Mersin'deki 7 meslek lisesinde 'Nükleer Enerjiye Giriş' dersi başlıyor

2022 eğitim-öğretim yılı itibariyle 7 meslek lisesinin müfredatına 'Nükleer Enerjiye Giriş' dersi ilave edilecek. Çalışma kapsamında, Rusya'da bulunan Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesinde (MEPhI) Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) işletme personeline yönelik eğitim programını tamamlayan Akkuyu Nükleer A.Ş. Uzmanları, Mersin'deki meslek liselerinde görev yapan öğretmenlere eğitim verdi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin'deki 7 meslek lisesinde 'Nükleer Enerjiye Giriş' dersi başlıyor
2022 eğitim-öğretim yılı itibariyle 7 meslek lisesinin müfredatına ‘Nükleer Enerjiye Giriş’ dersi ilave edilecek. Çalışma kapsamında, Rusya’da bulunan Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesinde (MEPhI) Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) işletme personeline yönelik eğitim programını tamamlayan Akkuyu Nükleer A.Ş. Uzmanları, Mersin’deki meslek liselerinde görev yapan öğretmenlere eğitim verdi.
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

2022 eğitim-öğretim yılı itibariyle 7 meslek lisesinin müfredatına ‘Nükleer Enerjiye Giriş’ dersi ilave edilecek. Çalışma kapsamında, Rusya’da bulunan Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesinde (MEPhI) Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) işletme personeline yönelik eğitim programını tamamlayan Akkuyu Nükleer A.Ş. Uzmanları, Mersin’deki meslek liselerinde görev yapan öğretmenlere eğitim verdi.

Eğitim kapsamında, öğretmenler 1 hafta boyunca inşası devam etmekte olan Akkuyu NGS’nin eğitim merkezinde düzenlenen derslere ve konferanslare katıldı. Eğitimler, NRNU MEPhI Üniversitesinde “Nükleer Santraller: Tasarım, İşletme ve Mühendislik” bölümünden mezun olan Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin kalifiye uzmanları tarafından verildi. Bu çalışma doğrultusunda, 2021-2022 eğitim-öğretim yılı itibariyle Mersin’de bulunan 7 meslek lisesinin müfredatına ‘Nükleer Enerjiye Giriş’ dersi ilave edilecek.

Eğitimler, 2020 Haziran ayında Milli Eğitim Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Akkuyu Nükleer A.Ş. Ve Akkuyu NGS projesinin ana yüklenicisi olan TITAN2 IC İÇTAŞ İnşaat Anonim Şirketi ortak girişimi arasında imzalanan mesleki eğitim alanında işbirliği sözleşmesi çerçevesinde gerçekleştirildi.

Akkuyu Nükleer A.Ş., protokol kapsamında, "Nükleer Enerjiye Giriş" dersi için eğitim materyalleri geliştirme ve yayınlamanın beraberinde Akkuyu NGS projesinin inşaat ve montaj işleri aşamasında işgücüne yönelik gereksinimlerin analiz edilmesi için tarafların ortak çalışmasına katılma yükümlülüğünü üstlendi.

Verilen eğitimde, Akkuyu Nükleer A.Ş. Elektrik Ünitesi Uzmanı Ahmet Yasin Öner, “Nükleer Enerji ve Modern Dünyadaki Rolü”; Radyasyon Güvenliği Uzmanı Deniz Leblebici “Atom, Radyasyon ve Radyoaktivite” konulu sunumlar yaparken, Onarım Hazırlık ve Uygulama Birimi Uzmanı Okan Koç, radyoaktif izotopların uygulama alanları; Türbin Atölyesi Uzmanı Ahmet Avcı, nükleer yakıt döngüsü; Onarım Yönetimi Uzmanı Atahan Kise?Ik ise nükleer santrallerin çalışma prensipleri ve nükleer güvenlik konusunda bilgi verdi.

“Müfredata ‘Nükleer Enerjiye Giriş’ ve Rusça dersleri ilave edilecek”

Mersin’in merkez Toroslar ilçesinde yer alan Atatürk Anadolu Meslek Lisesi Müdürü Nurettin Ambaroğlu, eğitim programı kapsamında yapılan çalışmalar hakkında şunları dile getirdi:

“Bu seneden itibaren hem bizim okulumuzun hem de diğer 6 teknik okulun 11’nci sınıflarının müfredatına ‘Nükleer Enerjiye Giriş’ dersi için haftada 2 akademik saat ve Rusça dili eğitimi için 4 saat ilave edilecek. Öğrencilerimize modern teknolojileri uygulayarak insanların atom enerjisini nasıl kullandıklarını anlatacağız. İlerleyen zamanda, NGS şantiyesinde öğrenciler için uygulamalı dersler vermeyi planlamaktayız. Yakın gelecekte bu kursa çeşitli eğitim kurumlarından ve uzmanlık alanlarından yaklaşık 700 öğrencinin katılmasını bekliyoruz. Temsil ettiğim lisede geleceğin mimarları, beton işçileri ve kalıp ustalarına dersler verilecek. İlerleyen zamanda derslerin 12, 9 ve 10’uncu sınıf öğrencilerini de kapsayacak şekilde genişletilmesini planlamaktayız. Uzun vadede amacımız, meslek liselerinde, nükleer sanayinin gereksinimlerine yönelik uzmanlar yetiştirmek. Öğretmenlerimiz de bu konu ile yakından ilgileniyor, özellikle eğitim sırasında gerekli tüm bilgileri kalifiye uzmanlardan alma fırsatı buluyorlar.”

“Edindiğimiz bilgileri öğrencilerimize aktarmaya hazırız”

Aynı lisede fizik öğretmeni olarak görev alan Latif Uzun da “Gelecekte öğrencilerimize atom enerjisini anlatmak durumunda olacağız. Bu sebeple bu eğitim biz öğretmenler için çok etkili ve inanılmaz yararlı oldu. NGS’nin çalışma ilkelerini çok daha iyi anlamamıza yardımcı olması bakımından, Akkuyu NGS sahasını ziyaret etmek ve tesisin nasıl inşa edildiğini kendi gözlerimizle görmeyi elbette isteriz. Nükleer endüstrinin gerçek profesyonelleri Akkuyu Nükleer A.Ş. Uzmanlarının detaylı sunumları bizlere ilham verdi ve edindiğimiz bilgileri öğrencilerimize aktarmaya hazırız” dedi.

“Rusya’da almış olduğumuz eğitimlerde edindiğimiz bilgileri öğretmenlere aktarma şansını esir aldık”

Akkuyu Nükleer A.Ş. Elektrik Atölyesi Uzmanı Ahmet Yasin Öner ise yapmış olduğu açıklamada, “Bu, edindiğimiz bilgileri Türk gençliğine aktarmamız için çok büyük bir fırsat. Bu vesile ile Enerji Bakanlığına ve şirketimize, bizlere duydukları güvenden dolayı teşekkür ediyorum. Lise öğretmenlerimize, eğitim kursunun modüllerini mümkün olduğu ölçüde anlatmaya ve sordukları tüm soruları yanıtlamaya çalıştık. Rusya’da almış olduğumuz eğitimlerde edindiğimiz bilgileri öğretmenlere aktarma şansını esir aldık. Bu, bizler için inanılmaz derecede kıymetli bir tecrübe oldu. Umarım bu konferanslar sayesinde öğretmenler de dersin içeriğine çok daha iyi hakim olmuşlardır ve Akkuyu NGS hakkında ayrıntılı bilgi almışlardır” diye konuştu.

Akkuyu Nükleer A.Ş. Radyasyon Güvenliği Uzmanı Deniz Leblebici de “Böyle bir projede yer aldığım, genç neslin nükleer enerji hakkında daha fazla bilgi edinmesine katkı sağladığım ve gelecekte nükleer santralde istihdam fırsatına sahip olmalarına yardımcı olduğum için çok mutluyum. Konuyu anlaşılır bir şekilde sunmaya çalışırken, öğrenciler arasında bence en sık ortaya çıkacak olan sorulara da kapsamlı şekilde cevap vermeye gayret ettik” ifadelerini kullandı.

‘Nükleer Enerjiye Giriş’ dersine yönelik bir ders kitabı hazırlandı

İnşası devam etmekte olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali için kaliteli personel yetiştirilmesi amacı ile Milli Eğitim Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Akkuyu Nükleer A.Ş. Ve Akkuyu NGS projesinin ana yüklenicisi olan TITAN2 IC İÇTAŞ İnşaat Anonim Şirketi ortak girişimi arasında mesleki eğitim alanında işbirliği sözleşmesi imzalandı.
Söz konusu protokol çerçevesinde, Akkuyu Nükleer A.Ş. Uzmanları, Milli Eğitim Bakanlığının ve Türkiye Cumhuriyeti üniversitelerinin uzmanlaşmış bölümlerinin öğretmenlerinin desteği ile ‘Nükleer Enerjiye Giriş’ dersine yönelik bir ders kitabı hazırlandı. Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından onaylanan akademik ders, 2021-2022 eğitim öğretim senesinden itibaren Mersin ilinde bulunan 7 meslek lisesinin müfredatına dahil edildi. Öğrencilere gerekli tüm materyallerin sağlanacağı program kapsamında, verimliliği artırmak için Akkuyu NGS şantiyesine teknik geziler yapılması, inşaatı devam etmekte olan NGS’deki eğitim merkezinde ek dersler yapılması ve Mersin’deki Akkuyu NGS Halkla İlişkiler Merkezine turlar düzenlenmesi de planlanıyor.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN