım ve montaj eğitimleri verilecek. Dikiş Atölyesinde ise endüstri tipi dikiş makinesi, overlok makineleri, endüstri tipi ütü kullanımı ve CNC CAD ile ileri seviye kaplama eğitimleri verilecek. Kapsamı bir hayli geniş olan merkezde bu eğitimlerin beraberinde ’muhasebe ve finans, pazarlama ve perakende, bilişim sistemleri, yabancı dil, bahçecilik, iletişim yöntemleri, aşçılık, aşçı yardımcılığı, yaşlı ve hasta bakımı, çocuk gelişimi, özel eğitim elemanı yetiştirme, kat hizmetleri (housekeeping) personeli yetiştirme, servis elemanı yetiştirme ve ön büro elemanı yetiştirme’ kurslarıyla eğitimlerinin verilmesi planlanıyor.

“Hem endüstricilerimize hem yurttaşlarımıza bir köprü olmayı hedefliyoruz”

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü Cem Karakuş, kalifiye eleman sıkıntısını gidermek ve mesleği olmayan yurttaşları meslek sahibi yapmak amacı ile MERCEK’i açmak istediklerini belirterek, “Hem halkımızın kendilerini geliştirmeleri hem de endüstricilerimizin ara kalifiye eleman bulma sıkıntısına çözüm bulmak için Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte protokol imzaladık. Bu amaçla hem endüstricilerimize hem yurttaşlarımıza bir köprü olmayı hedefliyoruz” dedi.

MERCEK’te pek çok alanda verilecek eğitimler hakkında da bilgi veren Karakuş, “Dikiş atölyemiz, 7’den 70’e halkımızın kullanabileceği teknoloji sınıflarımız, aşçılık kurslarımız ve buna benzeyen hem endüstricimizin hem de vatandaşımızın gereksinimleri doğrultusunda kurslarımız açılacaktır. İnşaatımız bitmek üzere. En yakın zamanda bunları sonuçlandırıp, halkımıza hizmet etmek istiyoruz" ifadelerini kullandı,

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN