Mersin'de 2021-2022 adli yıl açılışı dolayısıyla tören düzenlendi

Mersin'de, 2021-2022 adlı yıl açılışı dolayısı ile tören düzenlendi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin'de 2021-2022 adli yıl açılışı dolayısıyla tören düzenlendi
Mersin’de, 2021-2022 adlı yıl açılışı dolayısı ile tören düzenlendi.
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Mersin’de, 2021-2022 adlı yıl açılışı dolayısı ile tören düzenlendi.

Mersin Barosunca Cumhuriyet Alanında düzenlenen törene, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Baro Başkanı Gazi Özdemir ile avukatlar katıldı. Atatürk Anıtına çelenk sunumunun ardından konuşan Baro Başkan Gazi Özdemir, hukuk devletinin ve demokrasinin olmazsa olmazının, bağımsız ve tarafsız yargı olduğunu belirtti.

Konuşmasında, avukatlık mesleğindeki problemlere değinen Özdemir, "Hukuk fakültesi enflasyonu dolayısı ile gittikçe kalitesi düşen hukuk eğitimi, noterlere devredilen yargısal işler ve uzlaştırma, avukatlık mesleğinin faaliyet alanının daraltılması gibi problemler, avukatlık mesleğini maddi olarak geriye götürmektedir. Ayrıca avukatlara yönelik fiili ve sözlü saldırılar geçen her gün artmakta, pek çok meslektaşımız yalnızca avukatlık görevlerini yerine getirmeleri sebebiyle saldırıya maruz kalmaktadır. Mesleğimize yönelen bütün bu saldırıların son bulması için gerekli yasal düzenlemelerin bir an evvel yapılması elzemdir" dedi.

Açıklamasında, yargı bağımsızlığının önemini vurgu yapan Özdemir, şöyle devam etti; "İnsan hak ve özgürlüklerinin garanti altına alındığı bir hukuk sistemimizin var olması için yargının bağımsızlığı olmazsa olmazımızdır. Adaletin tecelli ettiği hukuk sistemini inşa etmeliyiz. Böylelikle, toplumda hukuka olan saygı ve güveni tesis ederek, ülkemizin geleceğini, mesleğimizin itibarını güvence altına alabiliriz. Geçmişi insan sevgisi ve hoşgörüye dayalı bir toplumumuzun kişileri olarak, ayrışmak yerine birbirimizi tamamlayarak herkezin geleceğe güvenle bakmasını sağlamalıyız. Birbirimizi çok daha iyi dinlememiz, daha çok bir araya gelmemiz, hoşgörü ve uzlaşma kültürünü geliştirmemiz gerekiyor."

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN