Mersin'de öykü etkinliğine katılanların ödülleri törenle verildi

Mersin'in merkez ilçe Yenişehir Belediyesince, Yenişehir Kent Konseyi işbirliği ile düzenlemiş olduğu 'Osman Şahin Öykü Etkinliği' ödül töreniyle sona erdi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin'de öykü etkinliğine katılanların ödülleri törenle verildi
Mersin’in merkez ilçe Yenişehir Belediyesince, Yenişehir Kent Konseyi işbirliği ile düzenlemiş olduğu ’Osman Şahin Öykü Etkinliği’ ödül töreniyle sona erdi.
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Mersin’in merkez ilçe Yenişehir Belediyesince, Yenişehir Kent Konseyi işbirliği ile düzenlemiş olduğu ’Osman Şahin Öykü Etkinliği’ ödül töreniyle sona erdi.

’Hayat eve sığar, hayaller eve sığmaz’ sloganıyla düzenlenen ’Osman Şahin Öykü Etkinliği’ kapsamında liseli gençler öyküler yazdı, o öyküler bir kitapta toplandı. Etkinliğin ödül töreni Atatürk Kültür Merkezinde yapıldı. Osman Şahin’in de katılmış olduğu ödül töreni, yazarın yaşamını, Türk edebiyatındaki ve Türk sinemasındaki yerini anlatan belgesel gösterimiyle başladı. Etkinliğin koordinatörlüğünü üstlenen Yenişehir Kent Konseyi bileşenlerinden Hüsniye Çelik, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’e ve Yenişehir Kent Konseyi Başkanı Dilek Çakır’a desteklerinden dolayı teşekkür etti. Özyiğit, etkinliğin alışılmış hale getirilmesi için üzerlerine düşeni yapacaklarını belirtti. Başkan Özyiğit, Yenişehir’de Osman Şahin adına müze ve kütüphane kurmak istediklerini de söyledi.

Pandemi sürecinin herkezin hayatına bir biçimde dokunduğunu, herkezin hayatını değiştirdiğini dile getiren Çelik, bu süreçten özellikle gençlerin daha fazla etkilendiğini anlattı. Gençleri bir amaç etrafında buluşturmak için Osman Şahin Öykü Günleri etkinliğini düzenlediklerini belirten Çelik,“Toplumun en önemli paydası olan gençlerimize rehberlik etmek istedik. İlkokuldan beri devamlı yarışma içerisinde olan çocuklarımızı yarıştırmayalım dedik ve adına yarışma değil öykü etkinliği dedik. Öykü etkinliğini Osman Şahin’e ithaf ederek edebiyatımıza yapmış olduğu katkılardan dolayı teşekkür etmek istedik” dedi.

“Yazarlık bizim ülkemizde zor sanattır”

Doğma büyüme Mersinli olan, 1960’lı yılların sonlarında yazdığı öykü ve senaryolar ile hem Türk edebiyatında hem de Türk sinemasında derin izler bırakan Osman Şahin de konuşmasına, Türkiye’de toplumsal realist yazarların yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerek başladı. “Yazarlık bizim ülkemizde zor sanattır” diyen Osman Şahin, Nazım Hikmet’ten Sabahattin Ali’ye, Orhan Kemal’den Yaşar Kemal’e, Rıfat Ilgaz’dan Ahmet Arif’e kadar bir çok yazarın zorlu bir yaşam sürdüğünü anlattı. Şahin, kendinin de 12 Eylül döneminde bir roman eleştirisi yüzünden 18 ay hapiste yattığını hatırlattı.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN