Rusya ile Amerika arasında yeni kriz! Amerika gelecek aylarda adım atacak! İlişkiler daha da kötüleşecek...

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova yapmış olduğu açıklamada Amerika'nın gelecek ay 55 Rus diplomatı sınır dışı etmek isteyeceğini ifade ederken, diplomatik cephede iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da kötüleşeceğini ifade etti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova yapmış olduğu açıklamada Amerika'nın gelecek ay 55 Rus diplomatı sınır dışı etmek isteyeceğini ifade ederken, diplomatik cephede iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da kötüleşeceğini bildirdi.

Zaharova, Amerika'deki Rus diplomatik misyonlarına yönelik Washington yönetiminin tavrıyla ilgili yapmış olduğu yazılı açıklamada, Rusya'daki Amerika misyonlarında 130 kişinin çalıştığını hatırlattı.


DİPLOMASİ DAHA DA KÖTÜLEŞECEK

Washington'daki Rus Büyükelçiliğinde, New York'taki iki konsoloslukta ve Houston'daki misyonda toplam 200'den az kişinin çalıştığını vurgulayan Zaharova, "Washington'un 55 diplomat ve idari-teknik çalışanımızın gelecek aylarda Amerika'yi terk etmesi yönünde öne sürdüğü talepler dikkate alındığında ki bu esasen sınır dışı etme manasına gelir, diplomatik cephede durum daha da kötüleşecek." ifadesini kullandı.

Zaharova, Amerika'nın Rus misyonlarına ve çalışanlarına yönelik her çeşit düşmanca eylemlerine hızlı, orantılı fakat simetrik olmasını gerektirmeyen yanıt vereceklerini vurguladı..

24 DİPLOMATI SINIR DIŞI KARARI ALINMIŞTI

Son olarak 2 Ağustos'ta, Amerika, ülkedeki Rus Büyükelçiliğinde çalışan 24 diplomatın sınır dışı edilmesine karar vermişti.

İki ülke arasında sene boyunca karşılıklı yönde diplomatların sınır dışı edilmesi sebebiyle 1 Ağustos'tan bu yana da Amerika'nın Moskova'daki Büyükelçiliği son 5 senelik zaman dilimindeki en az personelle çalışmalarını devam ettiriyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN