Mersin Şehir Hastanesi Pandemi yükü artarken hizmet devam etti

MERSİN (İHA) – Türkiye'nin ilk şehir hastanesi olan Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi il genelinde önemli ölçüde pandemi yükünü üzerine alırken, Covid olmayan hastalara hizmeti de hiç bırakmadı. Pandemi sürecinde yatak kapasitesi bin 300'den bin 377'ye, yoğun bakım yatak sayısı 204'ten 283'e çıkarılan hastanede özellikle inme, kalp ve onkoloji hastalarına hizmet hiç kesintiye uğramadı. Açılışından bu yana geçen 4,5 senede 2 milyonun üstünde vatandaşa yatarak tedavi hizmeti verilen hastanede, 480 binin üstünde de ameliyat gerçekleştirildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin Şehir Hastanesi Pandemi yükü artarken hizmet devam etti
MERSİN (İHA) – Türkiye’nin ilk şehir hastanesi olan Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi il genelinde önemli ölçüde pandemi yükünü üzerine alırken, Covid olmayan hastalara hizmeti de hiç bırakmadı. Pandemi sürecinde yatak kapasitesi bin 300’den bin 377’ye, yoğun bakım yatak sayısı 204’ten 283’e çıkarılan hastanede özellikle inme, kalp ve onkoloji hastalarına hizmet hiç kesintiye uğramadı. Açılışından bu yana geçen 4,5 senede 2 milyonun üstünde vatandaşa yatarak tedavi hizmeti verilen hastanede, 480 binin üstünde de ameliyat gerçekleştirildi.
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

MERSİN (İHA) – Türkiye’nin ilk şehir hastanesi olan Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi il genelinde önemli ölçüde pandemi yükünü üzerine alırken, Covid olmayan hastalara hizmeti de hiç bırakmadı. Pandemi sürecinde yatak kapasitesi bin 300’den bin 377’ye, yoğun bakım yatak sayısı 204’ten 283’e çıkarılan hastanede özellikle inme, kalp ve onkoloji hastalarına hizmet hiç kesintiye uğramadı. Açılışından bu yana geçen 4,5 senede 2 milyonun üstünde vatandaşa yatarak tedavi hizmeti verilen hastanede, 480 binin üstünde de ameliyat gerçekleştirildi.

3 Şubat 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yapmış olduğu Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 374 bin 813 metrekarelik alanda 3 blok ve bin 377 yatak kapasitesi ile yalnızca Mersin değil, çevre illerdeki yurttaşlara da hizmet veriyor. Türkiye’de korona virüs (Yeni tip corona virüs) salgınının görüldüğü ilk günden bu yana pandemi süreci boyunca da hizmetlerini artırarak devam ettiren hastaneye poliklinik, aşı ve test için hergün 10 binin üstünde vatandaş giriş çıkış yapıyor.

Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Bahar Aydınlı, pandemi sürecindeki çalışmalarını İHA muhabirine anlattı. Hastanenin bugün başlandığından bir hayli ileri noktada bulunduğunu belirten Başhekim Aydınlı, “Hepimiz biliyoruz ki şehir hastaneleri çok yüksek altyapıya, teknolojiye ve fiziki kapasiteye sahip. Bu kadar fiziki kapasite ve teknoloji ile de biz başlangıçtakinden daha ilerilere getirme yolundaki hedefimizi gerçekleştirdik, daha da ileriye gideceğiz. Biz, İnme Merkezi ve Kalp Merkezi tescillerimizi açılıştan bir-iki yıl sonra aldık. Şu an ilimizin bütün inme hastalarını ve kalp krizi geçiren hastalarının tedavilerini biz uyguluyoruz. Yanık merkezi, Akdeniz Bölgesi’nde yalnızca Adana Şehir Hastanesinde var, diğeri de biziz. O yüzden Akdeniz’in tamamına hitap ediyoruz. Bu basit bir yük değil, teknolojik altyapınız ve fiziki kapasiteniz, nüfusumuzu düşünürsek bunu karşılayabilmek için epey çaba gerektiriyor. Açılıştan sonra bunu başardık, daha da ileriye dönük hedeflerimiz var. Şehir hastanesi olmanın bizlere yüklediği o sorumluluğu üzerimizde taşıyoruz, gereğini de yapıyoruz” dedi.

“Yatak kapasitemizi artırdık”

Resmi açılışı yapılan ilk şehir hastanesi olduklarını vurgulayan Aydınlı, bin 300 yatakla açıldıklarını anımsatarak, “Şu an pandeminin getirdiği ihtiyaçlar sebebiyle bin 377 yatağa çıktık, ekstra tescil aldık ve bu tescillerle de yoğun bakım yatak sayımız 204’ten 283’e çıktı. İlin yoğun bakım ihtiyacını karşılama yönünde yapılan hazırlıklardı bunlar, çünkü fiziki olarak odalarımız tek kişilik yoğun bakım odalarından çift kişilik yoğun bakım odalarına dönüştürülebilir metrekareye ve teknolojik altyapıya sahip. İçinde bulunduğumuz pandeminin bizlere yüklediği sorumluluk gereği yatak kapasitemizi artırarak vatandaşa hizmet sunmaya devam etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

2 milyonun üstünde hastaya yatarak tedavi, 480 binin üstünde ameliyat

Hekim sayısında da Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğünün desteğini aldıklarını söyleyen Aydınlı, artan yükü karşılayabilmek adına hastanede yan dallar da olmak üzere her branştan hekim bulundurduklarını söyledi. Pandemi sebebiyle bu yükü karşılamanın çok basit olmadığının önemini vurgulayan Başhekim Aydınlı, “Ama açılıştan bugüne dek 2 milyonun üstünde hastayı yatarak muayene etmişiz, yine açılıştan bugüne dek da 480 binin üstünde ameliyat yapmışız. Bunun yaklaşık 2 senesini pandemi olarak düşünürsek sayılarımız gayet iyi devam ediyor. Pandemi olmasına karşın biz covid ve non-covid (covid olmayan) diye hastaları ayırmıyoruz, hem covid hastalarına hem de non-covid olan diğer bütün hastalarımıza da hizmet sunmaya devam etmekteyiz. Çünkü fiziki olarak bunu karşılayabiliyoruz” diye konuştu.

“İki yükü de yüklenen şehir hastanesi, bu bayrağı üzerine aldı ve taşımaya da devam ediyor”

Pandemi sürecinde hastanenin yüklendiği sorumluluğa ilişkin de bilgi veren Aydınlı, “Pandeminin başlangıcında tüm il hastaneleri olarak bu yükü yüklenmeye çalıştık. İlin 3. Basamak tek hastanesi biz olduğumuz için de öncelikle covid olmayan hastaların hizmetini vermeye devam etmemiz gerekti. İnme, kalp, onkoloji hastalarının tedavileri hiçbir zaman durmadı. Bunların tedavileri devam ettiği için önce non-covid’i yüklendik. Ama pandemi çok büyük bir dalga olarak geldiğinden dolayı şehir hastanesi de üzerine düşeni yaptı ve çok büyük bir oranda pandemi yükünü üzerine aldı. Ama non-covid’i de bırakmadı. Şu an bizim tüm ameliyatlarımız devam ediyor, onkoloji hastalarımızın tedavisi hiç durmadı. Tüm yoğun bakımlarımız non-covid olarak hizmet sunmaya devam ediyor. Hiçbir bypass ameliyatımız durmadı, kardiyolojik işlemlerimiz devam ediyor. İki yükü de yüklenebilecek altyapısı, fiziki şartları ve sağlık personeli havuzu olan şehir hastanesi, bu bayrağı üzerine aldı ve taşımaya da devam ediyor” biçiminde konuştu.


“Günlük 10 binin üstünde giriş-çıkış var”

Pandemi sürecinde de günlük 8 000 bandında poliklinik hizmeti verdiklerini belirten Aydınlı, 3 000e yakın da aşıya müracaat olduğunu kaydederek, “Covid kliniği ve acil müracaatlarını da toplarsanız yine pandemi bundan önce olduğu gibi hastaneye giren-çıkan sayısı 10 binin üstünde. Küçük bir kasaba giriyor ve akşam geri çıkıyor, elemanlarımız hariç. Büyük bir hareketliliğin olduğu koca bir kompleksten bahsediyoruz" dedi.

“Pandemiden kurtulabilmemizin yolu aşıdan geçiyor”

Aşı hizmetinin sabah saat 08.00’de başlayıp gece 24.00’e kadar devam ettiğini ve randevulu hizmet verdiklerini dile getiren Aydınlı, yurttaşlara aşı çağrısı da yaparak şunları dile getirdi:

“Randevularımızın doluluğuyla ilgili herhangi bir problemimiz yok. Aşı olmayı isteyen tüm yurttaşlarımıza aşı yapabilmek için biz buradayız. Biz sağlıkçılar aşının önemini sonuna kadar vurguluyoruz. Bu pandemiden kurtulabilmemizin yolu aşıdan geçiyor. Bunu artık bilmeli ve uygulamalıyız. Tüm Türkiye’nin bütünüyle mavi olup, yüzde 80’lerin üzerine çıktığında pandemide bir miktar daha yol alacağımıza inanıyoruz. Tüm yurttaşlarımıza kapımız açık, randevu alsınlar, aşı olmaya gelsinler. Yalnızca bizim hastanede günlük bin-3 000 bandı arasında değişken sayıda aşı yapılıyor ama kapasitemiz 5 binin üstünde. O sebeple randevu almakla ilgili herhangi bir sorunumuz yok. Aşı için ayrı giriş noktası olan, izole edilmiş 33 odalık bir alanımız var. Değir hastalarla temas etmeden, ayrı bir noktadan girip, aşılarını olup, belirli bir bekleme süresinden sonra hastanemizden ayrılıyorlar. Şu an hastanede 30’ar yataklı 3 tane yoğun bakım ünitemiz covid’e ayrılmış vaziyette. Mutasyonların değişmesi ve virüsün devamlı mutasyona uğramasının yol açtığı sağlık yükü giderek artıyor. O yüzden halkımızdan tek isteğimiz; lütfen aşılarını olsunlar.”

 

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN