Op. Dr. Ulviye İsmailova: Gebelikte Şeker Hastalığına Dikkat!

Op. Dr. Ulviye İsmailova: Gebelikte Şeker Hastalığına Dikkat! Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ulviye İsmailova konuyla ilgili bilgiler verdi. Detaylar Haberler33.com 'da

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Op. Dr. Ulviye İsmailova: Gebelikte Şeker Hastalığına Dikkat!
Op. Dr. Ulviye İsmailova: Gebelikte Şeker Hastalığına Dikkat! Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ulviye İsmailova konuyla ilgili bilgiler verdi. Detaylar Haberler33.com 'da
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ulviye İsmailova konuyla ilgili bilgiler verdi.

Gestasyonel diyabet hamilelikte teşhis koyduğumuz şeker hastalığıdır. Görülme sıklığı ortalama olarak %3-6 arasında olup bayanın sonraki hamileliklerinde tekrarlama ihtimali oldukça yüksektir. Hamilelik döneminde insülün salgısı yükselmekle birlikte altıncı aydan itibaren plesantadan salgılanan hormonlar insülüne karşı direnç gösterir. Bu direnç şeker hastalığı açısından risk taşıyan bayanlarda kan şekerinin yükselmesine yol açar. Kontrolsüz yükselen kan şekeri fetüstede şekerin yükselmesine, artan insülün salınımına ve bu durumun yol açtığı sorunları birlikteinde getirir. Bu nedenle gebelik şekeri muhakkak teşhis edilmesi ve doğru takibi gerekli olan bir hastalıktır. Özellikle 30-35 yaş sonrası hamilelikler, kilogramlu bayanlar, 4kg dan fazla bebek doğuran ve diyabetik aile öyküsü olan hamilelerde risk yükselmiştir. Tanı için gebeliğin 25-29. Haftaları arasında şeker yükleme testi yapılır. Şeker yükleme testi tüm hamilelere önerilmekte, eğer hamile yüksek risk grubunda ise hamilelik tespit edilince bu test yapılmalıdır. Genel olarak tek aşamada yapılan 75 gr yükleme testi olarak uygulanır. Şeker yükleme testi öncesinde 3 gün gebenin normal diyetle beslenmesi önerilir. 8-12 saatlik açlık ardından sabah erken saatlerde uygulanır. Öncelikle açlık kan şekerine bakılır.

Gebelik şekeri tanısı konulan bayanlarda diyet düzenlenmeli, gerekli durumda insülün tedavisine geçilmelidir. Diyet hastanın kilogramsuna, boyuna, ek hastalık mevcudiyetine ve fiziksel aktivitesine göre değişir. Her hamile için hazırlanan diyet listesi farklı olup diyet kişiye özeldir. Önemli olan karbonhidratın azaltılması, protein ve sebzenin artırılmasıdır. Karbonhidratlı gıdalar kan şekerini yükselttiği için tek seferde tüketilmemeli, gün içerisinde farklı öğünlerde küçük porsiyonlar biçiminde alınmalıdır. Beyaz şeker, un ve ürünleri, yağ oranı yüksek yiyecekler kısıtlı miktarda tüketilmelidir. Gebelerde çok sık görmüş olduğumuz tatlı isteği taze ve kuru meyveler ile karşılanmalıdır. Ana ve ara öğünlerde hedef şeker düzeyini sağlayacak besin tüketilmesi, fiziksel aktivite planlanması, evde şeker takip sisteminin geliştirilmesi tedavinin amacıdır. Her kontrolde kilogram artışı takip edilmelidir.

Doğum ile birlikte gebelik şekeri kaybolur. Ancak tip 2 diyabet adayı olan bu bayanlar doğumdan 6 hafta sonra şeker yükleme testini tekrarlamalıdır. Normal çıktığı takdirde 3 senede bir şeker yükleme yapılır. Gebeliklerinde gebelik şekeri tanısı alan bayanlar doğum daha sonra da yaşam tarzını değiştirmeli, akdeniz mutfağının hakim olduğu bir diyet ile beslenmeli, sigara içmemeli, hayatından sporu ve özellikle yürüyüşü eksik etmemelidir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN