Moody's Türkiye'nin Kredi Notunu Verdi! 2022'de Yüzde 4 Büyüyecek!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody's, Türkiye'nin kredi notunu 'B2' olarak doğruladı, not görünümünü 'negatif' olarak bıraktı. Türkiye ekonomisinin 2021 yılı büyüme tahmini, yüzde 9,2'den yüzde 11'e yükseltti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Moody's'den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin uzun süreli yerel ve yabancı para cinsinden kredi notunun teyit edildiği aktarıldı.

Açıklamada, Türkiye'nin kredi notunun "B2" olarak teyit edildiği, not görünümünün ise "negatif" olarak korunduğu kaydedildi.

Moody's'in açıklamasında Türk lirası üstündeki mevcut baskıdan bağımsız olarak, brüt ve net bazda döviz rezervlerinin aşamalı olarak yeniden yapılandırılmasını destekleyen düşük cari açık sebebiyle Türkiye'nin temel dış kırılganlık riskinin azaldığına işaret edildi.

Türkiye'de özel sektörün para birimi dalgalanmalarına karşı göreceli bir esneklik gösterdiği belirtilen açıklamada, Türkiye'nin kamu maliyesinin nispeten kuvvetli kalmasının beklendiği ifade edildi.

BÜYÜME TAHMİNİNİ YÜKSELTTİ
Açıklamada, iç talep yerine ihracatın Türk lirasındaki değer kaybından faydalanarak 2022'de büyümeye daha kuvvetli katkı yapmasının olası olduğu aktarıldı.

Türkiye'nin büyük ve çeşitlendirilmiş ekonomisi olduğuna işaret edilen açıklamada, ülke ekonomisinin bu sene yüzde 11 büyüyeceği öngörüldü. Moody's kasım ayında yayınlanan Küresel Makro Görünüm Raporu'nda, Türkiye ekonomisinin bu sene yüzde 9,2 büyüyeceğini öngörmüştü.

Açıklamada, Türkiye ekonomisinin 2022'de ise yüzde 4 büyüyeceğinin öngörüldüği belirtildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN