Mezitli Belediyesinden 'Meme Kanseri Farkındalık Eğitimi'

Mezitli Belediyesi Eşitlik Birimi tarafından, Mersin Üniversitesi ve Mezitli Kent Konseyi işbirliğiyle 'Meme Kanseri Farkındalığı ve Kendi Kendine Muayene Eğitimi' düzenlendi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Mezitli Belediyesi Eşitlik Birimi tarafından, Mersin Üniversitesi ve Mezitli Kent Konseyi işbirliğiyle “Meme Kanseri Farkındalığı ve Kendi Kendine Muayene Eğitimi“ düzenlendi.

Mersin’in merkez ilçe Mezitli Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 senesinden itibaren meme kanserinde erken teşhisini önemini vurgulamak ve farkındalık sağlamak amacı ile 1-31 Ekim tarihleri, “Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” olarak belirlendi. Bu çerçevede, Mezitli Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte, Mersin Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğretim üyeleri tarafından meme kanserinin tespiti ve tedavi metotları anlatıldı.

Düzenlenen toplantıda, Prof. Dr. Duygu Vefikuluçay Ylmaz ve Dr. Öğretim Üyesi Tuba Güner Emül, kadınlara meme kanserinin önemi, risk faktörleri, genetik yatkınlık, hormonal etkiler, meme kanserinde erken tanının önemi ve meme kanserinin uyarıcı belirtileri hakkında bilgiler verdi. Eğitimde ayrıca, katılımcılara meme kanseri konusundaki kaygıları, kuvvetli olmanın yararları konularında sorular yöneltilerek bilgi alışverişinde bulunuldu. Eğitimin son bölümünde ise kadınlara kendiliğinden meme muayenesi hakkında bilgi verildikten sonra maket üstünde uygulama yaptırıldı.

“Eğitimlerimizi, kırsalda yaşamakta olan kadınlarımıza yönelik de hayata geçirmek istiyoruz”

Eğitimin açılışında konuşma yapan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, çağımızın en yaygın kanser türlerinden birisi olan meme kanserinin tespiti ve mücadelesi konusunda kadınları bilinçlendirmek istediklerini söyledi. Daha önce de farklı sivil toplum kuruluşlarıyla benzeri etkinlikler düzenlediklerine dikkati çeken Başkan Tarhan, “Hatta bir özel hastanemizle ve yine Mersin Üniversitesinden kıymetli hocalarımızla çok önemli ve faydalı etkinlikler düzenledik. Bunu daha ileri aşamaya taşıyarak bizzat eğitim toplantımıza katılan kadınlarımızın muayenelerini de gerçekleştirmiştik. Bu yolla bir hayli önemli oranda kadınımızın sağlık sorunu yaşadığını ve bunu fark etmediğini de tespit etmiştik. Bu sebeple bu tür eğitim toplantılarını çok önemsiyoruz. Burada eğitim alan bir kadınımızın bile benzeri bir rahatsızlığı var ise ve bunu erken teşhis etme imkanımız oluşmuşsa görevimizi en iyi biçimde yapmış oluyoruz. Çünkü tedavide başarının en büyük sebebi erken teşhis etmektir. Bu eğitimlerimizi özellikle kırsal kesimde yaşamakta olan kadınlarımıza yönelik de hayata geçirmek istiyoruz” dedi.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN