Mersin Oto Galericiler Sitesi Başkanı Murat Koçaçoğlu: İkinci El Araç Piyasası Düşüşe Geçti!

Mersin Oto Galericiler Sitesi Başkanı Murat Koçaçoğlu, ikinci el araç sektörünün düşüşe geçmesiyle piyasaların hareketlendiğini belirtti. Koçaçoğlu, dolandırıcılara karşı yurttaşları uyararak araçlarını yetkili bayilerden almasını istedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Mersin Oto Galericiler Sitesi Başkanı Murat Koçaçoğlu, ikinci el araç sektörünün düşüşe geçmesiyle piyasaların hareketlendiğini belirtti. Koçaçoğlu, dolandırıcılara karşı yurttaşları uyararak araçlarını yetkili bayilerden almasını istedi.

Salgın döneminde geçen sene yurttaşların toplu taşımadan kaçınmak için otomobil almaya yönelmesi ve haziran ayında kamu bankalarının uygun faizle başlatmış olduğu kredi kampanyasıyla beraber ikinci el sektöründe ciddi bir talep ve fiyat artışı yaşandı. Ancak yeni yılla beraber ikinci elde fiyatlar düştü. Kurlardaki düşüşle beraber bazı araçlarda yüzde 20-25’e ulaşan fiyat değişimleri yaşandı. İkinci elde piyasa hareketlenirken, oto galericilerden dolandırıcılıkla ilgili uyarı geldi. Mersin Oto Galericiler Sitesi Başkanı Murat Koçaçoğlu, yurttaşların araçlarını yetkili bayilerden almasını istedi.

‘NORMALLEŞME İLE PİYASALAR HAREKETLENECEK’

İkinci el araçların fiyatlarının normale döndüğünü belirten Koçaçoğlu, "Fiyatlardaki artışın ardından düşüş yaşanması normal. Fiyatlar normal seyrine geldi. Araç alım satımı yapılabilir şu anda. Otomotiv piyasasının tümünde düşüş söz konusu. Koronavirüs salgını sebebiyle toplu taşıma araçlarını kullanmak istemeyen yurttaşlar, araç alım satımını canlandıracak. Normalleşme ile birlikte piyasa daha da hareketlenecek” dedi.

‘İKİNCİ EL OTOMOBİL, YATIRIM ARACI HALİNE GELDİ’

İkinci el otomobil piyasasının şu anda bir yatırım aracı haline geldiğini dile getiren Koçaçoğlu, "İnsanlar döviz gibi araba alıp ellerinde bulunduruyorlar. Dövizde yaşanan artış ve düşüşler gibi ikinci el otomobillerin de fiyatların değişkenlik göstermesi normal. Bu da araçların fiyatlarının artmasında bir etken” ifadelerini kullandı.

‘ARACI YETKİ BELGESİ OLAN YERLERDEN ALIN’

Vatandaşları dolandırıcılığa karşı uyaran Koçaçoğlu, şunları söyledi:

"Vatandaşlar web üzerinden araç alımı yaparken, yetki belgesine dikkat etsin. Bu belgeye sahip olanlar devletin denetiminden geçmiş işletmelerdir. İnternet üstünden alım gerçekleştirilirken dolandırıcılık yapılıyor. Alıcı olan kişilerin tercihleri, bu durumu belirleyecek. Piyasa fiyatının altında araç buldum diye sevinenler dolandırılmaya müsait. Öncelikle yetki belgesi olup olmadığı kontrol edilmeli. Kaç senedir sektörde oldukları, iş yerlerinin kaldırım üstünde mi yoksa oto galerici sitesinde mi bakılmalı. İkinci el araç alacaklar evvela TSE belgeli firmadan ekspertiz yaptırsınlar. Artık araç alım satımında garanti verilmekte. Bu da alıcıyı koruyor.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN