Mezitli'de şiirler, şarkılar ve güvercinler barış için havalandı

Mersin'in merkez ilçe Mezitli Belediyesi'nin 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısı ile düzenlemiş olduğu etkinlikte şair, eleştirmen ve yazar Ataol Behramoğlu Mezitlililerle buluştu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mezitli'de şiirler, şarkılar ve güvercinler barış için havalandı
Mersin’in merkez ilçe Mezitli Belediyesi’nin 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısı ile düzenlemiş olduğu etkinlikte şair, eleştirmen ve yazar Ataol Behramoğlu Mezitlililerle buluştu.
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Mersin’in merkez ilçe Mezitli Belediyesi’nin 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısı ile düzenlemiş olduğu etkinlikte şair, eleştirmen ve yazar Ataol Behramoğlu Mezitlililerle buluştu.

Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatroda gerçekleşen ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği geceye, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Belediye Meclis üyeleri ve muhtarlar da katıldı. Mezitlilere unutulmaz bir şiir dinletisi sunan Ataol Behramoğlu’na, sanatçı Haluk Çetin gitarıyla eşlik etti. Behramoğlu, ‘Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var’, ‘Bebeklerin Ulusu Yok’, ‘Aşk İki Kişiliktir’, ‘Bu Aşk Burada Biter’ gibi şiirlerini okurken, Haluk Çetin ise Behramoğlu’nun şiirlerinden bestelenen şarkıları seslendirdi.

Sahnede Başkan Tarhan ile ağabeyi Nedim Tarhan’ın vesilesiyle başlayan dostluğunu anlatan Ataol Behramoğlu, “Gerek kişiliği gerek yakalamış olduğu başarıları, kenti ve ülkesi için gayretleri sebebiyle Başkan Neşet Tarhan’ı öz kardeşim gibi severim. Onun Ağabeyi Nedim Tarhan’la da aynı hücrede yatmış bir tanesi olarak ağabeyi de sayılırım. Bu iki kardeş adeta insanlıkta yarışırcasına güzel şeyler başardılar. İnandıkları değerleri sonuna kadar savundular. Nedim Tarhan’la aynı hücrede yatarken, dünyada hapishanedeki duruşu ve sürgün yıllarımız sırasında en çok etkilendiğim insandır. O asil duruşunu hiç unutamam ve Neşet Tarhan’ı da ağabeyi Nedim Tarhan gibi canımın içerisinde saklarım” dedi.

Dinletide Mustafa Kemal Atatürk ve başardıklarıyla ilgili fikirlerini de aktaran Behramoğlu, “Büyük insanlar, büyük devlet adamları, büyük entelektüeller var dünya üstünde ama bunların hepsini taşıyan tek bir şahıs var o da Mustafa Kemal Atatürk’tür. Ben ona bir hayat insanı diyorum. Hayata dair, her şey onda var. Yüzerken, giyinirken, çatal tutarken, çocuk severken, insana dair ne var ise her şeyi örnekleyerek bize öğretmiştir. Bir yaşama ustasıdır Mustafa Kemal Atatürk. Ben de ‘Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var’ isimli şiirimi ona ithaf ediyorum” ifadelerini kullandı.

Dinletinin sonunda Behramoğlu ve Çetin’e çiçek vererek yaşattıkları harika şiir akşamı için teşekkür eden Başkan Tarhan, “1939’da Nazilerin Polonya’yı işgal ederek 50 Milyon kişinin ölümüne neden olduğu 2. Dünya savaşının başlangıcı olduğunu hatırlatan Atatürk Cumhuriyeti kurulduğunda, 1931’de Atatürk, ’Yurtta barış-dünyada barış’ diyordu. Ülkemizin yüz akı bir grup aydın dünyada adil ve kalıcı barış için 1977’de barış derneğini kurdular. 12 Eylül 1980 darbesi bu derneği kapattı. Aralarında ağabeyim merhum Nedim Tarhan’ın ve Ataol Behramoğlu’nun da bulunduğu kurucularını senelerce cezaevinde tuttu. Sonunda hepsi beraat ettiler. Ama yaşadıkları acıların yanında bize kocaman bir özgürlük mücadelesi bıraktılar” biçiminde konuştu.

Şiir severlerin alkışlarıyla Amfi Tiyatronun duvarlarının inletildiği gecenin sonunda gençler beyaz barış güvercinlerini gökyüzüne uçurdular.

Şair Ataol Behramoğlu, konser sonrası kitap imza etkinliği düzenledi. Mezitlililer, özgürlük, aşk ve mücadele şiirlerinin yer aldığı kitaplarını ünlü şaire imzalatmak için uzun kuyruklar oluşturdu. Behramoğlu, her imzaladığı kitabın arasına, Tarhan’ın hediye ettiği çiçek buketleri koydu.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN